Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] ¦wiêtuj...
· Na niedzielê 31 marc...
· [2024.03.29] ¦wi±tec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.09.23] Zewnêtrzne partie
Coraz czê¶ciej mówi siê w Polsce o „opozycji zewnêtrznej”, to znaczy takiej, która wprawdzie walczy o w³adzê w Polsce, ale robi to w interesie si³ zewnêtrznych, które j± organizuj±, wspieraj± i czê¶ciowo finansuj±. Tradycje takich stronnictw, które d±¿y³y do podporz±dkowania Polski obcym pañstwom siêgaj± niestety minionych wieków, do¶æ przypomnieæ czasy bezpo¶rednio przed zaborami i ówczesne wp³ywy Rosji, czy dzia³alno¶æ partii komunistycznej przed i po drugiej wojnie ¶wiatowej, która najpierw chcia³a Polskê zniszczyæ i w³±czyæ do Zwi±zku Sowieckiego, a potem rz±dzi³a w PRL w interesie i z ³aski Moskwy. Dzi¶ znaczna czê¶æ opozycji chcia³aby podporz±dkowania Polski brukselskiej biurokracji i niemieckim interesom gospodarczym w zamian za pomoc w pokonaniu Prawa i Sprawiedliwo¶ci, a nastêpnie w uzyskaniu w³adzy w polskiej prowincji, stanowi±cej czê¶æ po³±czonego europejskiego pañstwa. Pomys³y zjednoczenia Europy pod zarz±dem Niemiec pojawia³y siê ju¿ w XIX wieku, a konsekwencj± takich mrzonek by³y dwie wojny ¶wiatowe, które Niemcy wywo³a³y, ale nastêpnie przegra³y. Pomys³, ¿eby teraz drog± pokojow±, poprzez gospodarcz± i polityczn± dominacjê podporz±dkowaæ sobie znaczn± czê¶æ Europy, od kilku dziesiêcioleci jest realizowany przez kolejne niemieckie rz±dy. A poniewa¿ u³atwieniem dla osi±gniêcia takiej dominacji jest ¶cis³a wspó³praca z Rosj±, Niemcy robi³y co mog³y, ¿eby tak± wspó³pracê utrzymaæ i umocniæ. Wydaje siê, ¿e teraz te¿ marz± o tym, ¿eby jak najszybciej powróciæ do dobrych relacji z Kremlem.
Opozycja w Polsce kibicuje tym niemieckim planom, oczywi¶cie nie bezinteresownie. Poprzez rozmaite unijne instytucje otrzymuje regularne wsparcie, np. poprzez blokowanie unijnych pieniêdzy, które siê Polsce nale¿±, czy poprzez wspieranie „nadzwyczajnej kasty” czyli sêdziów, którzy mog± bezkarnie ³amaæ polskie prawo. Brukselscy urzêdnicy oficjalnie ¿ycz± Tuskowi zdobycia w³adzy w Polsce i gotowi s± anga¿owaæ w jego kampaniê wbrew opinii wiêkszo¶ci Polaków. A opozycja odwdziêcza siê jak mo¿e. Ile by³o krzyku, ¿e przekop Wi¶lanej Mierzei jest niepotrzebny, bo po co Polsce port w Elbl±gu i tym samym konkurencja dla portów niemieckich? Ile jest gadania, ¿e Centralny Port Komunikacyjny, czyli centralne lotnisko, po³±czone z ca³ym krajem sieci± dróg i linii kolejowych, to niepotrzebna gigantomania, skoro tak blisko mamy du¿e lotnisko w Berlinie? Po co budowaæ Via Carpatia, autostradê, która po³±czy pó³noc i po³udnie Europy bezpo¶rednio przez Litwê, Polskê, S³owacjê, Wêgry, Rumuniê i Bu³gariê, skoro mo¿na je¼dziæ okrê¿n± drog± przez Niemcy?
Opozycja zewnêtrzna walczy o w³adzê, ale tym samym walczy przeciwko polskim interesom. Dzi¶ cieszy siê ka¿dym k³opotem rz±du i ka¿d± trudno¶ci±, na jak± napotyka Polska, a równocze¶nie wybucha bezsiln± z³o¶ci± po ka¿dym polskim sukcesie. Im gorzej w Polsce, tym lepiej – to jest dewiza zewnêtrznej opozycji. J±trzyæ w kraju, donosiæ za granic±, k³amaæ przy ka¿dej okazji – to plan dzia³ania opozycyjnych partii. Ró¿nice miêdzy nimi s± pozorne, bo wspólnym celem jest przywróciæ polityczne i gospodarcze uzale¿nienie Polski od dyspozycji, wydawanych w Brukseli i Berlinie, a za to zas³u¿yæ na nagrody: intratne posady w unijnych instytucjach, gwarancje bezkarno¶ci w ³amaniu demokracji, przyzwolenie dla korupcji politycznych elit. W przesz³o¶ci niestety zdarza³o siê w Polsce, ¿e zewnêtrzne partie osi±ga³y swój cel. Postarajmy siê, aby tak nie sta³o siê tym razem.
Ryszard Terlecki
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,218,094 unikalnych wizyt