Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.07.08] Czas na lipcowe brzany
Tydzieñ temu dokonuj±c ogólnej charakterystyki lipca, jako miesi±ca wêdkarskiego, napisa³em: Brzana znana jest z tego, ¿e preferuje dno twardsze, kamieniste i miejsca z ró¿nymi przegrodami nurtu. Kryteria takie spe³nia Dunajec poni¿ej zapory w Czchowie. To w okolicach Weso³owa ko³o Zakliczyna wyci±ga³em z Dunajca swoje najpiêkniejsze brzany. Brzana generalnie jest wszystko¿erna. Niemal ka¿da przynêta bywa skuteczna, pod warunkiem, ¿e jest podana na dnie. Wypada zatem parê s³ów napisaæ dzisiaj o brzanach.
Brzany w naszych warunkach dorastaj± przeciêtnie do 2-3 kilogramów wagi, osi±gaj±c d³ugo¶æ 50-60 centymetrów. Rekord krajowy nale¿y Stefana Maciszewskiego z Warszawy, który w roku 1980 z³owi³ brzanê o wadze 6,5 kilograma i d³ugo¶ci 85 centymetrów. Bior±c pod uwagê fakt, ¿e brzany nale¿± do ryb wyj±tkowo walecznych, wyci±gniecie takiego okazu musia³o byæ nie lada prze¿yciem.
Jak wspomnia³em na wstêpie, brzana jest w zasadzie gatunkiem wszystko¿ernym. Jednak najczê¶ciej jej po¿ywieniem jest fauna denna, to znaczy larwy przeró¿nych owadów, skorupiaki, sk±poszczety i miêczaki. Jej ³upem padaj± tak¿e ¿eruj±ce przy dnie drobne rybki, jak kie³bie czy kozy. W przewodzie pokarmowym brzan z³owionych w pobli¿u odprowadzeñ ¶cieków stwierdzono znaczny procent ró¿nego rodzaju odpadków. Brzana nie gardzi te¿ ikr± innych gatunków ryb. Nie gardzi bia³ymi i czerwonymi robakami, rosówkami, a nawet kawa³kami s³oniny czy legendarnym ju¿ szwajcarskim serem. Najogólniej mówi±c brzana ¿ywi siê tym, co niesie woda. I, jak wiele innych gatunków ryb, najbardziej intensywnie ¿eruje po tarle.
Brzany preferuj± te odcinki rzek, które charakteryzuj± siê do¶æ wartkim nurtem oraz dnem zas³anym ¿wirem i gruboziarnistym piaskiem. A taki jest w³a¶nie wspomniany przez mnie Dunajec poni¿ej zapory w Czchowie. Ryba ta, oprócz wspomnianego Dunajca, zasiedla m.in. Wis³ê i jej podkarpackie dop³ywy, Brdê, Drwêcê, Bug i Narew. W dorzeczu Odry spotykamy j± w górnej Warcie, Nysie K³odzkiej, Bobrze i Nysie £u¿yckiej. Przywitaæ siê z ni± mo¿emy tak¿e na Pojezierzu Mazurskim – m.in. w Pas³êce. Brzana licznie wystêpuje tak¿e na Pomorzu Zachodnim – w Drawie i Gwdzie.
Zaciêta brzana, zw³aszcza wiêksza brzana, potrafi stawiaæ du¿y opór. Bywa, ¿e przez kilkana¶cie sekund nie daje siê ruszyæ z miejsca, a i pó¼niej musi byæ podci±gana po kilkadziesi±t centymetrów. I to siê zwykle udaje, ale ryba po chwili i tak powraca w poprzednie miejsce. Taka zabawa mo¿e trwaæ nawet kilka minut. I dopiero po tym czasie udaje siê j± przyci±gn±æ bli¿ej swojego stanowiska. Gdy sprzêt mamy delikatny, a ¿y³kê cienk±, to trzeba naprawdê mistrzostwa, by zestawu nie zerwaæ. Dobrze „uchodzon±” rybê l±dujemy podbierakiem lub wy¶lizgiem. Dlatego zanim zatem przyst±pimy do ³owienia brzan, dobrze jest siê zorientowaæ, czy jest w pobli¿u dogodne miejsce do wyl±dowania ryby.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 28,279,425 unikalnych wizyt