Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielę 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2012.11.08] Czy likwidacja pracodawcy oznacza wygaśnięcie umów o pracę?
Pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie umowy z powodu likwidacji zakładu pracy. Wypowiedzenie kończy się po upływie półtora miesiąca – w dniu, który jest ostatnim dniem funkcjonowania zakładu. Zgodnie z prawem okres wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę powinien wynieść 3 miesiące. Czy pracodawca postąpił zgodnie z prawem, skracając w ten sposób okres wypowiedzenia?

Jeżeli doszło do likwidacji pracodawcy, skrócenie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia do półtora miesiąca było zgodne z prawem, pod warunkiem jednak, że pracownik otrzyma wynagrodzenie za pozostały do wykorzystania czas. Przepisy Kodeksu pracy w § 1 art. 411 stanowią, że w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie stosuje się przepisów art. 38, 39 i 41 ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Przepis ten uchyla w stosunku do pracowników likwidowanego albo postawionego w stan upadłości pracodawcy przepis o obowiązku konsultacji zamiaru wypowiedzenia ze związkiem zawodowym, szczególnej ochronie pracowników w okresie przedemerytalnym oraz w czasie urlopu i usprawiedliwionej nieobecności w pracy, a także ochronie wynikającej z przepisów szczególnych innych niż Kodeks pracy. Przepisy Kodeksu pracy przewidują ponadto możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia pracownikowi zatrudnionemu u pracodawcy, który ogłosił upadłość lub likwidację. Artykuł 361 § 1 kp umożliwia likwidowanemu pracodawcy skrócenie do 1 miesiąca okresu 3-miesięcznego wypowiedzenia, za odszkodowaniem w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Wspomniany już art. 411 w § 2 daje każdej ze stron stosunku pracy – w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy – możliwość rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy (uprawnienie to jest niezależne od długości umowy o pracę oraz tego, czy zawarto w niej klauzulę o dopuszczalności dwutygodniowego wypowiedzenia). Pracodawca, który likwiduje zakład pracy (zaznaczyć trzeba, że chodzi o faktyczną likwidację działalności, a nie przejście zakładu na inny podmiot), nie może skrócić okresu wypowiedzenia umowy poniżej terminów określonych w Kodeksie pracy. W przypadku pracowników, dla których kodeks przewiduje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, nie może być on krótszy niż miesiąc, a w stosunku do umów terminowych – krótszy niż 2 tygodnie.
(sp)
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.10 28,280,288 unikalnych wizyt