Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.04.16] Wybrać się na karpia (2)
W ubiegłym tygodniu napisałem, że karpie nie są naszym gatunkiem autochtonicznym, ale przywędrowały do nas najprawdopodobniej z Węgier. Dzisiaj chciałbym więc rozszerzyć nieco ten wątek i przybliżyć problematykę pochodzenia karpi.
Karp jest ewolucyjnie stosunkowo młodym gatunkiem. Powstała jakieś… milion lat temu. Za centrum jego powstania uważa się Anatolię i okolice Morza Kaspijskiego. Anatolia, to kraina historyczna w Turcji, która obejmuje cały półwysep Azji Mniejszej oraz część terenów na wschód od niego. A Morze Kaspijskie, to największe bezodpływowe słone jezioro świata, którego część południowa znajduje się w Azji a północna w Europie. Czyli, wiemy już mniej więcej, gdzie powstał karp jako nowy gatunek ryby.
Za praprzodka karpia hodowanego dzisiaj w stawach, a więc i tych karpi jakie spotykamy w naszych łowiskach, uchodzi sazan dunajski, czyli dziki karp rzeczny z Dunaju. Karpie znane z hodowli, to po prostu udomowiona forma sazana dunajskiego. Powstały one w wyniku mutacji okrywy łuskowej z dzikich karpi rzecznych. Co ciekawe, w historii istniały dwa ośrodki, czy może lepiej powiedzieć: dwa obszary udomowienia dzikiego karpia rzecznego. Znany nam obszar europejski oraz obszar chiński. W tym drugim wyhodowano karpia dalekowschodniego. I w obu tych obszarach udomowienie karpia przebiegało zupełnie od siebie niezależnie. Na obszarze chińskim zaczęło się ono dużo wcześniej niż w Europie, bo gdzieś około 500 lat przed naszą erą.
Natomiast pierwsze zapisy dotyczące „oswajania” karpia rzecznego w Europie pochodzą z I wieku naszej ery od Pliniusza Starszego, który wymienia niejakiego Sergiusa – pierwszego założyciela stawów rybnych w Rzymie. Jednak prawdziwy rozwój hodowli karpia na szerszą skalę rozpoczął się dopiero w IV wieku w dorzeczu Dunaju – głównie na terenie dzisiejszych Węgier. Do Polski umiejętność hodowli karpi dotarła prawdopodobnie za pośrednictwem hodowców czeskich i niemieckich. Najstarsze ślady polskich hodowli sięgają XI wieku. Hodowle te zlokalizowane były w górnych dorzeczach Wisły i Odry. W wieku XII pojawiły się już duże stawy karpiowe w Okolicy Milicza, koło Oświęcimia i w okolicach Łowicza.
Do rozwoju hodowli karpia w średniowiecznej Polsce przyczyniły się przede wszystkim klasztory. Zakonne kontakty z innymi krajami umożliwiały wymianę doświadczeń w dziedzinie hodowli tych ryb. Rozkwit gospodarki stawowej w Polsce nastąpił w wieku XVI i XVII, gdy zastosowano wychów materiału zarybieniowego w odrębnych, mniejszych stawach, a rybę towarową, chowano w dużych zbiornikach, nie odławiając jej przez 2 do 3 lat.
Z hodowli karpi słynęli niegdyś mogilscy cystersi. Po ich hodowlanych stawach pozostała jednak tylko funkcjonująca dzisiaj nazwa: Suche Stawy. Za to do dzisiaj, z wybornych karpi, słyną stawy hodowlane sióstr benedyktynek w Staniątkach.
Jakub Kleń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,432,661 unikalnych wizyt