Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.06] Na bole...
· [2024.12.06] Tak to ...
· Na niedzielê 8 grudn...
· [2024.12.06] Przed n...
· [2024.11.29] Grudzie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Nowohuckie uroczysto¶ci 25-lecia NSZZ „Solidarno¶æ”
Uroczysto¶ci 25-lecia nowohuckiej „Solidarno¶ci” rozpoczê³y siê w Sali Teatralnej Mittal Steel Poland S.A. Przyby³ych powita³ przewodnicz±cy Komisji Robotniczej Hutników W³adys³aw Kielian. W¶ród go¶ci znale¼li siê metropolita gdañski abp Tadeusz Goc³owski, przedstawiciele w³adz miasta, 38 kapelanów „Solidarno¶ci” z ca³ej Polski oraz blisko 400 dzia³aczy dawnej i obecnej „Solidarno¶ci”. W swoim wyst±pieniu Arcybiskup przypomnia³ znaczenie Zwi±zku dla zmiany oblicza Polski, obalenia systemu komunistycznego, a w konsekwencji zmianê oblicza Europy, a nawet ¶wiata. – Polska, Europa, a nawet ca³y ¶wiat prze¿ywa w tych dniach wspomnienie tego wielkiego zrywu, zrywu 10 milionów ludzi, którzy upomnieli siê o swoje prawa – mówi³ abp Goc³owski. Wskazuj±c na drogê, jak± obra³a „Solidarno¶æ” abp Goc³owski przypomnia³ drogê Gandhiego, który - podobnie jak ludzie „Solidarno¶ci” - swoje dzia³ania opar³ na zasadzie „non violons”, dzia³ania bez przemocy, które zakoñczy³o siê zwyciêstwem. S³owa te zosta³y ciep³o przyjête przez obecnego na sali hinduskiego przedstawiciela hutniczego koncernu.
Oklaskami nagrodzone zosta³o tak¿e wyst±pienie prof. Ryszarda Terleckiego z Instytutu Pamiêci Narodowej, który mówi³ o miêdzynarodowej ofensywie komunizmu, prze¿ywaj±cej swoje apogeum w roku 1980, a która przerwana zosta³a fascynacj± Zachodu sierpniowymi strajkami w Polsce i narodzinami „Solidarno¶ci”.
+ + +
Wra¿enie robi³a uroczysta Msza ¶w. w ko¶ciele M. B. Czêstochowskiej na Szklanych Domach. Ko¶ció³ wype³ni³ t³um przyby³ych, z których czê¶æ, z braku miejsca, musia³a pozostaæ przed ¶wi±tyni±. Kilkadziesi±t sztandarów „Solidarno¶ci” i nowohuckich szkó³, hutnicza orkiestra dêta i pochód ponad czterdziestu ubranych w ornaty kapelanów „Solidarno¶ci” i proboszczów nowohuckich parafii. Mszy ¶w. przewodzi³ nowy metropolita krakowski abp Stanis³a w Dziwisz, a kazanie wyg³osi³ abp Tadeusz Goc³owski. – Wiemy, jakie by³y zamiary w³adz komunistycznych wobec tej dzielnicy. Nowa Huta mia³a byæ miastem bez Boga. Ale jej mieszkañcy nigdy nie pogodzili siê z tym nakazem – mówi³ kaznodzieja. Przypomnia³ te¿ s³owa powtarzane w stanie wojennym „nie ma wolno¶ci bez Solidarno¶ci”, ale przypomnia³ równie¿ s³owa Jana Paw³a II „nie ma Solidarno¶ci bez mi³o¶ci”. Zwróci³ siê tak¿e do obecnej licznie m³odzie¿y: - Teraz wy jeste¶cie nasz± nadziej± w obliczu wyzwañ, przed którymi stoi nasz kraj.
Jako dar o³tarza delegacja „Solidarno¶ci” z³o¿y³a bukiet ró¿ i bochen chleba z napisem „25-lecie Solidarno¶ci”. Dar skromny, ale o ogromnej symbolicznej wymowie. Przyjmuj±c go abp Dziwisz powiedzia³: - Bez Jana Paw³a II nie by³oby Zwi±zku, który zrodzi³ siê z wielkiego wo³ania o chleb i wolno¶æ. Ale w d±¿eniu do tego idea³u czeka nas nadal wielka praca. Praca nad takim ukszta³towaniem ³adu spo³ecznego, w którym chleb bêdzie dzielony sprawiedliwie.
+ + +
Po mszy pochód ruszy³ w kierunku placu Centralnego. Szli prawie wszyscy obecni na nabo¿eñstwie. Pod pomnik „Solidarno¶ci”, który przeniesiony zosta³ tutaj, w centralne miejsce Nowej Huty, spod biurowca Walcowni Zgniatacz. Na cokole z napisem Solidarno¶æ ustawiona du¿a litera „V”, a na niej umieszczone tabliczki z datami przypominaj±cymi najwa¿niejsze momenty w walce o wolno¶æ po II wojnie ¶wiatowej. Przewodnicz±cy KRH W³adys³aw Kielian, os³aniaj±c pomnik przywo³a³ s³owa ks. Piotra Skargi, ¿e Polacy gnêbieni przez nieludzki system potrafili zapomnieæ o swoich korzy¶ciach i zaj±æ siê sprawami Polski. Pomnik po¶wiêcili arcybiskup Goc³owski i arcybiskup Dziwisz. – Bo¿e, pob³ogos³aw ten pomnik, który nale¿y do „Solidarno¶ci”. Niech jednoczy wszystkich w niesieniu pomocy innym – modli³ siê krakowski metropolita.
W¶ród t³umu przyby³ych spotka³em Stanis³awa Filoska. Nie kry³ wzruszenia. To on by³ inicjatorem i projektantem pomnika, który postawiony zosta³ na terenie kombinatu w roku 1999 przy wspó³pracy Komisji Wydzia³owej Walcowni Zgniatacz NSZZ „Solidarno¶æ” i Komisji Robotniczej Hutników. Filosek 19 sierpnia 1980 roku by³ jednym z inicjatorów strajku w Hucie im. Lenina. - Pamiêtam, jakby to by³o dzisiaj. Pracowa³em na zmianie D. Strajk zacz±³ siê o 16.30. Wtedy wielu ludzi siê ba³o. Wielu ba³o siê tak¿e w stanie wojennym. Ale pomimo tego, ¿e siê bali, to nie ugiêli siê. Ten pomnik dedykowany jest wszystkim ludziom „Solidarno¶ci” – opowiada Stanis³aw Filosek.
+ + +
Zwieñczenie dnia by³ koncert w alei Ró¿ zorganizowany przez Porozumienie Dzielnic Nowohuckich i Komisjê Robotnicz± Hutników. Wyst±pili: Miros³aw Czy¿ykiewicz, Robert Kasprzycki, Paulina Bisztyga, Leszek Wójtowicz i Jan Pietrzak. Wyst±pili w miejscu, gdzie do 1989 roku sta³ pomnik Lenina – symbol komunistycznej codzienno¶ci.
(f)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 29,945,386 unikalnych wizyt