Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
MŁODZIEŻ O KOŚCIELE W NOWEJ HUCIE
Tegoroczny finał zorganizowany został w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Do finałowych zmagań przystąpiły reprezentacje trzech gimnazjów i czterech szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy odpowiadali na wylosowane przez siebie pytania, a odpowiedzi oceniało jury w składzie: red. Jan L. Franczyk (przewodniczący), radny Miasta Krakowa Maciej Twaróg oraz pracownicy Muzeum Historycznego historyk Leszek Sibila i historyk sztuki Maciej Miezian.
W kategorii gimnazjów najlepszymi okazali się: Ewa Janczy, uczennica Gimnazjum nr 17 (opiekun Magdalena Kunysz) oraz Andrzej Drożdż, Krzysztof Bokwa i Grzegorz Bonar z Gimnazjum nr 33 (opiekun s. Barbara Fila). Oba gimnazja zajęły równorzędne pierwsze miejsca. Na miejscu drugim uplasowała się reprezentacja Publicznego Salezjańskiego Gimnazjum w składzie: Justyna Kałuża i Bartłomiej Wilk (opiekun Małgorzata Wyrozumska).
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych również przyznano dwie równorzędne pierwsze nagrody: dla reprezentacji X Liceum Ogólnokształcącego w składzie: Jarosław Klaś, Paulina Mostek i Weronika Baran (opiekun Henryka Kohut) oraz dla reprezentacji Publicznego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w składzie: Natalia Mrowca, Małgorzata Zalas i Michał Drewniak (opiekun Małgorzata Wyrozumska). Miejsce drugie zajęła reprezentacja Technikum Komunikacyjnego nr 25 przy Zespole Szkół nr 1 w składzie: Tomasz Nowak, Michał Królik i Weronika Maciejewska (opiekun ks. Paweł Nejman). Na miejscu trzecim uplasowała się reprezentacja Zespołu Szkół Poligraficzno-Księgarskich w składzie: Katarzyna Zych, Michalina Świder i Natalia Knecht (opiekun Dariusz Gorajczyk).
Jak podkreślili członkowie jury, etap finałowy był trudny, gdyż wymagał dobrej znajomości skomplikowanych niekiedy wątków historii Kościoła na terenie Nowej Huty w latach komunizmu, a niektórzy uczniowie zadziwiali wręcz znajomością przedmiotu. Warto podkreślić, że wśród najlepszych znaleźli się uczniowie szkół zlokalizowanych w Krakowie, którzy swoje zafascynowanie dziejami Nowej Huty przekuli na konkursowy sukces.
Po zakończeniu konkursu jego uczestnicy udali się do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie odprawiona została Msza św. w rocznicę obrony krzyża. W rocznicowej Mszy św. udział wzięli uczestnicy obrony krzyża w 1960 roku, radni Miasta Krakowa i przedstawiciele nowohuckich Rad Dzielnic. Po zakończeniu nabożeństwa laureaci konkursu, w obecności proboszcza parafii ks. Stanisława Puzyniaka, otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta i Radę Miasta Krakowa.
Wzruszającym akcentem było odczytanie przez przedstawicieli obrońców krzyża specjalnego adresu z podziękowaniem dla obecnego na nabożeństwie Jerzego Ridana, za jego wieloletnie wspieranie pamięci o ludziach, którzy w roku 1960 nie zawahali się stanąć w obronie znaku swojej wiary. Podziękowali także za książkę: „Krzyż Nowohucki. Dzieje walk o wiarę i wolność”, którą Jerzy Ridan przygotował na 46. rocznicę obrony Krzyża (książkę recenzujemy obok).
Uroczystość zakończyło procesjonalne przejście pod historyczny krzyż stojący obok kościoła, gdzie odmówiono różaniec i złożono wiązanki kwiatów.
- Bardzo się cieszę, że konkurs spotyka się z dużym zainteresowaniem zarówno nowohuckiej jak i krakowskiej młodzieży – powiedział nam pomysłodawca konkursu, radny Miasta Maciej Twaróg. – Widziałem wzruszone twarze starszych już ludzi siedzących w kościele. Widziałem jak szczerze oklaskiwali ekipy poszczególnych szkół. Jestem przekonany, że byli szczęśliwy widząc, że ich walka o wiarę i godność nie idzie w zapomnienie. Że wyrasta pokolenie, które zachowa ich czyny w pamięci – dodał radny Twaróg.
(f)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,434,031 unikalnych wizyt