Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2017.10.27] A mo¿e na miêtusa?
Miêtus to jedyny przedstawiciel rodziny dorszowatych, który ¿yje w wodach s³odkich. Ryba ta preferuje czyste rzeki z wartkim nurtem i ¿wirowatym dnem. Dlatego przed laty spotkaæ go mo¿na by³o bardzo czêsto w Dunajcu poni¿ej zapory w Czchowie jak i w przep³ywaj±cej ko³o Brzeska Uszwicy. Miêtusa spotkaæ mo¿na tak¿e w zbiornikach zaporowych oraz g³êbokich jeziorach, jak Hañcza, gdzie ukrywa siê przy dnie oraz w miejscach, do których nie dociera ¶wiat³o dzienne.
Zbli¿aj±cy siê listopad to dobry czas dla tych, którzy marz± o z³owieniu miêtusa. Noce robi± siê ju¿ wyra¼nie ch³odne (miêtus lubi ch³ód), a najlepsze efekty w po³owie miêtusów uzyskujemy ³owi±c w³a¶nie wieczorem i w nocy. Wêdkarze znaj± okre¶lenie „miêtusowa pogoda”. Tak, tak. Miêtusowa pogoda, to parszywa pogoda. Je¶li zacina deszcz ze ¶niegiem, to ponoæ najlepiej. Naprawdê trzeba mieæ zdrowie i kochaæ wêdkowanie, by w tak± pogodê wyruszaæ nad wodê.
Oczywi¶cie, gdy planujemy miêtusow± zasiadkê, to nad wod± powinni¶my zjawiæ siê odpowiednio wcze¶niej, za dnia. Po to, by dobrze przygotowaæ obozowisko. Bo nie ma nic gorszego jak nerwowe poszukiwanie ró¿nych akcesoriów w ciemno¶ciach (nawet je¶li posiadamy latarkê). Dzienne ¶wiat³o pozwoli nam tak¿e przygotowaæ ognisko, które w ch³odn± noc wyra¼nie poprawia wêdkarskie samopoczucie. A dobrze rozpalonego ogniska nie ugasi nam ani si±pi±ca m¿awka ani padaj±cy z nieba pierwszy tegoroczny ¶nieg.
Miêtusy ³owimy albo na grunt albo na sp³awik. I jedna i druga metoda, w zale¿no¶ci od charakteru ³owiska, dobrze siê sprawdza, a dostêpne dzisiaj powszechnie ¶wietliki pozwalaj± obserwowaæ po zmroku zarówno sygnalizacyjn± bombkê jak i sp³awik. Typowy zestaw gruntowy, to wêdzisko do 4 metrów d³ugo¶ci, p³aski ciê¿arek, ¿y³ka g³ówna 0,25 mm, haczyk numer 8. Zestaw sp³awikowy jest bardzo podobny do gruntowego.
W charakterze przynêty stosujemy wy³±cznie przynêty zwierzêce: pêczki czerwonych robaków, rosówki, martwe rybi i ¿ywczyki. Wynika to z tego, ¿e miêtusy preferuj± dietê miêsn±. M³ode od¿ywiaj± siê robakami, larwami owadów, skorupiakami, drobnymi ¶limakami i miêczaki. Pokarmem starszych miêtusów s± ryby - jazgarz, kie³b, p³oæ i raki. Miêtusy uwielbiaj± równie¿ ikrê – i w³a¶nie ta miêtusowa s³abo¶æ do ikry by³a powodem têpienia tej ryby przez dziesiêciolecia zarówno przez rybaków jak i wêdkarzy.
Szykuj±c miêtusowy sprzêt warto przygotowaæ wcze¶niej kilka przyponów do wymiany. Miêtus ³yka przynêtê do¶æ g³êboko i gdy go ju¿ wyci±gniemy, najpro¶ciej jest po prostu przypon odci±æ.
Miêtusowcy powinni siê spieszyæ. Na upolowanie tej ryby maj± czas tylko do koñca listopada. Pó¼niej dla miêtusów zaczyna siê czas ochronny, który potrwa do koñca lutego.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 28,290,823 unikalnych wizyt