Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielę 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2020.01.31] I parę słów o pstrągu źródlanym
Skoro było już o pstrągu potokowym i pstrągu tęczowym, to trudno pominąć spotykanego, choć trzeba przyznać, że dość rzadko pstrąga źródlanego.
Pstrąg źródlany (Salvelinus fontinalis) to osiadła odmiana pstrąga potokowego. Ciało tej ryby jest brązowe lub oliwkowe z charakterystycznymi czerwonymi lub żółtymi punktami po bokach. Na płetwie odbytowej przednia krawędź jest biało-czarna. Pierwotnie ryba ta występowała na obszarze Ameryki Północnej. Pierwsze próby wprowadzenia pstrąga źródlanego do Polski miały miejsce w roku 1881, a materiał zarybieniowy, w formie narybku, pochodził z Niemiec. Zarybiono nim Czarny Staw Gąsienicowy w Tatrach. W roku 1909 narybek wpuszczony został do Zielonego Stawu Gąsienicowego. Na przełomie XIX i XX wieku zarybiano nim też dolnośląskie wody (dorzecze Nysy Kłodzkiej, Bobru, Kaczawy) oraz potoki Karkonoszy. W okresie II wojny światowej pstrąg źródlany został wsiedlony do górnego i środkowego dorzecza Warty.
Po wojnie kontynuowano zarybienia w Tatrach, wprowadzając ten gatunek ponownie do Czarnego, Zielonego, Przedniego, Długiego i Litworowego Stawu Gąsienicowego oraz Morskiego Oka. Zarybienie pstrągiem źródlanym prowadzono również na terenie województwa lubelskiego (rzeczka Biała Łada). W roku 1969 ponownie sprowadzono ten gatunek z Kanady i zarybiono nim karpackie dopływy Wisły (między innymi Dunajec).
Dzisiaj, poza Tatrami, w wodach otwartych gatunek ten spotykany jest sporadycznie, głównie poniżej ośrodków hodowlanych. Obecnie zaledwie kilka gospodarstw na południu (Jura Krakowsko-Częstochowska, Beskidy), jak i północny (Pomorze) nadal prowadzi hodowlę pstrąga źródlanego.
Pstrąg źródlany należy do gatunków osiągających znaczne rozmiary ciała. Maksymalna znana długość wynosiła 86 centymetrów, a maksymalna masa ciała 8 kilogramów. W polskich wodach przyrasta jednak dużo wolniej i nie osiąga tak imponujących rozmiarów. W tatrzańskich jeziorach najczęściej osiąga długość kilkunastu centymetrów, a w rzekach, do których był kiedyś wpuszczany, rzadko dorastał do rozmiarów przekraczających 30–40 centymetrów.
Pstrąg źródlany jest drapieżnikiem. Jego ofiarami są pijawki, skorupiaki, owady wodne i lądowe, pająki oraz ryby - głównie głowaczowate, ciernikowate i karpiowate, a także ikra i młodociane osobniki własnego gatunku oraz płazy. Duże osobniki, szczególnie w północnej części zasięgu, zjadają latem duże ilości drobnych ssaków, głównie norniki i nornice. Natomiast pstrągi wsiedlone do tatrzańskich jezior są głównie planktonożerne, zaś latem pożerają również (nieliczne) dorosłe postacie owadów lądowych.
Jakub Kleń
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 28,283,046 unikalnych wizyt