Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.06.18] Po ¶mierci w³a¶ciciela mieszkania we wspólnocie
Jeste¶my wspólnot± mieszkaniow±, w której znajduje siê mieszkanie bez aktualnego w³a¶ciciela. Lokal jest niezamieszkany. W³a¶cicielka zmar³a w innej miejscowo¶ci w domu opieki. Jej dzieci tak¿e nie ¿yj±. Za granic± mieszkaj± jej wnukowie, ale nie s± zainteresowani tym mieszkaniem. Mieszkanie nie jest op³acane i d³ug z roku na rok powiêksza siê – koszty utrzymania ponosi wspólnota. Co nale¿y zrobiæ, aby unormowaæ tê sytuacjê?

Spadkobiercy ponosz± odpowiedzialno¶æ za d³ugi spadku oraz za koszty bie¿±cego utrzymania sk³adników spadku (w tym wypadku lokalu mieszkalnego). Zgodnie z tre¶ci± art. 1025 par. 1 zdanie pierwsze Kodeksu cywilnego, „s±d na wniosek osoby maj±cej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercê”. Ugruntowanym pogl±dem w orzecznictwie s±dowym (w tym S±du Najwy¿szego) jest, ¿e zainteresowanymi w rozumieniu art. 1025 par. 1 k.c. s± m.in. wierzyciele spadku i wierzyciele spadkobierców (np. postanowienie SN z dnia 11 lutego 1958 r., sygn. 3 CO 29/57; postanowienie SN z dnia 10 maja 1966 r., sygn. II CR 205/66; postanowienie SN z dnia 6 lutego 2008 r., sygn. II CSK 433/07). W zaistnia³ej sytuacji, je¶li wspólnota jest wierzycielem wobec w³a¶ciciela lokalu i jego spadkobierców z tytu³u przypadaj±cych na lokal kosztów i op³at, ma ona prawo z³o¿yæ wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmar³ym w³a¶cicielu – a nastêpnie dochodziæ od ustalonych spadkobierców d³ugu spadkowego (w postaci niezap³aconych przez spadkodawcê nale¿no¶ci) oraz bie¿±cych nale¿no¶ci. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z³o¿ony przez wspólnotê mieszkaniow± podlega ogólnym zasadom prawa cywilnego – je¶li w toku postêpowania nie bêdzie mo¿liwo¶ci ustalenia krêgu spadkobierców, s±d wezwie ich przez og³oszenie. Zgodnie z tre¶ci± art. 672 Kodeksu postêpowania cywilnego, „je¿eli zapewnienie nie by³o z³o¿one albo je¿eli zapewnienie lub inne dowody nie bêd± uznane przez s±d za wystarczaj±ce, postanowienie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku mo¿e zapa¶æ dopiero po wezwaniu spadkobierców przez og³oszenie”. Dysponuj±c s±dowym stwierdzeniem o nabyciu spadku, wspólnota bêdzie mog³a dochodziæ od wskazanego w nim spadkobiercy (lub spadkobierców) nieuregulowanych nale¿no¶ci przypadaj±cych na lokal zarówno w chwili ¶mierci spadkodawczyni, jak i pó¼niejszych. W sytuacji, gdy s±d nie znajdzie spadkobierców lub zrzekn± siê oni spadku, taki maj±tek przejmuje Gmina i ona bêdzie tym podmiotem, który powinien uregulowaæ wszelkie wierzytelno¶ci wobec wspólnoty mieszkaniowej.
(sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 28,276,562 unikalnych wizyt