Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2025.03.28] Rzeczne...
· [2025.03.28] To już ...
· [2025.03.28] Władza ...
· [2025.03.21] O rynna...
· [2025.03.21] Będzie ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
FOTOHISTORIE
FOTOHISTORIEDziś zamieszczamy zdjęcie nieznanego autora wykonane 21 maja 1939 roku w Pleszowie. Przedstawia ono Koło Młodzieży Wiejskiej ze sztandarem, którego drzewce trzyma Stanisław Gajoch, ubrany w jasny garnitur. Ten sam sztandar występuje jeszcze na innych posiadanych przez nas zdjęciach Pleszowian z lat 30. ub. wieku: w czasie uroczystości pod pomnikiem grumwaldzkim w Krakowie, czy pod kopcem Kościuszki. Fotografia dotarła do nas za pośrednictwem Jurka Kujawskiego "Szpinaka" z rodzinnego archiwum pani Eugenii Cygan, za co bardzo dziękujemy, a naszych Czytelników tradycyjnie już prosimy o pomoc w identyfikacji pozostałych osób uwiecznionych na zdjęciu. Takie opisy mają szczególne znaczenie, ponieważ dotyczą osób, z których wiele już niestety nie żyje i coraz bardziej zaciera się nasza pamięć o nich. Apelujemy także do młodszego pokolenia tych, których "korzenie" sięgają Pleszowa i innych wsi wchłoniętych przez Nową Hutę, aby pomogło się skontaktować swoim babciom, dziadkom czy rodzicom z nami za pośrednictwem poczty e-mail lub telefonicznie (z racji wieku może to stanowić dla nich pewne utrudnienie). Będziemy uradowani, gdyby zechcieli się oni - lub ktoś z rodziny - po wcześniejszym zaanonsowaniu telefonicznym pofatygować do pracowni fotograficznej NCK / pok. 118 / w celu zeskanowania swych archiwalnych zdjęć i innych ciekawych materiałów. Na zaproszenie może też przyjechać do zainteresowanych - w celu wykonania na miejscu reprodukcji - autor projektu Adam Gryczyński.
Przypominamy, że żadnych zdjęć i dokumentów nikomu nie zabieramy ani nie wypożyczamy - interesują nas bowiem tylko ich cyfrowe reprodukcje. Liczymy na to, że skorzystają na tym nie tylko współcześni, ale także przyszłe generacje, bo plon całej akcji systematycznie jest zapisywany i archiwizowany wraz z opisami na twardych dyskach różnych komputerów i innych cyfrowych nośnikach. W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować zastępcy prezydenta Miasta Krakowa panu Henrykowi Bątkiewiczowi, radnym z Porozumienia Dzielnic Nowohuckich i radnemu Miasta Krakowa, panu Maciejowi Twarogowi za okazaną życzliwość, pomoc i wsparcie przy realizacji naszej akcji, której dotychczasowy plon, w postaci wystawy "Franciszek Twaróg - nauczyciel z Luboczy" mogliśmy do niedawna oglądać w NCK. Zdjęcia prezentowane w "Fotohistoriach" zostaną pokazane na kolejnej wystawie z cyklu "Nowa Huta - czas zatrzymany" już 26 czerwca br. również w NCK. Chcemy do tego czasu zgromadzić jak najwięcej informacji, a przede wszystkim: kogo i kiedy utrwalono na fotografiach. Zamierzamy je następnie opublikować w seryjnym katalogu do wystawy - o ile znajdą się na to sponsorzy.
(f)

 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 30,731,729 unikalnych wizyt