Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2008.06.14] Krótka pamiêæ
Czy w czasach, gdy dla wielu Polaków jedynym przejawem ich patriotyzmu jest kibicowanie polskiej dru¿ynie pi³karskiej, obchodz± nas jeszcze rocznice historycznych wydarzeñ, które przes±dzi³y o naszym miejscu w¶ród narodów i pañstw Europy? Chêtnie wywieszamy polskie flagi z okien samochodów przed meczem Niemcami, ale trudno nas namówiæ na udekorowanie flagami naszych domów 11 listopada, w dniu ¦wiêta Niepodleg³o¶ci. Niestety, na wypiciu piwa w pubie i wykrzykiwaniu: Polska – gola, najczê¶ciej koñcz± siê nasze patriotyczne uniesienia.
Nic wiêc dziwnego, ¿e niemal niezauwa¿ona mija okr±g³a rocznica stu lat od powo³ania do ¿ycia Zwi±zku Walki Czynnej – konspiracyjnej organizacji, utworzonej w zaborze austriackim przez Kazimierza Sosnkowskiego, ale z inicjatywy Józefa Pi³sudskiego, przebywaj±cego w tym czasie w zaborze rosyjskim. ZWC by³a pierwsz± polsk± organizacj± paramilitarn± w Galicji, z której pó¼niej powsta³y Zwi±zki Strzeleckie, a nastêpnie – ju¿ w trakcie I wojny ¶wiatowej – Legiony Polskie. Kto dzi¶ wie kim by³ gen. Kazimierz Sosnkowski, jeden z najbardziej znanych polityków II Rzeczypospolitej, a w latach 1943-1944 Wódz Naczelny Polskich Si³ Zbrojnych? Sosnkowski, opluwany przez komunistyczn± propagandê, zmar³ na emigracji, a dzi¶ pró¿no pytaæ o to kim by³, nie tylko maturzystów, ale nawet studentów historii.
O setnej rocznicy powstania Zwi±zku Walki Czynnej nikt by nie pamiêta³, gdyby nie projekt sejmowej uchwa³y, zg³oszony przez Prawo i Sprawiedliwo¶æ, oraz gdyby nie obchody, które odbêd± siê w przysz³ym tygodniu. Zwi±zek powsta³ we Lwowie, ale tam trudno obchodziæ polskie ¶wiêto, uroczysto¶ci odbêd± siê wiêc w pobliskim Przemy¶lu, z udzia³em Lecha Kaczyñskiego, Prezydenta RP oraz Klubu Parlamentarnego PiS, zrzeszaj±cego pos³ów i senatorów tej partii. Przy tej okazji w Przemy¶lu odbêdzie siê zlot historycznych organizacji: Zwi±zku Strzeleckiego, Soko³a i harcerzy. Zapewne telewizja obchodów narodowej rocznicy nie uzna za godn± odnotowania.
Patriotyzm nie jest dzi¶ chodliwym towarem, wobec czego Platforma Obywatelska przygotowuje projekt reformy szkolnictwa, wed³ug którego historia w trzyletnim liceum nauczana bêdzie tylko przez jeden rok. Po co siê uczyæ historii, po co pamiêtaæ o przesz³o¶ci? Nie bêdzie Muzeum Historii Polski, bo minister kultury ma pilniejsze wydatki, nie bêdzie nawet muzeum „Solidarno¶ci”, bo przecie¿ w Europie przyjê³o siê uwa¿aæ, ¿e upadek komunizmu rozpocz±³ siê od obalenia berliñskiego muru. Lepiej nie przypominaæ te¿ wojny, skoro wywo³ali j± Niemcy i Sowieci, a dzi¶ polski rz±d za wszelk± cenê usi³uje przypodobaæ siê Niemcom, i Rosjanom. Nawet jedyne nowoczesne i chêtnie odwiedzane przez m³odzie¿ Muzeum Powstania Warszawskiego najlepiej zamkn±æ, aby tylko nie dra¿niæ Niemców.
Rok 2008 zosta³ przez Sejm og³oszony Rokiem Niepodleg³o¶ci – dla uczczenia 90 rocznicy powstania II Rzeczpospolitej. Mo¿e zamiast rozpaczaæ z powodu jednego przegranego meczu, lepiej zastanowiæ siê jak wiele trzeba by³o trudu i krwi, ¿eby¶my mogli dzisiaj wymachiwaæ polskimi flagami. I postaraæ siê, aby pamiêæ o m³odych ludziach, którzy w 1918 roku na ulicach Warszawy i Krakowa rozbrajali niemieckich i austriackich ¿o³nierzy, nie zosta³a wymazana przez polityków, dla których historia zaczê³a siê w dniu, w którym objêli w³adzê.
Ryszard Terlecki
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 28,283,613 unikalnych wizyt