W najbli¿sz± sobotê Teatr Ludowy w Nowej Hucie ¶wiêtowa³ bêdzie 50-lecie swojego istnienia. Teatr zainaugurowa³ swoj± dzia³alno¶æ 3 grudnia 1955 roku premier± „Krakowiaków i górali” Wojciecha Bogus³awskiego w inscenizacji Leona Schillera. Spektakl wyre¿yserowa³a najbli¿sza wspó³pracowniczka Schillera – Wanda Wróblewska. Swój jubileusz 50-lecia nowohucka scena ¶wiêtuje premier± „Ryszarda III” Williama Szekspira w re¿yserii Jerzego Stuhra.
Ze wzglêdu na ograniczon± ilo¶æ miejsc na widowni, nie wszyscy bêd± mogli uczestniczyæ w jubileuszowej premierze, ale „Ryszard III” na pewno na d³u¿ej zago¶ci w repertuarze teatru, wiêc sztukê bêdzie mo¿na obejrzeæ w terminie pó¼niejszym. Po spektaklu odbêdzie siê jubileuszowa gala z udzia³em przedstawicieli ¶wiata sztuki, krytyki, dziennikarstwa i polityki. Szczê¶liwcy, którym uda siê zdobyæ zaproszenie bêd± mieli na co popatrzeæ.
Z okazji jubileuszu Teatru Ludowego wydany zosta³ pami±tkowy album zatytu³owany: „Na peryferiach dwóch miast. 50 lat Teatru Ludowego w Krakowie-Nowej Hucie. 1955-2005”. W starannie wydanej ksi±¿ce znalaz³y siê rozmowy z wieloma aktorami i re¿yserami, którzy na nowohuckiej scenie b±d¼ grali, b±d¼ re¿yserowali tutaj swoje spektakle. Znajdziemy tam m. in. wspomnienia Franciszka Pieczki, Witolda Pyrkosza, Józefa Szajny, Krystyny Feldman, Krzysztofa Góreckiego, i Jerzego Stuhra. Album jest bogato ilustrowany, zawiera tak¿e wykaz wszystkich premier oraz nazwiska poszczególnych dyrektorów Teatru Ludowego – od Krystyny Skuszanki poczynaj±c, a na Jerzym Fedorowiczu koñcz±c. Zamieszczono w nim równie¿ zestawienie aktorów i pracowników nowohuckiej sceny od 1955 do 2005 roku. Ca³o¶ci dope³ni³ tekst Jana L. Franczyka, w którym zwiê¼le przedstawiona zosta³a historia Nowej Huty.
Brak miejsca nie pozwala na szczegó³owe omówienie jubileuszowego wydawnictwa, ale zacytujmy przynajmniej fragment rozmowy przeprowadzonej z Jerzym Fedorowiczem przez Wac³awa Krupiñskiego (ca³± rozmowê mo¿na oczywi¶cie znale¼æ w albumie). Dyrektor Fedorowicz powiedzia³ w niej: „ Có¿, przychodzi³em do Huty z teatru, który by³ na topie, w ¶wiatowej czo³ówce, a Ludowy by³ troszeczkê z boku. Nawet siê ³apa³em pocz±tkowo na my¶li – po cholerê komu ten teatr potrzebny? A potem coraz bardziej mnie on wci±ga³: gdy zobaczy³em efekt pracy Jurka Stuhra, gdy zaczêli¶my je¼dziæ zagranicê, gdy – kilka lat pó¼niej – wystawili¶my nasze „Dziady” najpierw w Wilnie, w historycznej celi Konrada, a potem, z okazji rocznicy Unii Lubelskiej, w ko¶ciele Dominikanów w Lublinie, gdzie przez godzinê i czterdzie¶ci minut nawet nie by³o s³ychaæ, jak ludzie oddychaj±... I naprawdê chcia³o mi siê ¿yæ – w tym teatrze i dla niego. Wiesz, teatr musi mieæ sukces...”
Ksi±¿kê – wa¿n± nie tylko dla mi³o¶ników sztuki teatralnej, ale dla wszystkich zainteresowanych histori± najm³odszej dzielnicy Krakowa – bêdzie mo¿na nabyæ w Teatrze Ludowym oraz w ksiêgarniach Skarbnicy: przy placu Centralnym i na ul. Wi¶lnej w Krakowie.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".