Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielę 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.04.02] Zmartwychwstał
Zmartwychwstanie Chrystusa jest kulminacyjną prawdą wiary chrześcijańskiej. W swoim pierwszym liście do mieszkańców Koryntu św. Paweł Apostoł pisał, że gdyby nie było zmartwychwstania, próżna byłaby nasza wiara. W rzeczywistość zmartwychwstania wierzyły pierwsze wspólnoty chrześcijańskie i przeżywały to wydarzenie jako prawdę centralną, prawdę fundamentalną. Ale nie było oczywiste dla wszystkich. Nie do przyjęcia było to na przykład dla racjonalnych Greków. Św. Paweł pod koniec swojego publicznego wystąpienia na Areopagu został przez Greków wyszydzony. Bo według nich opowiadał głupstwa. O krzyżu, o zmartwychwstaniu... To o czym opowiadał, trudno było racjonalnie pojąć, zrozumieć.
Zmarły w ubiegłym roku popularny duszpasterz i rekolekcjonista ks. Piotr Pawlukiewicz zapisał kiedyś taką oto swoją refleksję: „Chrześcijanie pierwszych wieków nie potrafili naukowo wytłumaczyć poganom, dlaczego tak mocno upierają się przy swojej wierze, skąd bierze się w nich wola trwania przy Chrystusie aż do krwi, bo nie mieli jeszcze wypracowanych pojęć teologicznych. Mówili: "Nie umiemy wam wytłumaczyć, dlaczego kochamy Chrystusa, ale popatrzcie na nas...". I szli na krzyż. Nie trzeba było innego świadectwa”.
Szli na śmierć jako wyznawcy Chrystusa, bo naprawdę wierzyli, że ich Pan zmartwychwstał. Że pokonał śmierć. Byli pewni, pewnością swojej wiary, że lepiej jest ponieść śmierć męczeńską niż wyrzec się wiary w Zmartwychwstałego.
Ile z tej wiary zostało nam jeszcze dzisiaj? I w Polsce i na świecie?
Jan L. Franczyk
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 28,281,701 unikalnych wizyt