Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielę 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2010.12.03] Trochę historii
Politycy żyją drugą turą wyborów prezydenckich. Trwają niezliczone spotkania kandydatów na urząd prezydenta naszego miasta z różnymi środowiskami. Zarówno Jacek Majchrowski jak i Stanisław Kracik zabiegają o poparcie. Ale niezależnie od tej politycznej gorączki, życie toczy się normalnym trybem. Odbywają się także spotkania o innym, niepolitycznym, charakterze. Takie właśnie spotkanie odbyło się w ostatnią niedzielę, w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na os. Słonecznym. Poświęcone było panującym o Nowej Hucie stereotypom. I tym najbardziej rozpowszechnionym (socjalistyczna Nowa Huta), jak i tym rzadziej – ostatnio coraz rzadziej – słyszanym (że w Nowej Hucie nic ciekawego się nie dzieje). W spotkaniu udział wzięli m. in. Mieczysław Gil, legenda nowohuckiej Solidarności oraz ks. Jan Bielański, budowniczy kościoła na os. 2. Pułku Lotniczego. Opowiadali o tym, że dla większości mieszkańców Nowej Huty, wbrew zalewowi PRL-owskiej propagandy, najważniejsze były takie wartości jak: wolność, prawo do wyznawania własnej wiary, ludzka godność czy przywiązanie do tradycji. Świadczyła o tym masowa – przez lata - obecność nowohucian na uroczystościach odpustowych w Mogile, obrona krzyża w roku 1960 czy głośne protesty uliczne w latach stanu wojennego.
Dobrze, że w spotkaniu tym wzięło udział sporo ludzi młodych, dla których PRL jest już tylko zamierzchłą historią. Ale dobrze też, że tę złożoną historię chcą poznawać – szczególnie od świadków tamtych wydarzeń.
Jan L. FRANCZYK
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,290,938 unikalnych wizyt