Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielę 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2019.08.02] Nie chcę kabla w gruncie
Na mojej ulicy planowana jest modernizacja sieci energetycznej - będą likwidowane słupy, a w zamian w ziemi będzie kładziony kabel. Czy mogę nie wyrazić zgody na przeprowadzenie tego kabla przez moją działkę? Czy jeśli zostanie on położony bez mojej zgody, mogę ubiegać się o odszkodowanie?

Położenie kabla na Pani nieruchomości musi mieć podstawę prawną wynikającą z zawartej z Panią umowy, ostatecznej decyzji administracyjnej czy też prawomocnego wyroku sądowego - w każdym z tych przypadków może Pani sprzeciwiać się położeniu kabla (co nie zawsze musi być uwzględnione) oraz rościć sobie prawo do odszkodowania. Zgodnie z treścią art. 124 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. "o gospodarce nieruchomościami" (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 2204 z późn. zm.) "starosta (...) może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzanie na nieruchomości (...) przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji (...) energii elektrycznej (...), a także innych podziemnych (...) obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, jeżeli właściciel (...) nieruchomości nie wyraża na to zgody. Ograniczenie to następuje zgodnie z planem miejscowym, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego". Powyższego zezwolenia udziela starosta, przy czym musi to być poprzedzone rokowaniami z właścicielem (lub użytkownikiem wieczystym) nieruchomości o uzyskanie zgody na wykonanie prac. Na osobie występującej o zezwolenie ciąży obowiązek przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego, niezwłocznie po założeniu lub przeprowadzeniu ciągów, przewodów i urządzeń. Jeżeli przywrócenie nieruchomości do stanu poprzedniego jest niemożliwe albo powoduje nadmierne trudności lub koszty, właścicielowi nieruchomości przysługuje odszkodowanie za powstałe szkody odpowiadające wartości poniesionych szkód, a jeżeli wskutek tych zdarzeń zmniejszy się wartość nieruchomości, odszkodowanie powiększa się o kwotę odpowiadającą temu zmniejszeniu. Co więcej, wedle art. 124 ust. 5 ww. ustawy, "jeżeli założenie lub przeprowadzenie ciągów, przewodów i urządzeń, o których mowa w ust. 1, uniemożliwia właścicielowi (...) dalsze prawidłowe korzystanie z nieruchomości w sposób dotychczasowy albo w sposób zgodny z jej dotychczasowym przeznaczeniem, właściciel (...) może żądać, aby odpowiednio starosta (...) lub występujący z wnioskiem o zezwolenie, o którym mowa w ust. 2, nabył od niego na rzecz Skarbu Państwa, w drodze umowy, własność albo użytkowanie wieczyste nieruchomości".
(sp)
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 28,278,946 unikalnych wizyt