Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Skwer Jerzego Ridana
Na pocz±tyku stycznia br. informowali¶my o uchwale Rady Miasta Krakowa nadaj±cej skwerowi w pobli¿u ko¶cio³a Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa na os. Teatralnym imiê Jerzego Ridana. W ubieg³ym tygodniu pojawi³a siê tam informuj±ca o tym stosowna tablica, któr± prezentujemy na zdjêciu.
Skwerem Jerzego Ridana nazwano szeroki pas zieleni przy ul Lud¼mierskiej, od ko¶cio³a wzd³u¿ szko³y podstawowej i bloku nr 18 os. Teatralnego, a¿ do skrzy¿owania z ul. B. Czuchajowskiego. Czyli dok³adnie to miejsce, gdzie w kwietniu 1960 roku rozegra³y siê, przedstawione przez Jerzego Ridana w filmie "Róg Marksa i Obroñców Krzy¿a", wydarzenia zwi±zane z obron± krzy¿a. Z wnioskiem o upamiêtnienie re¿ysera w przestrzeni publicznej wyst±pi³ Jerzy Kowynia. Warto przypomnieæ, ¿e Jerzy Ridan jest autorem prawie 60 filmów dokumentalnych. Na prze³omie lat 60. i 70. realizowa³ filmy w Amatorskim Klubie Filmowym „Nowa Huta”. W latach 80. pracowa³ w charakterze asystenta i drugiego re¿ysera przy filmach fabularnych. W 1987 r. re¿yserowa³ pe³nometra¿owy film fabularny Sonata Marymoncka wed³ug prozy Marka H³aski. W latach 80. prowadzi³ równie¿ „Dzieciêcy Teatr ABC” w O¶rodku Kultury im. Norwida w Nowej Hucie, a w 90. w M³odzie¿owym Domu Kultury im. Andrzeja Bursy M³odzie¿ow± Grupê Teatraln± „W drodze”. By³ dyrektorem programowym Nowohuckich Maratonów Filmowych i Miêdzynarodowego Nowohuckiego Festiwalu Filmowego (2009), a tak¿e jednym z pomys³odawców Nowohuckiej Kroniki Filmowej. Ponadto jest autorem ksi±¿ki „Krzy¿ Nowohucki – Dzieje Walk o Wolno¶æ”, publikacji do „S³ownika biograficznego – Opozycja w PRL” oraz Kwartalnika Historycznego. W latach 2008–2012 by³ przewodnicz±cym Krakowskiego Oddzia³u Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Prowadzi³ warsztaty scenariuszowe na Studiach Literacko-Artystycznych na Uniwersytecie Jagielloñskim i w Krakowskiej Szkole Filmowej. Spoczywa na cmentarzu w Grêba³owie.
(a³)


fot. autor
"Przewodnik po neonach Nowej Huty" ju¿ w sprzeda¿y!
O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida zakoñczy³, realizowany od wiosny 2022 roku, projekt „Szlak nowohuckich neonów”, którego celem by³o przypomnienie neonowego dziedzictwa Nowej Huty. Efekty tych dzia³añ podsumowuje „Przewodnik po neonach Nowej Huty” pod redakcj± Moniki Kozio³ i Jaros³awa Klasia – w wersji drukowanej i online. Ksi±¿kê mo¿na kupiæ w O¶rodku (os. Górali 5) oraz w ksiêgarni Cafe NOWA (os. Zgody 7) w cenie 46 z³.
- W zamy¶le autorów i redaktorów „Przewodnik po neonach Nowej Huty” ma ona dwojaki charakter. Po pierwsze jest to przewodnik w tradycyjnym rozumieniu, dziêki któremu mo¿emy przemierzaæ Now± Hutê neonowym szlakiem, napotykaj±c po drodze artefakty historycznych neonów, neonowe „duchy” ju¿ nieistniej±cych reklam, wspó³czesne rekonstrukcje oraz nowe neony. Po drugie to przewodnik pozwalaj±cy odnale¼æ siê w mrokach neonowej historii, której blask nieco przygas³ – napisali we wstêpie Monika Kozio³ oraz Jaros³aw Kla¶.
