Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielę 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2011.09.22] W jakim budynku można zamontować podzielniki
Jakie warunki techniczne powinny być spełnione przed zamontowaniem podzielników kosztów ogrzewania na grzejnikach instalacji centralnego ogrzewania w budynku wielorodzinnym?

Indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania zależne od zużycia - na podstawie wskazań nagrzejnikowych podzielników kosztów ogrzewania (lub innych urządzeń pełniących funkcje podzielników kosztów ogrzewania, np. ciepłomierzy indywidualnych) - powinno być wprowadzane w budynku:
1. którego stan techniczny jest zgodny z wymaganiami zawartymi w przepisach i normach, czyli w takim, gdzie:
* wszystkie przegrody budowlane nie przemarzają i są szczelne,
* okna i drzwi zewnętrzne w budynku oraz drzwi wejściowe do mieszkań są odpowiednio szczelne,
* ochrona cieplna całego budynku została przyjęta według jednolitych zasad - jeżeli nie, to szczególnie ważne jest wyliczenie dla każdego mieszkania aktualnego współczynnika wyrównawczego związanego z jego położeniem w bryle budynku;
2. w którym instalacja ogrzewcza jest prawidłowo zaprojektowana oraz wykonana i dobrze wyregulowana (np. nie występują niedogrzewania pomieszczeń, w tym spowodowane nadmiernym wychłodzeniem wody instalacyjnej w nieizolowanych przewodach zasilających);
3. który wraz z instalacją ogrzewczą jest w sposób prawidłowy eksploatowany (nie występują w niej nadmierne ubytki wody instalacyjnej, permanentne zapowietrzenia grzejników itp.).
Jeżeli budynek nie spełnia tych warunków, należy w nim stosować indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania poszczególnych mieszkań (lokali) w proporcji do powierzchni lub kubatury. Rozliczanie według powierzchni stosujemy, jeżeli wszystkie pomieszczenia mają tę samą wysokość. W przeciwnym przypadku należy stosować rozliczenie według kubatury. Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne, decyzję o przyjęciu określonej zasady rozliczania kosztów ogrzewania, w tym o metodzie określania współczynników wyrównawczych, podejmuje właściciel lub zarządca budynku, powiadamiając o swojej decyzji wszystkich użytkowników mieszkań i lokali tego budynku.
(sp)
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 28,278,787 unikalnych wizyt