Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Mniej wêgla – wiêcej czystej energii w Tameh Kraków – ArcelorMittal i energia odnawialna
Na dachu zak³adu ArcelorMittal w Gandawie, w Belgii zainstalowano ponad 27000 paneli s³onecznych. A w Krakowie, w dawnej elektrociep³owni krakowskiej huty zamontowano specjalne kot³y, które ogranicz± ilo¶æ spalanego wêgla.
Solary dla belgijskich hut
Dach solarny o warto¶ci 7,5 mln euro zosta³ zainstalowany przez firmê Eneco, najwiêkszego producenta energii solarnej w Belgii. W ten sposób powsta³ najwiêkszy dach solarny w Belgii. Wytworzona dziêki niemu energia zostanie wykorzystana przez zak³ad produkcyjny ArcelorMittal w Gandawie.
Nowe panele s³oneczne – obok wykorzystania naturalnej energii s± równie¿ dobrym przyk³adem na to, jak du¿e znaczenie odgrywa stal w naszym ¿yciu codziennym. Panele fotowoltaiczne przymocowano do ramy wsporczej wykonanej ze stali z pow³ok± Magnelis®. Stal ta, produkowana miêdzy innymi w zak³adzie ArcelorMittal w Liège, jest dobrym przyk³adem produktu zrównowa¿onego.
Nowe panele s³oneczne w ArcelorMittal w Gandawie bêd± wytwarzaæ 10 000 MWh rocznie, co odpowiada zu¿yciu energii przez 2900 gospodarstw domowych. Panele, wraz z dziesiêcioma obecnymi i dwiema dodatkowo planowanymi turbinami wiatrowymi, wkrótce dostarcz± oko³o 50 MW energii odnawialnej. Ta wygenerowana, zrównowa¿ona energia bêdzie ca³kowicie wykorzystywana do zasilania produkcji w belgijskim zak³adzie ArcelorMittal.
Zak³ad ten jest dzi¶ ¶wiatowym liderem w dziedzinie wydajno¶ci energetycznej i redukcji emisji CO2. Dziêki tej inwestycji firma wzmacnia wdra¿anie strategii zrównowa¿onego rozwoju. ArcelorMittal Belgia postêpuje zgodnie z porozumieniem klimatycznym z Pary¿a. Emisje z tego zak³adu produkcyjnego s± ju¿ o 25 proc. ni¿sze ni¿ w 1990 roku, co jest wynikiem lepszym ni¿ wymaga tego porozumienie klimatyczne z Pary¿a. Do 2027 roku zak³ad ArcelorMittal w Gandawie zamierza wytwarzaæ o 43 proc. mniej emisji, a do 2050 roku ma staæ siê neutralny pod wzglêdem emisji dwutlenku wêgla. ArcelorMittal kontynuuje prace nad podobnymi projektami w swoich zak³adach w Belgii: w Liege, Genk i Geel.
Tameh w Krakowie rezygnuje z wêgla
Ca³a grupa ArcelorMittal w tym roku zak³ada zmniejszenie emisji dwutlenku wêgla o 30 proc. koñca 2030 r.
Tak¿e w polskich oddzia³ach ArcelorMittal sprawy ekologii odgrywaj± wa¿n± rolê. Warunkuj± one tak¿e nowe inwestycje i modernizacje. Dziêki inwestycji wartej ponad 300 mln z³ krakowski Tameh, dawna elektrociep³ownia krakowskiej huty, rezygnuje z wêgla, a energiê elektryczn±, ciep³o i dmuch do wielkiego pieca od po³owy ubieg³ego roku produkuje ju¿ wykorzystuj±c do tego gazy hutnicze. Rezygnuj±c ze spalania ok. 160 tys. ton wêgla kamiennego rocznie, elektrociep³ownia ograniczy³a emisjê py³u o 90 proc., tlenków azotu o 83 proc., dwutlenku siarki o 80 proc., tlenku wêgla o 40 proc., a dwutlenku wêgla o 20 proc.

Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,495,167 unikalnych wizyt