Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2008.01.17] Zapomniane chru¶ciki
Choæ na razie mamy jeszcze styczeñ, a wiêkszo¶æ wêdkarzy nawet nie zajrza³a do sprzêtu po zakoñczeniu ubieg³orocznego sezony, to czas jednak p³ynie nieub³aganie. Nawet siê nie obejrzymy, gdy minie luty i znów bêdziemy witaæ wiosnê. W siedzibach kó³ PZW zaczn± siê kolejki op³acaj±cych sk³adki, a w sklepach wêdkarskich nast±pi wyra¼ne o¿ywienie. A mo¿e w³a¶nie teraz, zanim jeszcze zacznie siê wêdkarski sezon, warto przypomnieæ przynêty, które w naszych czasach u¿ywane s± sporadycznie, chocia¿ przed dziesi±tkami lat by³y ulubionymi przynêtami naszych dziadków? Do takich w³a¶nie przynêt nale¿a³y chru¶ciki. A czy kto¶ w ubieg³ym roku ³owi³ na larwy chru¶cika? Prawdopodobnie nie. Ale po có¿ mia³by to robiæ, skoro w ka¿dym wêdkarskim sklepie mo¿e kupiæ zwyk³e bia³e robaki, niewielkie pinki, rosówki czy robaki czerwone. A szkoda, bo w czasie wiosennych wypraw nad wodê chru¶cik mo¿e staæ siê broni± zabójcz±, szczególnie na grub± p³oæ, ¶winkê, jazia, okonia, klenia czy leszcza.
Larwy chru¶cików wystêpuj± we wszystkich wodach s³odkich w strefie klimatu umiarkowanego. Specjali¶ci wyliczyli, ¿e na ¶wiecie ¿yje a¿ 7 tysiêcy gatunków chru¶cika. W Europie tych gatunków wystêpuje oko³o 300 – wiêkszo¶æ z nich spotkaæ mo¿na równie¿ w naszych wodach. Chru¶ciki doros³e swoim kszta³tem zbli¿one s± do motyli. Z ich cia³a o brunatnym odcieniu wyrastaj± dwie pary cienkich b³oniastych skrzyde³. Ich cykl rozwojowy zaczyna siê od jajeczek, które sk³adane s± przez doros³e osobniki na ro¶linach wodnych. Z jaj wykluwaj± siê larwy, które rozwijaj± siê w wodzie. I w³a¶nie larwy s± dla wêdkarza najbardziej interesuj±ce. Maleñka larwa chru¶cika od razu zaczyna prz±¶æ cienki „domek” z delikatnej przêdzy wydzielanej przez specjalne gruczo³y. Domek ten otacza cia³o larwy, a do jego powierzchni zewnêtrznej przyczepiaj± siê rozmaite cz±stki. Ka¿dy gatunek chru¶cika do budowy w³asnego „domku” u¿ywa innego budulca, st±d ich wielka ró¿norodno¶æ. W stadium larwy, chru¶ciki od¿ywiaj± siê g³ównie ro¶linami, choæ niektóre gatunki spo¿ywaj± ¿ywe lub martwe zwierzêta. Chru¶ciki w ka¿dym stadium swojego rozwoju s± naturalnym pokarmem wielu gatunków ryb, ale z wêdkarskiego punktu widzenia, larwy w charakterze przynêty s± najlepsze. Larwy chru¶cika miewaj± ró¿n± barwê – od koloru sinego, kremowego, a¿ po sztuki intensywnie ¿ó³te i zielone. Te zielone, ¿yj±ce w czystych strumieniach, wabi± ponoæ najgrubsze sztuki. Jedyne co mo¿na zarzuciæ tej przynêcie, to jej wyj±tkowo krucha budowa, wymagaj±ca od wêdkarza zastosowania odpowiednio delikatnego sprzêtu.
(Dokoñczenie za tydzieñ)
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 28,281,603 unikalnych wizyt