Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.10] W maju ...
· [2024.05.10] 20 lat ...
· Na niedzielê 12 maja...
· [2024.05.10] Kryzys ...
· [2024.05.03] Co p³os...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
SCHODY POD KOPCEM
W ramach dora¼nych prac, które maj± poprawiæ bezpieczeñstwo turystów i spacerowiczów odwiedzaj±cych kopiec Wandy, Zak³ad Gospodarki Komunalnej rozpocz±³ wykonywanie schodów na zboczu skarpy, któr± musz± pokonaæ wszyscy, którzy na kopiec wchodz± od strony przystanku tramwajowego. Jak nam powiedzia³ radny Miasta Krakowa Maciej Twaróg, w najbli¿szym czasie zamierza on zwróciæ siê do Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miasta, by ta zainteresowa³a siê stanem kopca Wandy i z³o¿y³a do prezydenta wniosek o wygospodarowanie w bud¿ecie miasta kwoty potrzebnej na wykonanie kompleksowej dokumentacji planowanych prac. A do zrobienia jest jeszcze sporo: trzeba wykonaæ bezpieczne i widoczne przej¶cia przez ulicê i torowisko tramwajowe, trzeba wybudowaæ utwardzone alejki prowadz±ce do kopca oraz utwardziæ ¶cie¿ki na kopcu (po ostatnich deszczach dotychczasowa ¶cie¿ka prowadz±ca na szczyt kopca rozmy³a siê, a odwiedzaj±cy kopiec zd±¿yli „wydeptaæ” now± ¶cie¿kê – pomimo tego, wyj¶cie na kopiec miejscami jest ¶liskie i niezbyt bezpieczne). A gdy te podstawowe prace zostan± wykonane, trzeba bêdzie pomy¶leæ o stylowych ³awkach oraz stosownych tablicach informacyjnych.
(f)



BO¯E CIA£O
Uroczysto¶æ Cia³a i Krwi Chrystusa po raz pierwszy ¶wiêtowano w Liège w roku 1247. ¦wiêto ¶ci¶le zwi±zane jest ze ¶redniowieczn± pobo¿no¶ci± eucharystyczn±, przejawiaj±c± siê m.in. w pragnieniu ogl±dania bia³ej hostii. Widok Cia³a Pañskiego pod postaci± chleba, dla grzeszników pozbawionych komunii by³ najwa¿niejszym momentem uczestniczenia we Mszy ¶w.
ZALEW W REMONCIE
W ubieg³ym tygodniu konsorcjum z³o¿one z Przedsiêbiorstwa Budownictwa Wodno-In¿ynieryjnego i Przedsiêbiorstwa In¿ynieryjnego Pekum przyst±pi³o do prac zwi±zanych z rewitalizacj± nowohuckiego zalewu przy ul. Bulwarowej. Zakres prac, które maj± zostaæ zakoñczone do koñca lipca br. obejmuje prace zwi±zek z usuniêciem w czê¶ci zalewu warstwy mu³u, wykonanie umocnienia brzegów oraz przywrócenie pla¿y w pó³nocno-wschodniej czê¶ci zbiornika (w tym samy miejscy, w którym istnia³a w latach piêædziesi±tych i sze¶ædziesi±tych).

FOTOHISTORIE
FOTOHISTORIEW odpowiedzi na apel Adama Gryczyñskiego "Nowa Huta - czas zatrzymany", dotycz±cy gromadzenia archiwalnych zdjêæ i wszelkich pami±tek z terenów na których powsta³a Nowa Huta, otrzymali¶my niedawno od pani El¿biety Dzikowskiej archiwum zdjêciowe jej ojca - Jana Bochenka z Bieñczyc. Zbiór liczy grubo ponad setkê zdjêæ wykonanych tam w latach 40. Po ¶lubie Jan Bochenek ukry³ te "kawalerskie" zdjêcia, które przez kilkadziesi±t lat nie by³y nikomu pokazywane, a teraz s± ciekaw± pami±tk± czasów powoli odchodz±cych w niepamiêæ wraz z pokoleniem które w³a¶nie przemija. Archiwum jest tym cenniejsze, ¿e pani El¿bieta dostarczy³a wraz z fotografiami wspomnienie o swym ojcu, przez co jej osobiste "fotohistorie" posiadaj± dla nas jeszcze wiêksz± warto¶æ dokumentaln±. Zachêcamy gor±co wszystkich do spisywania podobnych wspomnieñ o swoich bliskich - zw³aszcza tych, którzy ju¿ od nas odeszli, a pochodzili z terenów na których zbudowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny. Dzi¶ fragment wspomnieñ o Janie Bochenku i zdjêcie "Bimber z bañki" ze stycznia 1945 roku, podczas ¶wiêtowania ucieczki Niemców z Krakowa, na którym jest Jan Bochenek /trzeci od prawej z odwróconym kapeluszem w d³oniach/ a obok jego koledzy: po lewej W³adys³aw Walerian a po prawej Józef Osiad³y.
(f)