W pierwszej czê¶ci publikacji Joanna Suchowiak-Horzemski opisuje proces tworzenia neonów, dodatkowo t³umacz±c najwa¿niejsze terminy z nimi zwi±zane. W kolejnej wraz z Paw³em Bochenkiem udaje siê na neonowy spacer po Nowej Hucie, wskazuj±c najciekawsze miejsca, na trasie od os. Na Skarpie przez pl. Centralny, al. Ró¿, os. Teatralne po os. Kazimierzowskie. Nastêpnie autorzy prezentuj± wyniki przeprowadzonej kwerendy w zestawieniu tabelarycznym, zawieraj±cym prawie 200 pozycji. W dalszej czê¶ci Anna Zabdyrska koncentruje siê na wspó³czesnej recepcji neonowego dziedzictwa w Nowej Hucie. Z kolei Agnieszka Konior podsumowuje wywiad grupowy, jaki przeprowadzi³a z grup± nowohucian na temat szans i zagro¿eñ, wobec których stoi neonowe dziedzictwo Nowej Huty. Ksi±¿kê zamyka wyj¶cie w przysz³o¶æ: prezentacja fontu inspirowanego neonami Nowej Huty autorstwa Dominiki Langosz. Przewodnik ilustruj± fotografie i materia³y archiwalne oraz fotografie wspó³czesne.
Premiera publikacji odby³a siê 21 stycznia 2023 roku w O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida. Projekt „Szlak nowohuckich neonów” finansowany by³ ze ¶rodków Miasta Krakowa.
(a³)


Autorzy i autorki publikacji: Joanna Suchowiak-Horzemski, Anna Zabdyrska, Pawe³ Bochenek, Monika Kozio³, Agnieszka Konior, Magda Rymarz (fotografie) i Jaros³aw Kla¶. Fot. Z Archiwum O¶rodka Kultury Norwida
¦PIEWALI I GRALI MU
Do historii przeszed³ 69. koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego nie?! „¦piewajmy i gramy mu – kolêdowanie z Galicj±”. W sobotê 21 stycznia mieszkañcy Nowej Huty zebrali siê w Ko¶ciele pw. ¦wiêtego Judy Tadeusza aby wspólnie kultywowaæ piêkn± polsk± tradycjê kolêdowania.
Tym razem do wspólnego spêdzenia styczniowego wieczoru, zebranych zaprosili Lidia Jazgar wraz z Ryszardem Br±czkiem, czyli zespó³ Galicja. Licznie zgromadzona publiczno¶æ mog³a us³yszeæ niezwyk³e interpretacje najpiêkniejszych polskich kolêd. W programie koncertu znalaz³y siê najbardziej znane - nie tylko polskie - kolêdy, pastora³ki i pie¶ni ¶wi±teczne – „Bóg siê rodzi”, „Cicha noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, a tak¿e autorskie utwory zespo³u Galicja – miêdzy innymi „Id±c przez pole” czy „Z gwiazd± zastukali”. Program dope³ni³ wystêp wnuczki akompaniatora Lidii Jazgar, Emilii Szczerkowskiej, która oczarowa³a wszystkich swoj± interpretacj± kolêdy „Jezus Malusieñki”. Podczas koncertu nie zabrak³o równie¿ ciep³ych, ¶wi±tecznych opowie¶ci oraz ¿yczeñ na nowy rok. W¶ród publiczno¶ci mo¿na by³o dostrzec pomys³odawcê i koordynatora cyklu pos³a na Sejm RP Ireneusza Rasia, przewodnicz±c± Rady i Zarz±du Dzielnicy XIV Czy¿yny – Annê Moksê, przewodnicz±cego Rady i Zarz±du Dzielnicy XVI Bieñczyce – Zygmunta Biñczyckiego oraz przedstawicieli, wieloletniego sponsora cyklu, firmy Fares Sp. z o.o. PPU. Warto jednak podkre¶liæ, ¿e koncerty „Nowa Huta. Dlaczego nie?!” maj± równie¿ cel dobroczynny, spotkaniu towarzyszy³a kwestia na rzecz Hospicjum im. ¶w. £azarza, któr± przeprowadzali wolontariusze Hospicjum.
