Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2014.05.01] W MAJU JAK W RAJU
Przed nami d³ugi majowy weekend, a wiêc mo¿liwo¶æ wyrwania siê gdzie¶ dalej za miasto. Bo wiosna ju¿ w pe³ni. Zieleñ soczysta – chyba tylko w maju jest tak soczysta i ¶wie¿a. W stawach, zbiornikach zaporowych, w jeziorach i w rzekach coraz wiêcej ¿ycia – i tego ro¶linnego i tego zwierzêcego (z rybami w³±cznie). Chyba tak kiedy¶ musia³o byæ w raju.
Maj to piêkny czas na ryby. Dni staj± siê coraz d³u¿sze i cieplejsze. S³oñca coraz wiêcej. A¿ chce siê ¿yæ i jak najwiêcej czasu spêdzaæ nad wod±. A w wodzie sporo, coraz lepiej bior±cej, bia³ej ryby; czaj± siê w niej tak¿e drapie¿niki, które z koñcem kwietnia zakoñczy³y swój okres ochronny – bolenie i szczupaki. Coraz lepiej bior± karasie, karpie i leszcze. Dobrze ¿eruje p³oæ, lin, ja¼ i wzdrêga. Przypomnia³em p³ocie, warto wiêc przy okazji pamiêtaæ, ¿e w³a¶nie w maju z³owiono sporo medalowych okazów tego gatunku. Ja p³ocie najczê¶ciej ³owiê na ma³e, ruchliwe czerwone robaki. Ale z powodzeniem mo¿na je ³owiæ równie¿ na robaki bia³e i - to przynêta niemal doskona³a - na larwy chru¶cika. Gorzej jest z linem. Warunkiem sukcesów w po³owie lina jest nie tylko dobre rozpoznanie ³owiska, ale i systematyczne zanêcanie. Z³owienie lina w pierwszym dniu pobytu na ³owisku jest zwykle przypadkowe, chocia¿ i takie przypadki siê zdarzaj± (tak jak zdarzy³o siê to w roku ubieg³ym mojemu koledze Leszkowi, który piêknego lina wyci±gn±³ z Jeziora Ro¿nowskiego w pierwszym dniu pobytu nad t± wod±; a warto pamiêtaæ, ¿e jezioro to nie s³ynie z tamtejszych linów).
Ca³kiem przyzwoicie bior± ju¿ leszcze. £owiæ je mo¿na zarówno w rzekach: w Wi¶le (niedaleko mostu w Mogile), na kanale ciep³ej wody w okolicach Pleszowa, w zbiorniku w Zes³awicach i oczywi¶cie w Jeziorze Ro¿nowskim (je¶li kto¶ d³ugi weekend zamierza spêdziæ akurat tam). Dwadzie¶cia, czy trzydzie¶ci lat temu prawdziwym leszczowym zag³êbiem by³ zbiornik czchowski. Gdy je¼dzili¶my tam z bratem, po ka¿dej wyprawie ka¿dy z nas przywozi³ do domu komplet przyzwoitych leszczy. Teraz niestety zbiornik ten jest niemi³osiernie zamulony. S± oczywi¶cie miejsca, gdzie mo¿na jeszcze ³owiæ z powodzeniem, ale to ju¿ nie dawne Jezioro Czchowskie. £za siê w oku krêci.
W strefie przybrze¿nej jezior i zbiorników zaporowych mo¿na zapolowaæ na okonie. W maju bior± ju¿ zupe³nie dobrze. A gdy znudzi nam siê ten piêkny, chocia¿ najczê¶ciej niewielki drapie¿nik, mo¿emy zapolowaæ na majowego szczupaka. Wyg³odzony po tarle, w maju zaczyna do¶æ intensywnie ¿erowaæ. Trzeba tylko pamiêtaæ, ¿e generalnie szczupaki wiosn± trzymaj± raczej g³êbszych miejsc. W takich miejscach dobrze sprawdza siê ¿ywcówka. A przecie¿ gdy jest ³adna pogoda, wtedy przyjemnie posiedzieæ nad wod±. Bli¿ej brzegu mo¿emy pospinningowaæ. Mamy szansê upolowania osobnika, który za drobnic± bêdzie zapuszcza³ siê do strefy przybrze¿nej. Je¶li chodzi o szczupakowe blachy, mnie najlepiej sprawdza³y siê tradycyjne, stare, dobre wahad³ówki. Ale z powodzeniem mo¿na u¿ywaæ równie¿ obrotówek typu Mepps (nr 3-4-5).
Jak widaæ, nowy sezon wêdkarski rozkrêca siê na dobre. Mnie wypada tylko ¿yczyæ kolegom wêdkarzom wielu wspania³ych chwil spêdzonych nad wod±.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 28,300,244 unikalnych wizyt