PLAC CENTRALNY CENTRUM ¦WIATA
- Zaproponowa³em zupe³nie nowe podej¶cie do Nowej Huty. Nie chcia³em, by w tej dzielnicy realizowane by³o to, czego nie uda³o siê zrealizowaæ w Krakowie. Na zasadzie resztek, które spadaj± z pañskiego sto³u. Zale¿a³o mi na stworzeniu przestrzeni, która stanie siê warto¶ci± sam± w sobie i wizytówk± miasta, by ci, którzy kiedy¶ stan± na placu miêdzy Nowohuckim Centrum Kultury a os. Centrum E mieli poczucie obecno¶ci w „centrum ¶wiata” – mówi Wojciech Obtu³owicz, generalny projektant koncepcji przestrzennego zagospodarowania po³udniowej czê¶ci placu Centralnego wraz ze skarp± nowohuck±.

NOWOHUCKA WIOSNA MUZYCZNA
Trwa „Nowohucka Wiosna Muzyczna”. W tym roku wyj±tkowo interesuj±ca i bogata w swojej ofercie. W niedzielê 14 maja, w klasztorze Ojców Cystersów w Mogile odby³ siê koncert zatytu³owany „Muzyka m³odych”. Wyst±pili: zespó³ „Promyki Krakowa” prowadzony przez Romê Krzemieñ i Orkiestra Dêta Zespo³u Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza pod dyrekcj± Marka Seyfrieda. W programie znalaz³y siê m. in. utwory W. Kilara, F. Chopina, G. Verdiego i W. A. Mozarta. A przed nami kolejny tydzieñ muzycznych spotkañ.
FOTOHISTORIE
FOTOHISTORIE

Nadszed³ maj, a wraz z nim okres Pierwszych Komunii ¦wiêtych. Dzi¶ prezentujemy archiwaln± fotografiê z takiej w³a¶nie uroczysto¶ci w 1937 roku. Zosta³a wykonana przez nieznanego fotografa na schodach przed Szko³± Powszechn± w Luboczy. Posiadamy ju¿ wiele przedwojennych zdjêæ komunijnych zw³aszcza z Mogi³y, jednak zdecydowali¶my siê pokazaæ w³a¶nie to, poniewa¿ w tym przypadku mo¿emy zidentyfikowaæ niemal wszystkie dzieci z Luboczy i Grêba³owa, które siê na nim znajduj±. Od góry stoj±: Piotr Cecuga, Jan Nowak, Marian Matuszczyk, Zdzis³aw Kryza, W³adys³aw Orda, Mieczys³aw Ciesielski, Juliusz Wójcik, Jan Ziêciak, Marian Nowak, Stefan Fra¶, Roman G³owa, Marian Ziêciak, Zofia Dyma, W³adys³awa Walczak, Stefania Podobiñska, Bronis³awa Radziszewska, Zofia Cygan, Zofia G³owa, Janina Nowak, Franciszka Kot, Honorata Grzesiak, Józefa Bro¶, Maria Zi±bka i Zuzia Cecuga. Rozpoznanie tych dzieci po 69 latach by³o mo¿liwe dziêki opisowi jakiego specjalnie dla “Fotohistorii” dokona³a pani Janina Kurzeja z Luboczy, której za to serdecznie dziêkujemy, ofiarowuj±c jednocze¶nie ksi±¿eczkê “ Franciszek Twaróg – nauczyciel z Luboczy”. Zamieszczone dzi¶ zdjêcie pochodzi z jej rodzinnego archiwum, a dotar³o do nas za po¶rednictwem radnego, pana Stanis³awa Walczaka, który od dawna wspomaga akcjê Adama Gryczyñskiego “Nowa Huta – czas zatrzymany”, maj±c± na celu cyfrow± archiwizacjê i opisy zdjêæ powsta³ych sprzed 1949 r. na terenach wch³oniêtych przez Now± Hutê. W nawi±zaniu do tej fotografii warto jeszcze dodaæ informacjê pochodz±c± od Pani Marii Zderkowskiej – córki legendarnego nauczyciela – Franciszka Twaroga, ¿e przed wojn± po Pierwszej Komunii ¦wiêtej, tamtejsze dzieci uczestniczy³y w zbiorowych ¶niadaniach organizowanych w szkole przez nauczycielki: Teresê Twarogow± i Felicjê Galiszkiewicz. Z regu³y pieczono na tê okazjê ró¿ne ciasta, do czego wielce przydawa³y siê kuchenne akcesoria u¿ywane przez te panie na prowadzonych przez nie kursach gotowania.




(f)
Nadal apelujemy do wszystkich, którzy dysponuj± zdjêciami sprzed lokacji Nowej Huty w 1949 roku, a dotycz±cymi terenów, na których j± zbudowano, o kontakt z Adamem Gryczyñskim. Szczególnie poszukujemy fotografii z Krzes³awic! Je¶li kto¶ ma takie fotografie w rodzinnych albumach, prosimy o kontakt: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71, tel. komórkowy: 600-32-79-77.

