Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2014.01.16] Eurosieroty
W ró¿nych opracowaniach naukowych coraz czê¶ciej mo¿na spotkaæ termin „eurosieroctwo”. Coraz czê¶ciej te¿, termin ten go¶ci w popularnych mediach, a oznacza on nowy typ sieroctwa. To sieroctwo dzieci, których rodzice wyjechali do pracy za granicê, swoje potomstwo pozostawiaj±c pod opiek± dziadków, ciotek czy przyjació³, a - w skrajnych przypadkach - umieszczaj±c dzieci nawet w placówkach wychowawczych.
To dramatyczne sytuacje, które odciskaj± piêtno na przysz³ych losach takich dzieci. Nie od dzisiaj wiadomo przecie¿, ¿e kluczowym okresem budowania pierwotnej wiêzi z rodzicami s± trzy pierwsze lata ¿ycia dziecka. To wówczas rodzi siê i utrwala jego bezpieczeñstwo emocjonalne oparte na mi³o¶ci i blisko¶ci rodzica. A to jest fundament rozwoju prawid³owych wiêzi spo³ecznych w przysz³ych latach ¿ycia m³odego cz³owieka. Wielu psychologów i pedagogów zwraca uwagê na zaburzone funkcjonowanie eurosierot, na czêsto pojawiaj±ce siê u nich stany depresyjne, lêki czy zaburzone zachowania. Psychika eurosierot bywa niekiedy tak skiereszowana, i¿ nawet powrót rodziców do kraju nie zawsze jest w stanie przywróciæ sytuacjê do normy.
Oczywi¶cie mo¿na ubolewaæ nad krótkowzroczno¶ci± tych rodziców, którzy pozostawiaj± dzieci i wyje¿d¿aj± za prac± tylko po to, by siê wzbogaciæ, chocia¿ w Polsce nie klepali biedy. Ale trudno krytykowaæ tych, którzy wyjechali, bo u siebie nie mieli pracy, a pieniêdzy brakowa³o nawet na ubranie dla dzieci. Jednak niezale¿ne od indywidualnych przyczyn opuszczenia kraju, z³e ¶wiadectwo wystawia sobie pañstwo, w którym rodzice nie s± w stanie zapracowaæ na godziwe ¿ycie dla siebie i swojego potomstwa.
Jan L .FRANCZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.09 28,299,096 unikalnych wizyt