Organizatorami koncertu s± O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Porozumienie Dzielnic Nowohuckich – Dzielnice: XIV Czy¿yny, XV Mistrzejowice, XVI Bieñczyce. Partnerami 69. Koncertu z cyklu Nowa Huta. Dlaczego nie?! byli Miejskie Przedsiêbiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Orlen Oil Sp. z o.o., Fares Sp. z o.o. oraz Art Blue Agencja Artystyczno-Promocyjna Lidia Jazgar. Pomys³odawc± i koordynatorem cyklu jest pose³ na Sejm RP Ireneusz Ra¶, a dyrektorem artystycznym Lidia Jazgar. Patronami Medialnymi byli Radio Plus, Dwutygodnik Miejski Kraków.pl oraz G³os. Tygodnik Nowohucki.
(f)


Fot. Pawe³ Kalina
Premiera "Przewodnika po neonach Nowej Huty" i fontu "Samosia" czyli fina³ projektu "Szlak nowohuckich neonów"
21 stycznia 2023 roku o godz. 18:00 O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie (os. Górali 5) zaprasza na premierê publikacji „Przewodnik po neonach Nowej Huty” oraz fontu „Samosia”, inspirowanego nowohuckimi neonami. Wydarzenie bêdzie tak¿e okazj± do podsumowania dotychczasowych dzia³añ w ramach projektu „Szlak nowohuckich neonów”. Go¶æmi spotkania bêd± autorzy i autorki przewodnika: Pawe³ Bochenek, Joanna Suchowiak-Horzemski, Agnieszka Konior, Anna Zabdyrska, Jaros³aw Kla¶ i Monika Kozio³.
Projekt „Szlak nowohuckich neonów”, którego celem by³o przypomnienie neonowego dziedzictwa Nowej Huty, by³ realizowany od wiosny 2022 roku. Zainaugurowa³a go kwerenda, w efekcie której powsta³a lista (obejmuj±ca prawie 200 pozycji) neonów istniej±cych w Nowej Hucie. Na tej podstawie opracowano i wytyczono szlak z bardziej szczegó³owymi opisami wybranych obiektów, który jest zachêt± do pog³êbionego eksplorowania dzielnicy. W ramach projektu przeprowadzono równie¿ zogniskowany wywiad grupowy z mieszkañcami i aktywistami nt. przysz³o¶ci neonowego dziedzictwa, trzy spacery po nowohuckich neonach oraz warsztaty projektowania neonów dla dzieci i doros³ych. Opracowano tak¿e krój pisma „Samosia” odwo³uj±cy siê do liternictwa nowohuckich neonów. Efekty tych dzia³añ podsumowuje „Przewodnik po neonach Nowej Huty” w wersji drukowanej i online.
„W zamy¶le autorów i redaktorów publikacji ma ona dwojaki charakter. Po pierwsze jest to przewodnik w tradycyjnym rozumieniu, dziêki któremu mo¿emy przemierzaæ Now± Hutê neonowym szlakiem, napotykaj±c po drodze artefakty historycznych neonów, neonowe »duchy« ju¿ nieistniej±cych reklam, wspó³czesne rekonstrukcje oraz nowe neony. Po drugie to przewodnik pozwalaj±cy odnale¼æ siê w mrokach neonowej historii, której blask nieco przygas³” – napisali we wstêpie Monika Kozio³ oraz dr Jaros³aw Kla¶.
W pierwszej czê¶ci publikacji Joanna Suchowiak-Horzemski opisuje proces tworzenia neonów, dodatkowo t³umacz±c najwa¿niejsze terminy z nimi zwi±zane. W kolejnej wraz z Paw³em Bochenkiem udaje siê na neonowy spacer po Nowej Hucie, wskazuj±c najciekawsze miejsca, na trasie od os. Na Skarpie przez pl. Centralny, al. Ró¿, os. Teatralne po os. Kazimierzowskie. Nastêpnie autorzy prezentuj± wyniki przeprowadzonej kwerendy w zestawieniu tabelarycznym, zawieraj±cym prawie 200 pozycji. W dalszej czê¶ci Anna Zabdyrska koncentruje siê na wspó³czesnej recepcji neonowego dziedzictwa w Nowej Hucie. Z kolei Agnieszka Konior podsumowuje wywiad grupowy, jaki przeprowadzi³a z grup± nowohucian na temat szans i zagro¿eñ, wobec których stoi neonowe dziedzictwo Nowej Huty. Ksi±¿kê zamyka wyj¶cie w przysz³o¶æ: prezentacja fontu inspirowanego neonami Nowej Huty autorstwa Dominiki Langosz. Przewodnik ilustruj± zdjêcia archiwalne oraz wspó³czesne. W trakcie wydarzenia bêdzie mo¿na nabyæ „Przewodnik po neonach Nowej Huty” w promocyjnej cenie.
