Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2008.05.01] Wiosenny powiew wolno¶ci
Dwadzie¶cia lat temu, 26 kwietnia 1988 roku w ówczesnej Hucie im. Lenina rozpocz±³ siê strajk. Pocz±tkowo ¿±dano podwy¿ki p³ac i przywrócenia do pracy wyrzuconych dzia³aczy „Solidarno¶ci”: Edwarda Nowaka, Stanis³awa Handzlika, Witolda Bawolskiego i Andrzeja Ruska. Na apel Lecha Wa³êsy o solidarno¶æ z pracownikami HiL, strajki wybuch³y w filii nowohuckiego kombinatu w Bochni, w Stoczni Gdañskiej, w Hucie Stalowa Wola oraz w Ozimku. 1 maja na terenie kombinatu Mszê ¶w. dla strajkuj±cych odprawi³ ks. Kazimierz Jancarz. Dzieñ pó¼niej 227 Konferencja Plenarna Episkopatu Polski wezwa³a w³adze komunistyczne do dialogu ze spo³eczeñstwem. Tymczasem w nocy z 4 na 5 maja strajk w hucie zosta³ brutalnie spacyfikowany przez oddzia³y ZOMO i brygadê antyterrorystyczn±. Wielu uczestników strajku zosta³o pobitych, a przywódcy aresztowani. Sze¶ciu cz³onków komitetu strajkowego otrzyma³o sankcje prokuratorskie, a siedemna¶cie osób zosta³o skazanych na miesi±c aresztu przez kolegia ds. wykroczeñ. W odpowiedzi na represje za³oga HiL rozpoczê³a strajk absencyjny. By uruchomiæ produkcjê dyrekcja kombinatu zmuszona by³a sprowadziæ pracowników z hut Górnego ¦l±ska i Zag³êbia D±browskiego. Woli zmian nie uda³o siê jednak st³umiæ. 17 maja do hutników dotar³a informacja o utworzeniu Komitetu Organizacyjnego NSZZ „S” Kombinatu Metalurgicznego HiL. Komitet za g³ówny cel stawia³ sobie odbudowê struktur zwi±zkowych w zak³adzie. Dwa dni pó¼niej ujawniony zosta³ sk³ad Komisji Robotniczej Hutników. Nowohucka „Solidarno¶æ” dzia³a³a metod± faktów dokonanych. Zwi±zek odwo³a³ strajk absencyjny, ale jednocze¶nie og³osi³, ¿e bêdzie d±¿y³ do realizacji wszystkich postulatów strajkuj±cych. Do wrze¶nia tego samego roku w hutniczej „Solidarno¶ci” zarejestrowa³o siê ok. 4 tys. pracowników.
Narzucony Polakom system dogorywa³. Wkrótce w³adze komunistyczne, strona solidarno¶ciowa i przedstawiciele ko¶cielnej hierarchii mieli rozpocz±æ przygotowania do rozmów „okr±g³ego sto³u”. A rok nastêpny – 1989 - przyniós³ Polsce wolno¶æ.
Jan L. FRANCZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 28,283,277 unikalnych wizyt