Wyj±tkowo uroczysty przebieg mia³y tegoroczne do¿ynki krakowskie. Decyzj± prezydenta Miasta, w tym roku odby³y siê one w Mogile. Uroczysto¶æ poprzedzi³a do¿ynkowo-odpustowa suma w Bazylice Krzy¿a ¦wiêtego, któr± celebrowa³ mogilski opat o. dr Piotr Chojnacki. Suma mia³a charakter zarówno do¿ynkowy jak i odpustowy, gdy¿ równocze¶nie mogilska parafia ¶wiêtowa³a odpust ku czci swojego patrona ¶w. Bart³omieja.
Bazylikê wype³ni³ t³um wiernych, a w prezbiterium zasiedli zaproszeni go¶cie: gospodarz do¿ynek, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski z ma³¿onk±, starostowie do¿ynek: Alicja Pêgiel, prezydent Stowarzyszenia Mieszkañców os. Mogi³a, Lesisko i Mi³o¶ników Ziemi Mogilskiej oraz Józef Krê¿o³ek, przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII, a tak¿e pos³owie, radni województwa, Miasta Krakowa i dzielnic pomocniczych. Nawê g³ówn± wype³nili delegaci poszczególnych osiedli podmiejskich i gmin o¶ciennych z przygotowanymi na uroczysto¶æ wieñcami do¿ynkowymi oraz poczty sztandarowe Polskiego Stronnictwa Ludowego. W okoliczno¶ciowej homilii o. opat Chojnacki nawi±za³ m. in. do symboliki chleba i rolniczych tradycji zakonu cystersów sprowadzonych w XIII wieku do Mogi³y. Zwieñczeniem uroczysto¶ci ko¶cielnych by³a okaza³a procesja eucharystyczna z do¿ynkowymi wieñcami, sztandarami i feretronami na placu przed bazylik±.
Po mszy, do¿ynkowy korowód ruszy³ na B³onia Mogilskie, gdzie odby³y siê tegoroczne krakowskie do¿ynki. Rozpoczê³o je wrêczenie prezydentowi Majchrowskiemu i jego ma³¿once przez starostów do¿ynek chleba z tegorocznych zbiorów oraz do¿ynkowego bukietu. Przyjmuj±c chleb od starosty, prezydent Majchrowski przypomnia³, ¿e Kraków, to najwiêksza gmina rolnicza Ma³opolski. Ponad 30% terenu Krakowa, to grunty rolne, na których funkcjonuje ok. 4 tysi±ce gospodarstw. A pó¼niej by³a ju¿ wielka zabawa mieszkañców i zaproszonych go¶ci. Na scenie wystêpowa³y zespo³y ludowe, m³odzie¿owe i wojskowe (m. in. Zespó³ Ludowy „Wanda”, Zespó³ Pie¶ni i Tañca „Jadowniczanie”, zespó³ „Just Covered” z MDK im. J. Korczaka oraz Orkiestra Garnizonu Kraków). Gwiazd± popo³udnia by³ Rudi Schubert z zespo³em Mizgalski Band.
Uczestnicy do¿ynek podziwiali stoiska wystawców: Ma³opolskiego O¶rodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, stoisko z produktami pszczelarskimi, rêkodzie³a ludowego, a tak¿e stoiska z tegorocznymi plonami (m. in. stoisko gminy Igo³omia-Wawrzeñczyce i POD „Wanda”). Oblegany by³ punkt konsultacyjny III Oddzia³u Chorób Wewnêtrznych Szpitala im. ¯eromskiego, gdzie bezp³atnie mo¿na by³o m. in. zmierzyæ ci¶nienie i oznaczyæ poziom cukru we krwi, a tak¿e zbadaæ poziom cholesterolu. Ilo¶æ chêtnych do zbadania siê by³a tak wielka, ¿e o 16.00 zabra³o niezbêdnych do niektórych badañ pasków. Jak nam powiedzia³ ordynator III Oddzia³u dr Lech Kucharski, na szczê¶cie wyniki badañ s± nie najgorsze, co ¶wiadczy, ¿e spo³eczeñstwo Krakowa i Nowej Huty generalnie jest w dobrej kondycji. Bior±c pod uwagê olbrzymie zainteresowanie badaniami profilaktycznymi, obieca³ przy okazji, ¿e akcja zostanie powtórzona we wrze¶niu na terenie oddzia³u. O jej terminie poinformujemy w „G³osie”.
Wa¿nym punktem do¿ynek by³ konkurs na wieniec do¿ynkowy. Jury pod przewodnictwem Ireneusza Rasia, przewodnicz±cego Radu i Zarz±du Dzielnicy XVI mia³o nie lada problem, by w¶ród piêknych tegorocznych wieñców, wybraæ te najpiêkniejsze. Ostatecznie w kategorii wieñca tradycyjnego I miejsce zaj±³ wieniec Domu Kultury z Zabierzowa Bocheñskiego. W kategorii wieñca o symbolice religijnej za najpiêkniejszy uznano wieniec O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta i Ko³a nr 3 Polskiego Zwi±zku Emerytów Rencistów i Inwalidów z Branic. W kategorii innych form wieñca, I miejsce przyznano Amatorskiemu Zespo³owi Regionalnemu „Zakrzowianie” i Ko³u Gospodyñ Wiejskich z Zakrzowa. Ponadto wyró¿niono nastêpuj±ce wieñce: wieniec Ko³a Gospodyñ Wiejskiej z miejscowo¶ci Bêd³o, gm. Wielka Wie¶, Klubu „Dukat”, Klubu „Karino” i Ko³a nr 5 PZERiI, Domu Kultury z Woli Batorskiej, MDK im. Janusza Korczaka, Ko³a nr 18 PZERiI przy O¶rodku Kultury im. C.K. Norwida oraz wieniec Stowarzyszenia Mieszkañców os. Mogi³a, Lesisko i Mi³o¶ników Ziemi Mogilskiej.
Jak nam powiedzia³ starosta do¿ynek Józef Krê¿o³ek, tegoroczne ¶wiêto plonów cieszy³o siê nadzwyczajn± popularno¶ci±, co z jednej strony by³o zas³ug± ogólnokrakowskiego wymiaru do¿ynek, a z drugiej pogody, która w tym roku dopisa³a i zachêca³a mieszkañców do spaceru na B³onia Mogilskie, gdzie do pó¼nych godzin nocnych trwa³a zabawa ludowa.
+ + +
Du¿± popularno¶ci± cieszy³a siê w tym roku tak¿e ¿o³nierska grochówka. Dochód z jej sprzeda¿y przeznaczono na potrzeby nowohuckiego Hospicjum ¶w. £azarza.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".