Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Warsztatowy pó³metek w „Krakowskich klimatach”
Nowohucka m³odzie¿ interesuj±ca siê edukacj± kulturow± i dostêpno¶ci±, bior±ca udzia³ w projekcie „Krakowskie klimaty” realizowanym przez O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, w ostatnich tygodniach intensywnie szkoli³a siê do dzia³añ, które podejmowaæ bêdzie na rzecz dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Uczestnicy projektu w czerwcu odbyli po³owê z zaplanowanych dla nich warsztatów, realizowanych zarówno on-line jak i stacjonarnie. Prowadzili je jedni z najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach!
Potrzebom osób z niepe³nosprawno¶ci± narz±du wzroku po¶wiêcone zosta³y zajêcia, które poprowadzili Justyna Kazek, Wojciech Góra i Dominiki Szurgot z lubelskiego Stowarzyszenia Otwieracz. Justyna i Wojtek nie tylko odwiedzili uczestników w Nowej Hucie, ale i przywie¼li ze sob± prawdziwe skarby. W¶ród nich by³y tyflografiki, ksi±¿ki dotykowe, a tak¿e kilka par specjalnych okularów, symuluj±cych ró¿ne schorzenia wzroku. Uczestnicy warsztatów zak³adaj±c okulary mogli przetestowaæ sw± zdolno¶æ do empatii i osobi¶cie przekonaæ siê, jak osoby z niepe³nosprawno¶ci± wzroku postrzegaj± otoczenie.
Temat udostêpniania kultury osobom G³uchym i s³abos³ysz±cym przedstawi³y m³odzie¿y Judyta Koper i Joanna Augustyniak z krakowskiej Fundacji Grupy Migawki, przy udziale Magdaleny Sipowicz – t³umaczki PJM. W trakcie zajêæ okaza³o siê, ¿e niektóre uczestniczki warsztatów nieco migaj±, czyli znaj± podstawowe zwroty jêzyka migowego. Stanowi³o to mi³± niespodziankê dla prowadz±cych i organizatorów.
Drugi blok zajêciowy stanowi³ cykl spotkañ literackich i kulturoznawczych, dotycz±cy mo¿liwych do wykorzystania w trakcie warsztatów dla dzieci motywów literackich oraz folklorystycznych, zwi±zanych z Krakowem. Zajêcia te poprowadzili dr Luca Palmarini i Anna Szalska, przy wspó³udziale koordynatorki projektu. Podczas warsztatów rozmawiano o krakowskich legendach, pozycjach literatury dzieciêcej mówi±cych o Krakowie, ale te¿ o muzyce czy rêkodziele, które s± zwi±zane z ziemi± krakowsk±. Zastanawiano siê, w jaki sposób wplataæ te elementy w przysz³e scenariusze zajêæ.
Zagadnienia potrzeb osób z niepe³nosprawno¶ciami i tematykê literack± po³±czy³a ze sob± podczas warsztatów w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej El¿bieta Starowicz - koordynatorka dostêpno¶ci w tej instytucji. Pokaza³a ona uczestnikom, w jaki sposób konstruowaæ spotkania i zajêcia oparte na literaturze dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Opowie¶æ zilustrowa³a zdjêciami, uproszczonymi tekstami literackimi oraz pomocami dotykowymi, wykorzystywanymi podczas dostêpnych zajêæ w Bibliotece.
Po wakacyjnej przerwie uczestników projektu czekaj± równie intensywne tygodnie. W ich trakcie poznaj± szczególne potrzeby osób w spektrum autyzmu i kontynuowaæ bêd± zajêcia dotycz±ce osób G³uchych. Pochyl± siê te¿ nad konkretnymi pomys³ami na warsztaty dla dzieci – tak¿e tworz±c pomoce dotykowe i inne sensoryczne materia³y, pozwalaj±ce poznawaæ krakowskie klimaty za pomoc± wszystkich zmys³ów!
Projekt „Krakowskie klimaty” uzyska³ dotacjê Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ze ¶rodków pochodz±cych z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostêpna 2021.
(f)

Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,591,958 unikalnych wizyt