Projekt finansowany jest ze ¶rodków Miasta Krakowa. Szczegó³owe informacje: www.okn.edu.pl
(f)


Neony „Norwid” i „Sfinks”, 2022, fot. Magda Rymarz, w³. O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida
Nowi w Hucie
MIEJSC PARKINGOWYCH NIE POWINNO UBYWAÆ
Trwaj± prace remontowe i modernizacyjne w wielu miejscach Nowej Huty. Od dawna jest przygotowywany remont al. Solidarno¶ci. Minê³o ju¿ dwa lata od powstania pierwszego projektu remontu. Powsta³ych ju¿ dwa projekty przebudowy. Pierwszy nie by³ idealny, ale by³ dopasowany do potrzeb przepustowo¶ci dwóch pasów jezdni. Zosta³ oprotestowany przez mieszkañców ze wzglêdu na ograniczenie miejsc postojowych wzd³u¿ alei. Powsta³ drugi projekt, który ponoæ wychodzi na przeciw oczekiwaniom mieszkañców i radnych lokalnych. Jednak mieszkañcy po dok³adnej analizie projektu uwa¿aj±, ¿e nadal zmniejsza on liczbê miejsc parkingowych. W prote¶cie mieszkañców czytamy m.in. „Dla nas jako mieszkañców okolicznych osiedli najistotniejsze jest pozostawienie jak najwiêkszej ilo¶ci miejsc postojowych oraz poszerzenie przystanków autobusowych i tramwajowych (obecnie tramwaje niemal ocieraj± siê o t³umy ludzi na przystankach). Niedobór miejsc przy al. Solidarno¶ci sprawi, i¿ kierowcy bêd± szukaæ miejsca na pobliskich podwórkach osiedlowych (os. Szkolne, os. Hutnicze, os. Szklane Domy, os. Stalowe, Centrum A, Centrum B). Natomiast ju¿ teraz parkingi przy osiedlach s± przepe³nione i nie s± w stanie pomie¶ciæ aut. Systematyczne umieszczenie s³upków (nawet na wcze¶niej celowo stworzonych parkingach, np. przy zbiegu ulic Wojciechowskiego i Struga) w ostatnim czasie uszczupli³o mo¿liwo¶ci parkowania w tej czê¶ci Starej Nowej Huty. Problem rozje¿d¿ania trawników jest znany nie od dzi¶, a likwidacja miejsc postojowych przy alei Solidarno¶ci jeszcze siê pog³êbi. Podczas tocz±cej siê dyskusji na grupach facebookowych kto¶ s³usznie zauwa¿y³, ¿e dodatkowe „rundki” wokó³ osiedli w poszukiwaniu miejsca do pozostawienia samochodu spowoduj± wiêksze zanieczyszczenie powietrza” – podkre¶laj± protestuj±cy.
Zarz±d Dróg UMK twierdzi, ¿e dzia³a zgodnie z planami utworzenia dwóch pasów w al. Solidarno¶ci. Wzd³u¿ jezdni maj± siê pojawiæ normatywne zatoki postojowe z zachowaniem pasów zieleni. Postaramy siê w najbli¿szym czasie powróciæ szerzej do tej sprawy.
(mp)


Fot. autor
Zakoñczenie obchodów 800-lecia Opactwa Mogilskiego
We wtorek, 27 grudnia 2022 roku w bazylice Krzy¿a ¦wiêtego w Mogile odby³o siê uroczyste zakoñczenie obchodów 800-lecia Opactwa Cystersów w Mogile. Zwieñczeniem ca³oroczych obchodów by³ koncert Chóru i Orkiestry Zespo³u Pie¶ni i Tañca „Mazowsze”, który zaprezentowa³ bo¿onarodzeniowe kolêdy i pastora³ki.
