Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2015.01.15] Ostatnie bogactwo
W czasach PRL-u strajki na ¦l±sku decydowa³y o politycznych prze³omach. Latem 1980 roku, gdy od prawie dwóch tygodni trwa³ strajk stoczni i portów Trójmiasta oraz Szczecina, a akcje strajkowe obejmowa³y coraz wiêksz± liczbê zak³adów w ca³ej Polsce, to w³a¶nie zatrzymanie pracy w ¶l±skich kopalniach przes±dzi³o o ustêpstwach w³adz i podpisaniu Porozumieñ Sierpniowych. Dzi¶ ma³o kto pamiêta, ¿e strajk na ¦l±sku zakoñczy³ siê 3 wrze¶nia odrêbnym porozumieniem. Kryzys chwilowo za¿egnano, ale Gierek, dot±d dysponuj±cy mocnym poparciem w³a¶nie na ¦l±sku i w Zag³êbiu, zosta³ pozbawiony w³adzy i wyrzucony z komunistycznej partii.
Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku opór górników sta³ siê symbolem walki „Solidarno¶ci” z re¿imem Jaruzelskiego, a krew przelana w kopalni „Wujek” ju¿ na zawsze splami³a rêce sowieckich kolaborantów. Z kolei w sierpniu 1988 roku wybuch strajku w ¶l±skich kopalniach zmusi³ komunistów do podjêcia negocjacji z opozycj±, a nastêpnie do rozpoczêcia rozmów okr±g³ego sto³u i zgody na ponown± legalizacjê „Solidarno¶ci”.
Dla komuny ¦l±sk by³ najwa¿niejszym regionem kraju i o poparcie w¶ród górników zabiega³y kolejne ekipy w³adzy. Po upadku dyktatury ¦l±sk d³ugo opiera³ siê w³asno¶ciowym zmianom, a górnicy parokrotnie zmusili rz±dy III Rzeczypospolitej do rezygnacji z planów reformy tej najwa¿niejszej ga³êzi polskiego przemys³u. Jednak stopniowo ograniczano wydobycie, redukowano pracuj±ce pod ziemi± za³ogi, obci±¿ano górnictwo wci±¿ nowymi podatkami, obni¿ano górnicze zarobki. Z ¿yj±cej we wzglêdnym dostatku najbogatszej czê¶ci Polski, ¦l±sk stopniowo znalaz³ siê w¶ród najbiedniejszych. Likwidacja polskiego przemys³u, prowadzona przez ostatnie siedem lat, dotknê³a tak¿e górnictwo, a emigracja za prac± spowodowa³a wyludnienie wielu ¶l±skich miast i miasteczek.
Wydaje siê, ¿e teraz mamy do czynienia z prób± zadania ostatecznego ciosu i odebrania Polsce jednego z ostatnich ju¿ bogactw (od lat trwaj± wysi³ki rz±du, aby sprywatyzowaæ, sprzedaæ i wytrzebiæ polskie lasy, a ju¿ wkrótce rozpocznie siê niekontrolowana wyprzeda¿ polskiej ziemi). Zamkniêcie czterech kopalni ma byæ testem na si³ê i solidarno¶æ górników, który je¿eli wypadnie pozytywnie, to nic ju¿ nie stanie na przeszkodzie przestawieniu ca³ej polskiej energetyki na zagraniczne dostawy, g³ównie z Rosji. Ju¿ dzi¶ rosyjski wêgiel, dostêpny za sztucznie obni¿ane ceny, zalewa Polskê i utrudnia uzyskanie rentowno¶ci ¶l±skich kopalñ.
Teraz wszystko zale¿y od solidarno¶ci ¦l±ska. Je¿eli górnicy zagro¿onych likwidacj± kopalñ pozostan± sami, to w³adzom uda siê ich podzieliæ, sk³óciæ, niektórych kupiæ. Nieliczni dostan± wysokie odprawy, inni bêd± musieli zadowoliæ siê kilkumiesiêcznymi wyp³atami i poszukaæ pracy za granic±. Zarz±dy kopalñ rozpoczn± wyprzeda¿ maj±tku, a kolejne miasta popadn± w gospodarcz± ruinê. Niemcy bêd± zacieraæ rêce, bo zyskaj± tani± si³ê robocz±, podobnie jak Rosjanie, którzy bêd± sprzedawaæ swój wêgiel, stopniowo podnosz±c jego cenê. Ale ¦l±sk mo¿e siê obroniæ, je¿eli solidarnie wyst±pi przeciwko rz±dowi, powstrzyma niszczenie polskiego górnictwa, w maju zag³osuje na Andrzeja Dudê, a w jesiennych wyborach poprze Prawo i Sprawiedliwo¶æ. W przeciwnym razie Platforma i PSL ostatecznie zamkn± historiê polskiego górnictwa.
Ryszard Terlecki
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,299,218 unikalnych wizyt