Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2014.06.06] Jaziowe dylematy
Chocia¿ jazia spotkaæ mo¿na zarówno w dorzeczu Wis³y jak i Odry, jak i w jeziorach mazurskich oraz augustowskich, to nie jest on ryb±, która szczególnie czêsto go¶ci w naszych wêdkarskich siatkach. Ale bywa i tak, ¿e z³owiony przez nas ¶redniej wielko¶ci ja¼, zg³aszany jest do „Wiadomo¶ci Wêdkarskich” jako rekordowa p³oæ. Tymczasem zg³aszane do redakcji rekordowe p³ocie wa¿±ce powy¿ej pó³tora kilograma, prawie wszystkie okazywa³y siê niemedalowymi jaziami.
Bo odró¿nienie tych dwóch gatunków ryb bywa niekiedy do¶æ trudne, nie tylko dla wêdkarzy pocz±tkuj±cych, ale nawet dla tych, którzy nad kijem spêdzili setki godzin. Problem w tym, ¿e w odró¿nianiu p³oci od jazia przeszkadza bardzo du¿a zmienno¶æ ¶rodowiskowa obu gatunków. Takie cechy, jak: zabarwienie p³etw, têczówki oka czy grzbietu mog± byæ bardzo myl±ce. Po prostu, ró¿nice pod wzglêdem zabarwienia miêdzy jaziami i p³ociami pochodz±cymi z ró¿nych zbiorników s± wiêksze ni¿ pomiêdzy tymi dwoma gatunkami ¿yj±cymi w tej samej wodzie. W zasadzie jedyn±, pewn± ró¿nic±, jest wielko¶æ ³uski. Tê ró¿nicê widaæ najlepiej, gdy porównujemy oba gatunki mniej wiêcej tej samej wielko¶ci. Oczywi¶cie, nie zawsze mamy mo¿liwo¶æ takiego porównania. Wtedy pozostaje policzenie ³usek w linii bocznej. Ja¼ ma ich od 55 do 61, a p³oæ od 40 do 44. Czynno¶æ trochê pracoch³onna, ale daj±ca pewno¶æ w³a¶ciwego rozpoznania gatunku. A to mo¿e mieæ dla nas znaczenie praktyczne, gdy kontroluj±cemu nas stra¿nikowi poka¿emy siatkê p³oci, nie wiedz±c, ¿e prezentujemy jazie. Dlaczego? Bo mo¿e okazaæ siê, ¿e pope³nili¶my wykroczenie w stosunku do Regulaminu Amatorskiego Po³owu Ryb PZW, poniewa¿ w siatce mamy niemiarowe jazie. A przypomnê, ¿e p³oæ generalnie nie ma wymiaru ochronnego (chocia¿ zdarzaj± siê sytuacje, gdy na ³owisku taki wymiar jest wprowadzany), natomiast wymiar ochronny dla jazia wynosi 25 centymetrów.
Mniej do¶wiadczeni wêdkarze mog± te¿ myliæ jazia z kleniem. Ale w tym przypadku sytuacja jest prostsza – kleñ zarówno p³etwê grzbietow± jak i odbytow± ma lekko zaokr±glon±, natomiast ja¼ – obie te p³etwy ma lekko wklês³e. Ale w tym przypadku pomy³ka nie niesie za sob± skutków regulaminowych – co najwy¿ej zb³a¼nimy siê wobec stra¿nika. Oba gatunki maj± na nasze szczê¶cie ten sam wymiar ochronny i oba nie maj± okresu ochronnego.
Jazie dorastaj± do sporych rozmiarów. Mog± osi±gaæ wagê 5 kilogramów i d³ugo¶æ 80 centymetrów. Jaziowy rekord Polski ustanowi³ w roku 1973 Jan Zbiegieñ ³owi±c jazia o wadze 5,10 kilograma i d³ugo¶ci 82 centymetrów. Jednak fakt tak d³ugiego utrzymywania siê rekordu potwierdza do¶æ smutn± prawdê, ¿e wielkie jazie znikaj± z naszych wód, a je¶li ryba tego gatunku jest ³owiona, to ju¿ nie w tak imponuj±cych rozmiarach. Z drugiej strony, w wêdkarstwie nic nie jest wiadome do koñca. Mo¿e gdzie¶ w Wi¶le, Odrze lub ich dop³ywach czai siê potê¿ny ja¼? Mo¿e trafi na nasz± wêdkê? A je¶li tak, to jaziowa przygoda naszego ¿ycia jeszcze przed nami. No, i na pewno trafimy wtedy do wêdkarskiej prasy, a nasz sukces odnotuj± wêdkarskie poradniki.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 28,300,277 unikalnych wizyt