Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielę 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2017.11.02] Francuzi bronią krzyża
Wielu Francuzów wyraziło swój sprzeciw wobec decyzji sądu o usunięciu krzyża z pomnika św. Jana Pawła II w gminie Ploërmel w Bretanii. Zdaniem Rady Stanu krzyż w przestrzeni publicznej jest "brakiem poszanowania dla zasady rozdziału Kościoła od państwa". Rada uznała, że krzyż wieńczący papieski monument narusza przepisy z 1905 roku o rozdziale Kościoła od państwa. Gmina ma teraz pół roku na wprowadzenie zaleceń.
Sprawa zbulwersowała opinię publiczną w Polsce. Premier Beata Szydło podjęła nawet decyzję, by sprowadzić pomnik do Polski, jeśli będzie na to zgoda strony francuskiej oraz lokalnej społeczności. Wcześniej z taką inicjatywą wystąpiły również władze węgierskiego miasta Tata.
Tymczasem w obronie krzyża staje coraz liczniejsza grupa samych Francuzów. W sieci pojawiła się petycja "Nie dla usunięcia krzyża w Ploërmel", którą podpisało już ponad 30 tys. osób - w znacznej mierze Francuzów. Nie brakuje też głosów oburzenia na Twitterze, gdzie została niedawno zainaugurowana akcja #MontreTaCroix (Pokaż twój krzyż), w ramach której internauci publikują zdjęcia krzyży w ramach sprzeciwu wobec decyzji francuskiego sądu.
Oczywiście przesadą byłoby stwierdzenie, że Francuzi gremialnie zaczynają wracać do swoich kulturowych i cywilizacyjnych korzeni. Ale z drugiej strony, czy ta obecna obrona krzyża nie jest jakimś znakiem tego, że ten dumny i może trochę zarozumiały naród, zaczyna powoli budzić się ze swojego laickiego snu? A tak na marginesie... o znaczącym powrocie Francuzów do katolicyzmu mówi ostatnio także znany współczesny pisarz francuski Michel Houellebecq.
Jan L. FRANCZYK
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 28,291,001 unikalnych wizyt