W uroczystym wieczorze udzia³ wziêli m.in. prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, wicemarsza³ek województwa ma³opolskiego £ukasz Smó³ka, radny Miasta Krakowa a zarazem przewodnicz±cy Dzielnicy XVIII Nowa Huta Stanis³aw Moryc, radni województwa ma³opolskiego, Miasta Krakowa i nowohuckich Dzielnic, przedstawiciele wspó³organizatorów uroczysto¶ci z NCK – jego dyrektor Zbigniew Grzyb i Maria Grochot oraz gospodarze – mogilscy cystersi z opatem o. Adrianem Mrozem OCist i opatem seniorem o. Piotrem Chojnackim OCist.
Mogilsk± bazylikê wype³ni³ t³um wiernych, którzy d³ugo oklaskiwa³ przepiêkne wykonanie tak bliskich ka¿demu polskiemu sercu kolêd i pastora³ek.
Przypomnijmy: 800 lat temu, zanim za³o¿ono w Krakowie miasto na prawie niemieckim, zakonnicy cysterscy przybyli do wsi Kacice, a w 1225 r. przenie¶li siê do wsi Mogi³a. Tu rozpoczêli pos³ugê wed³ug idea³ów zakonu zawartych w dokumencie zwanym „Kart± mi³o¶ci (Charta charitatis)”.
− Trwaj± w tym miejscu bez przerwy mimo zawirowañ historii. Niegdy¶ ukryci w pewnym sensie przed ¶wiatem, skupiali siê na modlitwie i pracy. Byli znakomitymi gospodarzami. Pod koniec XV w. w Mogile powsta³a nawet huta miedzi, która – jak pisa³ ówczesny kronikarz – dymi³a za Krakowem niby wulkan Etna. Jednocze¶nie w klasztorze narodzi³ siê kult cudownego Ukrzy¿owanego Pana Jezusa. Nikt nie przypuszcza³, ¿e po wiekach te dwa s³owa – Huta i Krzy¿ – splot± siê w jedno. Wie¶ Mogi³a sta³a siê czê¶ci± Nowej Huty, miasta-symbolu nowego porz±dku spo³ecznego, a cystersi wyszli do wiernych, by nie¶æ im Ewangeliê – podkre¶lali twórcy wystawy plenerowej, która z okazji jubileuszu (o czym pisali¶my) by³a prezentowana na krakowskich Plantach.
Przez lata klasztor w Mogile pozosta³ miejscem modlitwy i pracy zakonników. Jest znanym sanktuarium pielgrzymkowym i o¶rodkiem duszpasterskim, a tak¿e centrum kultury i sztuki − organizowane s± tu koncerty, wystawy i konferencje naukowe. W 2021 r. powsta³o Muzeum Duchowo¶ci i Kultury Cystersów, które przybli¿a idea³y zakonu, jego dziedzictwo i niezwyk³± historiê klasztoru.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
Zmar³ Benedykt XVI
Ostatni dzieñ minionego roku przyniós³ wiadomo¶æ o ¶mierci Benedykta XVI – wyj±tkowego i skromnego Cz³owieka, wielkiego Papie¿a i jednego z najwybitniejszych teologów XX wieku. W sobotê, 31 grudnia 2022 roku o godz. 9.34 Pan zawo³a³ swojego s³ugê do siebie. Benedykt XVI odszed³ do domu Ojca w wieku 95 lat.
