Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2016.11.04] Spór o CETA
Umowa CETA to umowa handlowa pomiêdzy Uni± Europejsk±, a Kanad±. Mo¿na powiedzieæ, ¿e w ten sposób do wspólnego rynku jaki powsta³ w Europie i do którego w 2004 roku przyst±pi³a Polska, przy³±cza siê teraz Kanada. W przysz³o¶ci podobna umowa ma byæ negocjowana pomiêdzy Uni±, a Stanami Zjednoczonymi, ale to bêdzie mo¿liwe dopiero po wyborach prezydenckich i objêciu funkcji przez zwyciêskiego kandydata, co nast±pi w styczniu przysz³ego roku. W±tpliwo¶ci wobec umowy CETA jest wiele i zg³aszane s± one równie¿ w Polsce, chocia¿ akurat dla Polski wiele rozwi±zañ jest korzystniejszych ni¿ dla bogatych pañstw Zachodniej Europy.
W gruncie rzeczy dyskusja w jakiej uczestniczymy, przypomina sytuacjê z 2004 roku, kiedy spierali¶my siê o przyst±pienie do Unii Europejskiej. Argumenty przeciwników by³y podobne jak dzisiaj. Czy post±pili¶my s³usznie nie s³uchaj±c tych g³osów? Dzi¶ widaæ wyra¼nie, ¿e tak. Wprawdzie Unia co i rusz pogr±¿a siê w kolejnych kryzysach, ale Polska i Polacy zyskali na uczestnictwie. Powiêkszenie wspólnego rynku o Kanadê, a w przysz³o¶ci byæ mo¿e tak¿e o Stany Zjednoczone, ma tak¿e wa¿ny walor polityczny: silniej wi±¿e tzw. wspólnotê atlantyck±, a bez militarnego wsparcia zza oceanu nie bêdziemy czuæ siê bezpieczni.
Najwiêcej g³osów krytycznych dotyczy zagro¿enia dla polskiego rolnictwa i ma³ych firm. Tak samo straszono nas przed przyst±pieniem do Unii Europejskiej. Tymczasem nie sta³o siê nic z³ego, przeciwnie, rolnicy zyskali unijne dop³aty, a ma³ym firmom ³atwiej konkurowaæ na rynkach zagranicznych. Je¿eli jakiekolwiek elementy CETA oka¿± siê niekorzystne, to polski parlament nie zgodzi siê na jej ratyfikacjê. Okres próbny mo¿e trwaæ nawet trzy lata, nie musimy siê spieszyæ, bêdziemy starannie przygl±daæ siê dzia³aniu umowy. Podobnie uczyni± wszystkie pañstwa Unii Europejskiej, bo wszystkie narodowe parlamenty musz± j± ratyfikowaæ.
Równie¿ w walce z GMO (¿ywno¶æ modyfikowana genetycznie) nic siê nie zmieni, poniewa¿ wszystkie wymogi bezpieczeñstwa ¿ywno¶ci, ludzi, zwierz±t i ro¶lin bêd± nadal obowi±zywaæ. Nie ma obaw, ¿e zaleje nas tania ¿ywno¶æ z Kanady, bo kontyngent w imporcie np. wo³owiny ustalono na 45 tysiêcy ton, co stanowi zaledwie 0,6 procent unijnego rynku dla tego gatunku miêsa. Ponadto Prawo i Sprawiedliwo¶æ spowodowa³o, ¿e Sejm przyj±³ rozwi±zanie zabezpieczaj±ce, czyli wiêkszo¶æ wymagana do przysz³ej ratyfikacji wyniesie 2/3 pos³ów w Sejmie i 2/3 senatorów w Senacie. Oznacza to, ¿e je¿eli pojawi± siê powa¿ne w±tpliwo¶ci, co do zgodno¶ci CETA z interesem Polski, to bêdzie znacznie trudniej przeprowadziæ ratyfikacjê. Dzi¶ mo¿na mieæ nadziejê, ¿e za dwa czy trzy lata takich w±tpliwo¶ci nie bêdzie, ale strze¿onego Pan Bóg strze¿e i wtedy jeszcze raz bêdzie mo¿na rozwa¿yæ odrzucenie umowy.
Przeciwko CETA dzi¶ wystêpuje klub Kukiz’15, który w niemal ka¿dej sprawie chce mieæ inne zdanie ni¿ PiS, a tak¿e PSL, który na wsi rozpaczliwie usi³uje odzyskaæ zwolenników. Kiedy¶ przeciwko przyst±pieniu do Unii Europejskiej wystêpowa³a LPR (Liga Polskich Rodzin). Mo¿na zapytaæ, gdzie dzisiaj, po 12 latach naszego cz³onkostwa, jest ta partia? Czy kto¶ o niej jeszcze pamiêta? Czy taki sam los nie spotka tych partii i organizacji, które strasz± nas dzisiaj umow± CETA?
Ryszard Terlecki
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,294,078 unikalnych wizyt