Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielę 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2017.08.11] W rocznicę bitwy warszawskiej
Bitwa warszawska trwała prawie dwa tygodnie, od 12 do 25 sierpnia 1920 roku. Była najważniejszym momentem wojny polsko-bolszewickiej. Uznano ją za osiemnastą na liście przełomowych bitew w historii świata. Bo większość historyków nie wątpliwości - Polacy ocalili wówczas nie tylko własną niepodległość, ale uratowali też Europę przed zalewem komunizmu. Rocznica bitwy zwyczajowo obchodzona jest 15 sierpnia. Bo właśnie 15 sierpnia, w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. W ten sposób rozpoczęła się kontrofensywa, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.
Dla upamiętnienia tego wyjątkowego czynu wojska polskiego w 1923 roku, rozkazem ministra spraw wojskowych gen. Stanisława Szeptyckiego, dzień 15 sierpnia ustanowiono Świętem Żołnierza. W rozkazie ministra Szeptyckiego zapisano: „W tym dniu wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”.
Tak się składa, że 15 sierpnia w Kościele katolickim przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. I dość szybko to nadzwyczajne odparcie bolszewickiej nawałnicy przez polskie oddziały i odwrócenie losów wojny, zaczęto przypisywać specjalnej opiece Maryi – Królowej Polski. Dlatego bitwę warszawską zaczęto nazywać „Cudem nad Wisłą”.
Jan L. FRANCZYK
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,290,954 unikalnych wizyt