Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielę 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2020.01.10] Parę słów o pstrągach potokowych
Tydzień temu wspomniałem o pstrągu potokowym. Dzisiaj chciałbym trochę więcej o nim napisać, ponieważ to piękna ryba, którą z powodzeniem można łowić także w małopolskich wodach.
Po udanych próbach introdukcji pstrąga potokowego (Salmo trutta) w różnych częściach świata, dzisiaj gatunek ten możemy spotkać na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą.
Pstrąg potokowy zamieszkuje rzeki i potoki niemal całej Europy. Występuje także w wodach Afryki Północnej oraz Azji. W Polsce pstrąg potokowy jest rodzimym gatunkiem, występującym tu naturalnie. Jego typowe siedlisko stanowią głównie rzeki i potoki górskie, np. w Beskidach, Tatrach czy Sudetach. Złowić go można w Dunajcu, Popradzie, Rabie, Sanie i w mniejszych potokach, jak choćby w potoku Niedźwiedź w powiecie brzeskim. To właśnie w tej rzeczce kilkanaście lat temu wyciągnąłem prawdziwego smoka mierzącego ponad sześćdziesiąt centymetrów. I nie był to pstrąg największy z możliwych, ponieważ ryby te osiągają 80 centymetrów długości ciała i masę do 5 kilogramów. Największego pstrąga potokowego w Polsce złowił Marek Miłek w 1995 roku. Jego osiągnięcie to 5,53 kg wagi i 77,5 cm długości. I jak na razie, z tego co wiem, rekord ten nie został jeszcze pobity.
Pstrąg potokowy jest drapieżnikiem. W naturalnym środowisku odżywia się drobnymi zwierzętami wodnymi, małymi rybami oraz owadami pochwyconymi z powierzchni wody jak i również z nad jej powierzchni chwytając je w locie. To dlatego w połowie tej ryby tak popularna jest muchówka – z muchami zarówno mokrymi jak i suchymi, które dobrze imitują unoszące się na powierzchni wody lub tonące owady. Młode pstrągi w początkowej fazie rozwoju odżywiają się larwami owadów oraz skorupiakami. Pstrąg potokowy poluje przeważnie w nocy, a w dzień lubi ukrywać się wśród podwodnych kamieni i korzeni nadbrzeżnych drzew. Choć zdarzają się ataki tej ryby w przysłowiowy biały dzień.
Potokowce są też hodowane. W stawach hodowlanych karmione są mielonym mięsem, świeżymi odpadami z rzeźni jak również mielonymi świeżymi rybami morskimi. A hoduje się je dlatego, że są jednymi z najsmaczniejszych ryb słodkowodnych i mają wiele zalet zdrowotnych. Dostarczają najwięcej spośród ryb słodkowodnych cennych kwasów omega-3, które odgrywają ważną rolę w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Pstrąg jest jedyną rybą słodkowodną polecaną przez dietetyków osobom z problemami układu krążenia.
Dwie porcje pstrąga (po 200 g) tygodniowo zaspokoją zapotrzebowanie na kwasy EPA i DHA chorych na serce. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie lubią tłustych ryb morskich – zastąpią je pstrągi. Pstrąg dostarcza też pełnowartościowego białka, które dorównuje pod względem składu temu zawartemu w mięsie i jest od niego łatwiej przyswajalne (w 98 proc.).
Jakub Kleń
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 28,283,519 unikalnych wizyt