Wspólnie z Adamem Gryczyñski, kierownikiem Foto-Galerii NCK, kontynuujemy publikacjê historycznych zdjêæ z terenów, na których zbudowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny.
Miesi±c temu zaprezentowali¶my zdjêcie z 1951 r. wykonane w Ruszczy podczas pogrzebu ksiêdza proboszcza Leona Katany. Tym razem publikujemy zdjêcie z po³owy lat 20. ubieg³ego wieku przedstawiaj±ce ksiêdza Leona Katanê (stoi w ¶rodku, w dolnym rzêdzie) po¶ród wielu ksiê¿y i mieszkañców Ruszczy. Zosta³o wykonane prawdopodobnie po jakim¶ ¶wiêcie lub innej uroczysto¶ci. Ksi±dz Leon Katana by³ dziekanem dekanatu mogilskiego, a zatem byæ mo¿e pozostali ksiê¿a na zdjêciu, to proboszczowie z s±siednich parafii. Na podstawie innej zachowanej fotografii zidentyfikowano dziewczynê stoj±c± pomiêdzy ksiêdzem Leonem Katan±, a stra¿akiem - to Barbara Ciesielska, siostra opata mogilskiego o. Augustyna Ciesielskiego. Publikowane dzisiaj zdjêcie, cenne dla poznawania historii naszej "ma³ej ojczyzny", udostêpni³a pani Monika Kozub, której t± drog± serdecznie dziêkujemy. A tych, którzy rozpoznaj± jeszcze kogo¶ na opublikowanym zdjêciu prosimy koniecznie o kontakt. Przypominamy, ¿e w NCK do 15 kwietnia czynna jest wystawa "Franciszek Twaróg - nauczyciel z Luboczy", na któr± wszystkich serdecznie zapraszamy, a zw³aszcza mieszkañców Luboczy i Grêba³owa.
(f)
Wszystkich, którzy dysponuj± zdjêciami sprzed lokacji Nowej Huty w 1949 roku, a dotycz±cymi terenów, na których j± zbudowano, Adam Gryczyñski prosi o kontakt: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71.
PS. Zapowiadana na kwiecieñ br. w Foto-Galerii NCK wystawa fotografii Henryka Makarewicza "Nowa Huta - lata 60.", nie odbêdzie siê z przyczyn niezale¿nych od organizatorów.
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".