Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2014.08.11] Historia wci±¿ ¿ywa
28 lipca minê³o równe sto lat od rozpoczêcia I wojny ¶wiatowej, która w latach 20. i 30. ub. wieku nazywana by³a „wielk± wojn±”. By³ to najwiêkszy konflikt zbrojny od czasów wojen napoleoñskich. W jego wyniku, ¿ycie straci³o 8 i pó³ miliona ¿o³nierzy, a pond 21 milionów odnios³o rany. Ale to w³a¶nie ten konflikt przyniós³ Polsce, w 1918 roku, wymarzon± niepodleg³o¶æ.
Korzystaj±c z krótkiego urlopu postanowi³em odwiedziæ cmentarze wojenne z tamtego okresu, których szczególnie wiele znajduje siê w Ma³opolsce i na Podkarpaciu. Cmentarze te do dzisiaj g³êboko przemawiaj± do wyobra¼ni, sk³aniaj±c cz³owieka do refleksji nad ¿yciem i ¶mierci±, do zadumy nad powik³anymi ludzkimi losami. Szczególne wra¿enie robi³ na mnie zawsze cmentarz nr 290, po³o¿ony niedaleko ruin zamku w Melsztynie. Spoczywaj± na nim ¿o³nierze austro-wêgierscy, rosyjscy i polscy. Napisa³em „zawsze”, bo po raz pierwszy zobaczy³em go, gdy mia³em mo¿e osiem, mo¿e dziewiêæ lat. Pokaza³ mi go w trakcie wakacyjnej wycieczki ojciec.
A jaka jest historia tego cmentarza? Otó¿ noc±, 19 listopada 1914 roku na wzgórzach wsi Gwo¼dziec i Charzewice rozegra³a siê krwawa bitwa na bia³± broñ. A na miejscu, gdzie polegli ¿o³nierze wyrós³ las, który do dzisiaj nazywany jest Czarnym Lasem. Rzeczywi¶cie, las jest "czarny" i w po³±czeniu z mogi³ami tworzy specyficzn± atmosferê. £±cznie w 9 mogi³ach zbiorowych i 46 pojedynczych spoczywa 109 ¿o³nierzy armii austro-wêgierskiej, 52 ¿o³nierzy armii rosyjskiej oraz bezimienni Polacy.
Jan L. FRANCZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 28,300,948 unikalnych wizyt