¯yczenia Bo¿onarodzeniowe 2022


Pe³nych rado¶ci ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia ¿yczy Redakcja
Projekt edukacyjno-artystyczny dla dzieci z Ukrainy w M³odzie¿owym Domu Kultury im. Andrzeja Bursy - NOWI W HUCIE
Nowa Huta, budowana w czasach socrealistycznych, by³a domem tymczasowym dla wielu przyjezdnych – przede wszystkim jej budowniczych i ich rodzin. Robotnicy pracuj±cy w hucie i buduj±cy przysz³e miasto idealne pochodzili z okolicznych wiosek, ale równie¿ z ca³ego kraju. Dla czê¶ci z nich Nowa Huta by³a tymczasowym miejscem zamieszkania, dla wielu jednak sta³a siê ich nowym domem. Choæ dzisiaj czasy i okoliczno¶ci s± inne, Nowa Huta i Kraków znów s± schronieniem dla tych, którzy przyjechali budowaæ swoje nowe jutro. Dom Kultury im. Andrzeja Bursy przygotowa³ dla dzieci z Ukrainy - podopiecznych Fundacji Wolno Nam projekt NOWI W HUCIE. Chcemy dla nich robiæ to, co umiemy najlepiej: uczyæ poprzez sztukê, pokazaæ miejsce przez pryzmat jego kultury, a we wspólnych dzia³aniach artystycznych odkryæ miêdzyludzki potencja³ i buduj±ce wiêzi. To dziêki tym ideom powsta³ projekt, który ma za zadanie – poprzez artystyczny rozwój i wspóln± kreacjê – zapoznaæ dzieci z Ukrainy z ich nowym miejscem zamieszkania. Zrealizowany w ramach projektu film bêdzie jednocze¶nie inspiruj±cym materia³em edukacyjnym dla wszystkich tych, którzy by chcieli poznaæ historiê Nowej Huty lub po prostu zobaczyæ j± oczami przyjezdnych dzieci.
Projekt NOWI W HUCIE obejmuje 6 spotkañ warsztatowych, których celem jest poznawanie topografii i historii Nowej Huty poprzez dzia³ania plastyczne, wokalne, aktorskie i filmowe. Punktem wyj¶cia bêdzie wycieczka po najwa¿niejszych miejscach Nowej Huty – zarówno z punktu widzenia historycznego i atrakcyjno¶ci jej oferty. Odwiedzimy Alejê Ró¿ czy Ko¶ció³ Arkê Pana, ale tak¿e Dom Matejki czy Teatr £a¼niê Now±. Uczestnicy poznaj± historiê wybranych lokacji i oswoj± siê z architektur± dzielnicy. Nastêpnie na warsztatach plastycznych m³odzi twórcy stworz± w ró¿norodnych technikach artystycznych widokówki wybranych miejsc i utrwal± merytoryczne informacje o nich. Warsztaty wokalne po¶wiêcone bêd± nauce kultowego utworu „O Nowej to Hucie piosenka” w tradycyjnej wersji oraz w wykonaniu nowohuckiego zespo³u WU-HAE. Pos³u¿y to poznaniu i zderzeniu dwóch polskich tradycji: socrealistycznej i wspó³czesnej.
Kolejny etap podró¿y twórczej to æwiczenia teatralne, podczas których uczestnicy i uczestniczki bêd± pracowaæ nad wypowiedzi± w jêzyku polskim o wybranej lokacji i oswoj± siê z warsztatem aktorskim. Równocze¶nie bêd± dzia³aæ nad scenami do filmu wed³ug przygotowanego wcze¶niej scenariusza. Tajniki sfery filmowej poznaj± w ramach kolejnego spotkania, tak aby w pog³êbiony sposób przygotowaæ siê do fina³u projektu – drugiej wycieczki po Nowej Hucie, w trakcie której dzieci stan± przed prawdziwym zadaniem aktorskim i przed kamer± opowiedz± o wybranych miejscach Nowej Huty. W wyniku tych dzia³añ powstanie profesjonalny film odkrywaj±cy historiê ukraiñskich uczestników projektu, a jednocze¶nie upowszechniaj±cy wiedzê o dzielnicy. Chcemy, aby poprzedzone warsztatami nagranie nie by³o tylko kolejnym materia³em filmowym o Nowej Hucie. Bêdziemy chcieli, aby film ods³oni³ jednocze¶nie prywatn± historiê dzieci, da³ im szansê wypowiedzi. Aby poprzez dzia³ania artystyczne uczestnicy i uczestniczki projektu mog³y ¶wiadomie spojrzeæ na swoje nowe miejsce i poznaæ jego kulturowy potencja³, a w rezultacie – jako „nowi w Hucie” – poczuæ siê pe³noprawnymi mieszkañcami.
