Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.28] Lipiec ...
· [2024.06.28] Wakacje
· Na niedzielê 30 czer...
· [2024.06.28] Zdrada ...
· [2024.06.21] 75 lat ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2009.08.27] Dramat polskiego wrze¶nia
We najbli¿szy wtorek obchodziæ bêdziemy 70. rocznicê wybuchu II wojny ¶wiatowej. Przez dziesi±tki lat PRL-u, marksistowscy historycy mówili o klêsce polskiego wrze¶nia. Podkre¶lali odwagê prostego ¿o³nierza, ale nie pozostawiali suchej nitki na ówczesnych politykach i dowództwie polskiego wojska. Tak jakby winê za wrze¶niow± klêskê ponosi³ minister spraw zagranicznych Józef Beck czy Naczelny Wódz, marsza³ek Edward Rydz-¦mig³y. Tymczasem ówczesny uk³ad si³ w Europie sprawi³, ¿e Polska znalaz³a siê w ¶miertelnym potrzasku. ¯adne wyj¶cie polityczne nie by³o wówczas dobre. Ani – teoretycznie mo¿liwy – uk³ad z Hitlerem, ani – przeciwnie - uk³ad ze Stalinem. Ka¿de z tych rozwi±zañ, byæ mo¿e na krótki czas oddali³oby gro¼bê konfrontacji, ale w koñcu i tak oznacza³o upadek Polski.
Trzeba te¿ powiedzieæ jasno, ¿e wojsko polskie we wrze¶niu samotnie zmierzy³o siê z najlepsz± armi± ¶wiata, jak± wówczas by³a armia hitlerowskich Niemiec, a celem kampanii wrze¶niowej by³o przede wszystkim wytrzymaæ dwa tygodnie. Pó¼niej – piêtna¶cie dni po wypowiedzeniu Niemcom wojny przez aliantów – armie Francji i Anglii mia³y uderzyæ z zachodu. Niestety, ani Francuzi, ani Anglicy, swoich zobowi±zañ wobec Polski nie wype³nili. Na dodatek 17 wrze¶nia 1939 wojska Zwi±zku Sowieckiego zaatakowa³y nasz kraj od wschodu.
Najwiêkszym naszym dramatem by³o to, ¿e mimo ogromnej daniny krwi, jak± Polacy z³o¿yli na polach bitew ca³ej Europy, nie mieli¶my ¿adnego wp³ywu ani na los Polski w czasie wojny, ani i na jej powojenny kszta³t, o którym w Ja³cie zadecydowali Stalin, Churchill i Roosevelt.
Jan L. FRANCZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 28,285,007 unikalnych wizyt