W Klubie „Ku¼nia” ARABOWIE I ¦WIAT BIBLII
Dwie wystawy mo¿na obejrzeæ w Galerii „m” Klubu „Ku¼nia” na os. Z³otego Wieku 14, gdzie spotka³y siê kultury arabska i judaistyczna, a to za spraw± dwóch autorów. Mgr in¿. Boles³aw Skrzybalski seriê swoich niepowtarzalnych zdjêæ wykona³ w 1972 roku na obszarze pradawnych mezopotamskich mokrade³, rozdzielonych wid³ami Tygrysu i Eufratu. Wtedy irackie bagna nale¿a³y do najwiêkszych na ¶wiecie – zajmowa³y prawie 9 tys. km kw. To w³a¶nie w tym rejonie Sumerowie i Babiloñczycy wznosili pierwsze miasta, to tam umiejscawia siê biblijny Eden. Historia osuszenia bagien po³udniowoirackich i los ich mieszkañców wpisuje siê w ca³o¶æ wydarzeñ w tym regionie; to one i wojna w 1991 r. doprowadzi³y do katastrofy ekologicznej bez precedensu w historii. Madanowie, mieszkañcy tych terenów, rozproszyli siê na pó³nocy Iraku, ale od 2003 roku jest realizowany plan przywrócenia mezopotamskich bagien, a wiêc i kultury Arabów B³otnych, a wraz z ni± tajemniczego ¶wiata zbudowanego z trzcin. Fotogramy B. Skrzybalskiego stanowi± dokumentacjê tamtego czasu, ukazuj± mieszkañców i ich ¿ycie w zgodzie z natur±.
Druga z wystaw to rysunek kaligraficzny tuszem na czystych, bia³ych kartonach, gdzie autor, Andrzej D±bek przytacza teksty z Biblii i w³asne przemy¶lenia. Przedstawia refleksyjne, zadumane twarze, sceny inspirowane Bibli±. - Ca³e zainteresowanie koncentruje wokó³ ¶wiêtych miejsc, kultury judaistycznej i Biblii – mówi El¿bieta Borys³awska, kurator wystawy – twórca chêtnie ilustruje poezjê. Dawidowe psalmy i w³asne refleksje, czêsto rozwa¿a w swojej twórczo¶ci kwestie egzystencjalne i ostateczne.
Sam twórca mówi, ¿e jeste¶my jak jednoskrzyd³e anio³y, które, ¿eby lataæ, musz± siê brataæ, a sztuka jest dobrym powodem i sposobem by siê ³±czyæ i porozumiewac… Andrzej D±bek urodzi³ siê i mieszka w Krakowie, ukoñczy³ Instytut Sztuki Akademii Pedagogicznej. Du¿o maluje, rysuje, projektuje formy u¿ytkowe i pisze.
A.G-K.
W muzeum na os. S³onecznym 16 „BAGA¯ ODNALEZIONY”
W sobotê 13 maja br. o godz. 11.00 Ma³opolski Instytut Kultury wraz z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa zaprosili na otwarcie wystawy pod tytu³em „Baga¿ Odnaleziony”. Mo¿na bêdzie j± ogl±daæ do koñca czerwca w nowohuckim oddziale MHK na os. S³onecznym 16.
29 kwietnia br. odby³ siê dziewi±ty ju¿ koncert z cyklu „Nowa Huta. Dlaczego nie?!” KONCERT PRZED FORTEM
W sobotê 29 kwietnia br. Porozumienie Dzielnic Nowohuckich zaprosi³o mieszkañców Nowej Huty i starego Krakowa do Fortu 49 Krzeslawice. To tam w³a¶nie, w piêknej scenerii odrestaurowanego austriackiego fortu z lat 1881-1886 odby³ siê dziewi±ty ju¿ koncert z cyklu: „Nowa Huta. Dlaczego nie?!”. Gwiazd± wieczoru by³ Mieczys³aw Szcze¶niak, który na scenie pojawi³ siê wraz ze swoim zespo³em. Wyst±pi³a te¿, prowadz±ca koncert, Lidia Jazgar z zespo³em „Galicja”. Szkoda tylko, ¿e nie dopisa³a pogoda. Zimno i deszcz sprawi³y, ¿e koncert zgromadzi³ mniejsz± widowniê ni¿ zazwyczaj. Ale ci, którzy zdecydowali siê przyj¶æ, nie ¿a³owali. Zarówno Szcze¶niak jak i Lidia Jazgar z „Galicj±” dali z siebie wszystko.




Wiêcej zdjêæ w galerii.
M£ODZIE¯ O KO¦CIELE W NOWEJ HUCIE
W czwartek, 27 kwietnia br., w 46. rocznicê obrony krzy¿a w Nowej Hucie, odby³ siê fina³ II edycji historycznego konkursu „Nowa Huta na fundamencie Krzy¿a. Historia Ko¶cio³a, parafii i duszpasterzy”. Konkurs, organizowany pod patronatem Rady Miasta Krakowa, przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów i szkó³ ponadgimnazjalnych.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,734,843 unikalnych wizyt