Nadrzêdnym efektem projektu bêdzie realizacja filmu, który bêdzie mia³ premierê w ramach oficjalnej gali 22 stycznia w MDK im. A. Bursy. Ponadto, zostan± zaprojektowane i wydrukowane pakiety przygotowanych przez uczestników i uczestniczki widokówek malarskich oraz kalendarz na 2023 rok. Nagrana i zarejestrowana zostanie tak¿e piosenka o Nowej Hucie, która tak¿e zostanie zaprezentowana podczas fina³owej uroczysto¶ci. Go¶ciem specjalnym gali bêdzie nowohucki zespó³ muzyczny WU-HAE, autor aran¿acji wykonywanej przez dzieci i m³odzie¿ piosenki, którego wystêp bêdzie ukoronowaniem tego wieczoru.

NOWI W HUCIE
Projekt odbêdzie siê w dniach 3 grudnia 2022 – 22 stycznia 2023. Jego organizatorem jest M³odzie¿owy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy na os. Tysi±clecia. Projekt NOWI W HUCIE jest realizowany przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF oraz we wspó³pracy z Fundacj± Wolno Nam.
(f)


Fot. Adam Jab³oñski
Z ksiêgarskiej pó³ki - Internowani w Nowym Wi¶niczu i Za³ê¿u k. Rzeszowa. Wspomnienia
Ukaza³ siê II tom wspomnieñ internowanych w Nowym Wi¶niczu i Za³ê¿u k. Rzeszowa w opracowaniu prof. Andrzeja Dró¿d¿a. Licz±ca ponad 500 stron ksi±¿ka zosta³a wydana przez Fundacjê Centrum Dokumentacji Czynu Niepodleg³o¶ciowego i Instytut Literatury.
W tomie znalaz³y siê wspomnienia blisko trzydziestu internowanych oraz dwóch duchownych, którzy odwiedzali osadzonych w miejscach ich odosobnienia: biskupa Albina Ma³ysiaka i ks. W³adys³awa Palmowskiego. Niektórzy z autorów zamieszczonych wspomnieñ ju¿ nie ¿yj± - jak Kazimierz Fugiel czy Jacek Smagowicz. W¶ród autorów wspomnieñ nie zabra³o mieszkañców Nowej Huty. W ksi±¿ce (obok wspomnieñ zmar³ego w roku 2007 mieszkañca Nowej Huty Kazimierza Fugla) zamieszczono wspomnienia m.in. uznaego i cenionego poety Jana Polkowskiego, ówczesnego wiceprzewodnicz±cego Sekcji Informacji KRH Czes³awa Szewczuka czy obecnego redaktora naczelnego „G³osu. Tygodnika Nowohuckiego” Jana L. Franczyka. S± te¿ wspomnienia znanych dzia³aczy przedsierpniowej opozycji antykomunistycznej z Krakowa: twórcy Instytut Katyñskiego Adama Macedoñskiego czy Ryszarda Majdzika.
Ksi±¿ka oddaje klimat i realia tamtych strasznych czasów. Bo, wbrew temu, co przedstawia³a ówczesna propagnda ustami Jerzego Urbana, internowani w swojej przyt³aczaj±cej wiêkszo¶ci nie byli przetrzymywani w przeznaczonych na ten cel budynkach sanatoryjnych czy domach wczasowych. Ich miejscem odosobnienia najczê¶ciej bywa³y zwyk³e wiêzienia, w których warunki sanitarno-bytowe bywa³y niekiedy wyj±tkowo uci±¿liwe – jak mia³o to miejsce chocia¿by w przypadku wiêzienia w Nowym Wi¶niczu.
W s³owie wstêpnym do tego obszernego tomu, Andrzej Dró¿d¿ napisa³: „Zamys³em redaktora i wydawców tego tomu jest przypomnienie i uhonorowanie osób internowanych po 13 grudnia 1981 roku, wiernych uzgodnieniom z Sierpnia 1980 roku, jak równie¿ pozostawienie dokumentu o opisanych wydarzeniach dla przysz³ych pokoleñ”.
(red)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,478,433 unikalnych wizyt