Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2020.11.06] Poluj±c na bolenia (2)
Jak przechytrzyæ bolenia? Warunkiem skutecznego polowania na tê rybê jest rozpoznanie ³owiska. Ruchliwy boleñ potrafi b³yskawicznie przemieszczaæ siê atakuj±c drobnicê. Jest tu, a za chwilê jest tam. A oba miejsca s± od siebie oddalone, dajmy na to, o 50 metrów. Mniej do¶wiadczeni wêdkarze s± prze¶wiadczeni, ¿e ¿eruje kilka boleni, a nie jeden. Dlatego rzut blach± w miejsce, gdzie przed chwil± zaobserwowali¶my uderzenie boleniowego ogona, najczê¶ciej nie przynosi ¿adnego rezultatu. Dlatego do¶wiadczony boleniowiec najpierw przez kilkana¶cie minut uwa¿nie obserwuje ³owisko i zachowanie ¿eruj±cego bolenia. Dopiero potem przystêpuje do akcji. To pozwala mu z du¿± doz± prawdopodobieñstwa przewidzieæ trasê ¿eruj±cej ryby i w odpowiednie miejsce pos³aæ blachê. Najczê¶ciej jest to kilka metrów dalej od zaobserwowanego wcze¶niej miejsca ¿erowania.
Jak ju¿ w ubieg³ym tygodniu wspomina³em, bolenie s± wyj±tkowo p³ochliwe. Dlatego te¿ trzeba pamiêtaæ o dobrym maskowaniu. Rapy maj± doskona³y wzrok. Wykorzystujmy wiêc naturalne os³ony, takie jak krzaki, nierówno¶ci terenu czy drzewa. No i ubiór te¿ lepszy jest zlewaj±cy siê z t³em ni¿ jaskrawo czerwony.
W rzekach bolenie najczê¶ciej przebywaj± przy g³ównym nurcie. Ale czêsto, w pogodni za drobnic±, potrafi± zapêdziæ siê w przybrze¿ne p³ycizny. Dlatego wybieraj± siê na te ryby ze spinningiem warto zacz±æ od spenetrowania strefy przybrze¿nej, a dopiero pó¼niej dalszych partii ³owiska.
Generalnie, miejscem które bolenie wydaj± siê lubiæ szczególnie s± kamienne ostrogi, czyli tzw. g³ówki. Rap szukamy przy szczytach „g³ówek”, w miejscach gdzie woda przelewa siê przez kamienie i tworzy mniejsze i wiêksze zawirowania. Blaszkê posy³amy kilka metrów powy¿ej koñca „g³ówki”, tak aby woda znios³a j± wprost na stanowisko bolenia.
Boleñ atakuje przynêtê do¶æ gwa³townie i wêdkarz musi byæ na ten atak przygotowany. Przede wszystkim powinien zadbaæ o dobrze ustawiony hamulec ko³owrotka, by unikn±æ zerwania ¿y³ki. Je¶li blaszkê prowadzimy na napiêtej ¿y³ce, boleñ z regu³y zacina siê sam. Dobrze jest jednak wykonaæ krótki i energiczny ruch zaciêcia.
A jakie blachy siê sprawdzaj± przy polowaniu na rapy? Najczê¶ciej stosowane s± ma³e, srebrzyste b³ystki obrotowe. Na kotwiczkê mo¿na doczepiæ czarny chwo¶cik. Co prawda, dawniej wielu znawców odradza³o u¿ywanie b³ystek z chwo¶cikami, ale do¶wiadczenia wielu boleniowców wskazuj±, ¿e by³ to pogl±d b³êdny. Przy po³owach w du¿ych rzekach, zw³aszcza je¶li woda jest w nich ma³o prze¼roczysta, niektórzy z powodzeniem stosuj± te¿ ma³e i w±skie wahad³ówki. Ten typ blaszek bywa skuteczny zw³aszcza pó¼n± jesieni±, kiedy rapy kryj± siê w rzecznych do³ach.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 28,281,829 unikalnych wizyt