Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.08.10] Wodomierze jako podzielniki kosztów i ich legalizacja
W naszej wspólnocie jedna z w³a¶cicielek pos³uguje siê wodomierzem, który nie by³ legalizowany. W³a¶ciciele twierdz±, ¿e wodomierz jest sprawny i ¿adne przepisy nie nakazuj± jego legalizacji.

Zgodnie z art. 6 Ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodê i zbiorowym odprowadzaniu ¶cieków dostarczenie wody lub odprowadzenie ¶cieków odbywa siê na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodê lub odprowadzanie ¶cieków zawartej miêdzy przedsiêbiorstwem wodoci±gowo-kanalizacyjnym a odbiorc± us³ug. Je¿eli nieruchomo¶æ jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, umowa zawierana jest z w³a¶cicielem budynku lub zarz±dc± nieruchomo¶ci wspólnej. Do rozliczeñ miêdzy dostawc± a odbiorc± wody s³u¿y wodomierz g³ówny (w du¿ych budynkach mo¿e ich byæ wiêcej ni¿ jeden) i ten w³a¶nie wodomierz bezwzglêdnie musi byæ legalizowany. Od powy¿szej zasady mo¿liwe s± wyj±tki. Zgodnie z ust. 6 artyku³u 6 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodê: 6. Na wniosek w³a¶ciciela lub zarz±dcy budynku wielolokalowego, o którym mowa w ust. 4 i 5, przedsiêbiorstwo wodoci±gowo-kanalizacyjne zawiera umowy z korzystaj±cymi z lokali osobami, je¿eli 1) wszystkie lokale wyposa¿one s± zainstalowane wodomierze zgodnie z obowi±zuj±cymi warunkami technicznymi w sposób uzgodniony z przedsiêbiorstwem wodoci±gowo-kanalizacyjnym, 2) mo¿liwy jest odczyt wskazañ wodomierzy, 3) wnioskodawca ustala sposób rozliczeñ ró¿nic wskazañ miêdzy wodomierzem g³ównym a wodomierzami zainstalowanymi w poszczególnych lokalach oraz zasady ich utrzymania, 4) uzgodniony zosta³ przez strony sposób przerwania dostarczania wody do lokalu bez zak³ócania dostaw wody w pozosta³ych lokalach; w szczególno¶ci przez mo¿liwo¶æ przerwania dostarczania wody do lokalu rozumie siê równie¿ za³o¿enie plomb na zamkniêtych zaworach odcinaj±cych dostarczanie wody do lokalu. W takim przypadku maj± zastosowanie przepisy rozporz±dzenia ministra spraw wewnêtrznych i administracji z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych u¿ytkowania budynków mieszkalnych. Zgodnie z § 33 tego rozporz±dzenia w przypadku gdy instalacja wodoci±gowa zosta³a wyposa¿ona w wodomierze do rozliczeñ zu¿ycia wody w lokalach, w³a¶ciciel tych urz±dzeñ powinien zapewniaæ okresow± ich legalizacjê. 2. Okresy wa¿no¶ci cechy legalizacyjnej okre¶laj± odrêbne przepisy. (§ 30 rozporz±dzenia zawiera analogiczny przepis odnosz±cy siê do instalacji ciep³ej wody u¿ytkowej).
W pozosta³ych przypadkach wodomierze nie spe³niaj± funkcji przyrz±dów pomiarowych, lecz funkcjê podzielników kosztów. Innymi s³owy, ich wskazania stanowi± podstawê do okre¶lenia rozdzia³u kosztów wynikaj±cych z faktur dostawcy wody na poszczególnych odbiorców – w³a¶cicieli i u¿ytkowników lokali. Mo¿na zatem przyj±æ, ¿e w takich przypadkach nie istnieje prawny obowi±zek legalizacji wodomierzy co 5 lat. Legalizacja, zarówno pierwotna (bezpo¶rednio po zakoñczeniu procesu produkcyjnego), jak i pó¼niejsza, polega na sprawdzeniu i stwierdzeniu, ¿e wodomierz spe³nia wymagania Polskiej Normy PN-EN 14154-1:2007 Wodomierze – Czê¶æ 1: Wymagania ogólne. (pozosta³e czê¶ci normy dotycz±: Czê¶æ 2 – Instalacji i warunków u¿ytkowania, Czê¶æ 3 – Metod i wyposa¿enia do badañ). Jedn± z cech wodomierza jest jego dok³adno¶æ sprawdzana w trzech okre¶lonych przez Normê punktach. Zak³ada siê, ¿e je¶li wodomierz spe³nia warunki okre¶lone w Polskiej Normie, to przez okres piêciu lat mo¿e pe³niæ funkcjê urz±dzenia pomiarowego. Je¿eli wodomierz nie pe³ni funkcji urz±dzenia pomiarowego, lecz jedynie funkcje podzielnika kosztów, mo¿na dopu¶ciæ nieco bardziej liberalne wymagania stawiane temu urz±dzeniu. Wydaje siê, ¿e w takim przypadku okres u¿ytkowania wodomierza mo¿na by³oby wyd³u¿yæ do sze¶ciu, czy nawet siedmiu lat od ostatniej legalizacji. Mo¿na tu wyj¶æ z za³o¿enia, ¿e utrata dok³adno¶ci wodomierza mo¿e mieæ dla niektórych w³a¶cicieli lokali skutki negatywne (w przypadku obci±¿enia ich wiêksz± czê¶ci± zu¿ytej wody), lecz skutki te zostan± zrekompensowane oszczêdno¶ci± kosztów wynikaj±c± z d³u¿szego okresu u¿ytkowania wodomierza (ni¿szy koszt roczny wymiany lub legalizacji wodomierza). Wyd³u¿enie okresu u¿ytkowania wodomierzy nie mo¿e byæ jednak nadmierne. Wskazania wodomierzy, nawet przy dopuszczeniu mniejszej dok³adno¶ci, powinny jednak pozostawaæ wiarygodne. Stanowiæ one bêd± podstawê do rozliczeñ kosztów ponoszonych przez wspólnotê (a tak¿e spó³dzielniê) mieszkaniow± za zakup wody i odprowadzenia ¶cieków. Trudno jednak okre¶liæ graniczny okres u¿ytkowania wodomierzy wykorzystywanych jako podzielniki kosztów.
(sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,281,402 unikalnych wizyt