Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie będ...
· Na niedzielę 28 kwie...
· [2024.04.26] Kłopoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Wieś Mogiła w XIX wieku (5)
Jak Karolina Basińska została w roku 1833 akuszerką w Mogile

W okresie istnienia Rzeczpospolitej Krakowskiej w latach 1815-1846, rząd przeznaczył z budżetu wydzielone pieniądze na utrzymanie kwalifikowanych akuszerek wiejskich. Zwykle na wsi w XIX wieku porody przyjmowały wiejskie kobiety, czasami znachorki, które nie posiadały państwowych kwalifikacji uprawniających je do pełnienia tej funkcji, a wierząc w zabobony, podczas przyjmowania porodu korzystały z zabobonnych praktyk, stojących na pograniczu „czarów” oraz nie przestrzegały zasad higieny. Często ich praktyki przyczyniały się do śmierci nie tylko dziecka, ale i matki. O ich niskich kwalifikacjach świadczy wysoka śmiertelność na wsi w XIX wieku wśród niemowląt.

By zaradzić temu problemowi rząd Rzeczpospolitej Krakowskiej zorganizował kursy akuszerskie prowadzone przez wykształconych lekarzy w Krakowie dla kobiet chętnych do pracy w charakterze akuszerek. Akuszerki państwowe musiały zaliczyć kurs akuszerski, a patronat nad wydawaniem i odbieraniem uprawnień do wykonywania tego zawodu sprawował Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego. Każda akuszerka kwalifikowana musiała prowadzić ewidencję i dziennik przyjętych przez nią porodów, w którym nanosiła swoje uwagi – uwagami tymi miała obowiązek dzielić się z innymi akuszerkami.
+ + +
Zasady pracy akuszerki regulowała instrukcja państwowa. Prawo nakazywało, aby akuszerki informowały swoich przełożonych, czyli wydział lekarsko-policyjny o znanych im przypadkach przyjęcia porodów przez kobiety bez kwalifikacji rządowych na wsi i o przypadkach zatajenia takich porodów. Nie wolno było akuszerce opuścić ubogiej materialnie kobiety rodzącej i udać się do zamożnej rodziny, w której w tym samym czasie odbywa się drugi poród, ale powinna wysłać inną akuszerkę na miejsce drugiego porodu. Sama natomiast musiała zostać przy rodzącej aż do zakończenia porodu i opiekować się kobietą tuż po porodzie. Potem przez dziewięć dni miała obowiązek trzy razy w ciągu dnia wizytować ją i sprawdzać stan zdrowia dziecka oraz matki. Praca akuszerki według instrukcji trwała 24 godziny na dobę, miała ona obowiązek stawić się u rodzącej o każdej godzinie dnia i nocy. Dom, w którym mieszkała akuszerka musiał być oznaczony tabliczką z napisem „Imię i nazwisko. Akuszerka egzaminowana” oraz wyposażony w dzwonek.
Dziennik swoich uwag oraz ewidencję przyjętych porodów akuszerka musiała składać Lekarzowi Okręgowemu w końcu czerwca i w końcu grudnia każdego roku. Podczas porodu mogła używać tylko narzędzi i metod dopuszczalnych w instrukcji lekarskiej. Żadne inne narzędzia i metody były niedopuszczalne, a w przypadku przekroczenia tych zasad, Wydział Lekarski UJ odbierał jej uprawnienia.
+ + +
Każda kandydatka na kwalifikowaną akuszerkę składała przysięgę następującej treści: „Ja, Apolonia (imię kandydatki) przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu Trójcy Św. Jedynemu jako powołana na urząd Akuszerki Okręgowej Wolnego Miasta Krakowa i Konstytucji Krajowej, Senatowi Rządzącemu wierną oraz posłuszną zostanę zwierzchnikom moim, jakim z natury służby podlegać mi przyjdzie, wszelką powolność w pełnieniu odbieranych poleceń pełnić przyrzekam i wszelkich wiadomości w sztuce akuszerskiej, nauką bądź doświadczeniem nabytych dla dobra publicznego ratunku cierpiących używać nie omieszkam. Tak mi dopomóż Panie Boże. Tak przysięgłam”.
+ + +
W 1833 roku Senat Rządzący, czyli ówczesny rząd Rzeczpospolitej Krakowskiej wyznaczył w Gminie Mogiła, na akuszerkę, Karolinę Basińską. Basińska prawdopodobnie miała pełnić funkcję akuszerki w całej Gminie Mogiła, nie tylko we wsi Mogile, gdzie mieszkała, a więc opiece jej podlegał obszar między wioskami: Bieńczyce, Mogiła i Dąbie. Patent akuszerki otrzymała 27 listopada 1832 r. Była matką wówczas pięcioro dzieci, wdową i szukała od pewnego czasu źródła utrzymania. 5 marca 1833 skierowała prośbę do Senatu Rządzącego o uzyskanie posady akuszerki w Gminie Mogile, gdzie w tym czasie był wakat na tym stanowisku. 8 grudnia Senat przesłał to pismo do Lekarza Okręgowego o wydanie opinii na ten temat. 14 czerwca Senat Rządzący wydał zezwolenie Basińskiej na objęcie tej funkcji. Oto treść tego zezwolenia: „Końcem ułatwienia połogów kobietom klasy włościańskiej (wiejskim), które częstokroć z powodu braku pomocy ulegają niebezpieczeństwu utraty życia, uznał za potrzebne ustanowić jeszcze trzy płatne ze Skarbu Publicznego po zł. 300 rocznie akuszerki, z których by jedna w Mogile, druga w Lipowcu a trzecia w Jaworznie zamieszkiwały. (…) (Senat) Polecił, aby Wydział Spraw Wewnętrznych i Policji odebrał od niej (czyli od Karoliny Basińskiej) przysięgę i przy projektowaniu budżetu nie zapomniał lecz umieścił ją w tytule „Policja Medyczna”.
+ + +
Basińska miała otrzymywać roczną pensję ówczesnych 300 zł. z funduszu Ogólno-Krajowego, płatną w miesięcznych ratach, i dopiero przy projektowaniu nowego budżetu państwowego miała być na stałe w nim uwzględniona. O mianowaniu akuszerką Basińskiej, Senat poinformował wójta Gminy Mogiła oraz Lekarzy Miejskiego i Okręgowego, czyli głównych Lekarzy Miasta Krakowa i Lekarza Okręgowego. Pracę akuszerki wiejskiej kontrolował Lekarz Okręgowy, któremu podlegał obszar państwa położony poza miastem Krakowem. 17 sierpnia 1838 r. Lekarz Okręgowy Wolnego Miasta Krakowa pismem do Wydziału Spraw Wewnętrznych i Policji złożył raport o pracy Basińskiej jako akuszerki zamieszkałej we wsi Mogile, w którym bardzo pozytywnie ocenił jej dotychczasową pracę.
+ + +
Ten krótki artykuł prezentuje niewielki fragment pracy ówczesnego rządu polskiego w Krakowie nad podniesieniem poziomu higieny i zdrowia w podkrakowskich wsiach w XIX wieku. Warto dodać, że w szkole wiejskiej w Mogile nauczyciel prowadził w pierwszej połowie XIX wieku przedmiot „Nauka o Zdrowiu”. Starano się w ten sposób zmieniać mentalność panującą na wsi, często zabobonną. Mentalność szkodliwą zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego.
Krzysztof Rosołek
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,501,698 unikalnych wizyt