Choæ nie wiadomo kiedy trasa S-7 powstanie, to dla archeologów jest to okazja do przeprowadzenia badañ archeologicznych. Na terenie starej Mogi³y ju¿ trzeci sezon trwaj± szeroko zakrojone prace archeologiczne.
Teraz badany jest oko³o 4 hektarowy teren wokó³ ulicy Kêpskiej, ale stanowisko badawcze jest bardzo du¿e: obejmuje ca³y teren a¿ do pó³nocnego kana³u D³ubni. Archeolodzy zebrali warstwê humusu i kopi± coraz g³êbiej. Bywa, ¿e obiekty znajdowano tu¿ pod powierzchni±, ale w niektórych miejscach g³êboko¶æ wykopów siêga³a nawet do 3,5 metra.
Teren przy ul. Kêpskiej, nieco siê podnosi. Nie bardzo wiadomo jak kiedy¶, czyli w tym przypadku przed rozpoczêciem budowy kombinatu, bieg³a ulica wiod±ca do tej czê¶ci Mogi³y.
Przy okazji prac archeolodzy ujawnili ca³kiem wspó³czesne ¶mietnisko, którym w latach piêædziesi±tych, wyrównano teren pod ulicê. To przy okazji, bowiem archeolodzy szukaj± w tym miejscu ¶ladów potwierdzaj±cych setki, a nawet tysi±ce lat ludzkiego osadnictwa.
Dzi¶ archeologom pomaga w pracy technika. Zanim przyst±piono do zdejmowania warstwy wierzchniej, przeszukano powierzchniê wykrywaczem metali. Wielowiekowe osadnictwo i uprawa ziemi, sprawia ¿e pewne obiekty wydobyte zosta³y z g³êbi - na powierzchniê ziemi , a tu metalowe przedmioty ³atwo lokalizujê wykrywacz. - Ten teren by³ zamieszkany od dawna. W tym miejscu pozosta³y ¶lady bogatego osadnictwa: od pó¼nej epoki kamienia po okresy nowo¿ytne, te ostatnie reprezentowane przez w³a¶ciwie etnograficzne znaleziska - ¶lady konstrukcji XIX – wiecznych i pochodz±cych z pocz±tku XX wieku. Do spektakularnych znalezisk z tego terenu nale¿± odkryte dwa lata temu, nad kana³em D³ubni, ¶lady 20 pieców do wypa³u ceramiki. Takie piece by³y wykorzystywane oko³o IV wieku naszej ery. Kulturê zamieszkuj±cych tu wówczas plemion, byæ mo¿e pochodzenia germañskiego, nazwano „kultur± przeworsk±”. Kopu³y pieców nie zachowa³y siê, ale w ziemi natrafiono na komory pieców, kominy wentylacyjne i jamy przypiecowe, s³u¿±ce do obs³ugi – mówi kieruj±cy pracami archeologicznymi przy ul Kêpskiej, Piotr Wolanin z Pracowni Archeologiczno - Konserwatorskiej Janiny Jaszewskiej.
To by³o jak na razie znalezisko najciekawsze. Oprócz - ponad 100 tys. fragmentów ceramiki i mnóstwa pojedynczych znalezisk. W¶ród tych by³y m.in. klucze z okresu rzymskiego. Odkryto te¿ ca³y sektor ¶ladów po ziemiankach i pó³ziemiankach, co potwierdza istnienie w tym miejscu sporej osady.
Prace wykopaliskowe trwaj± ju¿ trzeci sezon. Wiêkszo¶æ terenu, który sta³ siê dostêpny dla archeologów w zwi±zku z inwestycj± drogow± S-7, ju¿ przebadano. Wyci±gniêty z ziemi materia³ archeologiczny bêdzie dopiero konserwowany i opracowywany, co pozwoli na dalsz± interpretacjê historii tego terenu. Archeolodzy natknêli siê na kilka grobów szkieletowych, ale to by³y groby pojedyncze nie cmentarzysko. Ostatni grób odkryto kilka dni temu. Groby pochodzi³y z ró¿nych okresów. Niestety badania wieku jednego z nich izotopem wêgla, wykluczy³o obiecuj±ce przypuszczenie, i¿ jeden z grobów pochodziæ mo¿e z epoki br±zu . Okaza³o siê, ¿e znalezisko jest pó¼niejsze - szkielet pochodzi³ z II wieku przed nasz± er±. Kolejne dwa szkielety ludzkie datowane zosta³y na prze³om XIX i XX wieku. Wi±zaæ mo¿na je byæ mo¿e z fortami, znajduj±cymi siê w pobli¿u Kopca Wandy. W czaszce jednego z nich, znaleziono otwór. Mo¿e po kuli, co sugerowa³oby, ¿e rozstrzelano tu dezertera. Jednak dopiero badania okre¶l± dok³adniej przyczyny ¶mierci.
Badania archeologiczne wykonywane przy okazji inwestycji drogowej uzupe³ni± historyczny obraz Mogi³y. Poprzednio tak du¿e prace archeologiczne by³y mo¿liwe przy okazji budowy szpitala i kombinatu. Wszystkie - potwierdzi³y ¿e teren ten by³ ci±gle zamieszkany, a szczególnie wielkie zmiany, jakie nast±pi³y tu w drugiej po³owie XX wieku, mocno go przekszta³ci³y przez rozwijaj±c± siê wie¶ Mogi³± i przez kombinat. To ju¿ niemal koñcówka prac archeologicznych na dostêpnym dla archeologów terenie. Pozosta³e badania przeprowadzane bêd± dopiero przy pracach zwi±zanych z naruszeniem dzisiejszej istniej±cej infrastruktury komunikacyjnej, ju¿ przy realizacji S-7.
(l)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".