Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie będ...
· Na niedzielę 28 kwie...
· [2024.04.26] Kłopoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Dyrektor Zbigniew Grzyb zaprasza na oryginalną wystawę w Nowohuckim Centrum Kultury do 15 stycznia br. – ZE ZBIORÓW JURKA KUJAWSKIEGO „SZPINAKA”
9 stycznia o godzinie 18.00 w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie Jurka Kujawskiego „Szpinaka” Kawalera Orderu Uśmiechu z Przyjaciółmi w niecodziennej scenerii. W Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury jest wystawa na której są pokazywane makatki - kucharki i instalacja zydelków ułożona przez Lenę Karpińską (lat 7), kamionka bocheńska z jego zbiorów oraz Poczta Harcerska Nowa Huta funkcjonująca od 1974 roku.
Jerzy Kujawski pseudonim „Szpinak” to mocno wrośnięty w pejzaż Nowej Huty - Człowiek. Tutaj się urodził 66 lat temu, mieszkając z rodzicami w os. Stalowym, tu uczęszczał do szkoły powszechnej i nieopodal w os. Szkolnym do słynnego „elektryka”. Od lat młodzieńczych związał się z harcerstwem, przechodząc wszystkie stopnie kariery dochodząc do komendanta Hufca ZHP Nowa Huta. Kolejny dobry związek zawarł z Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie pracował od jego powstania do chwili obecnej zajmując się pracą z dziećmi. Obecnie został stypendystą ZUS-u, ale nadal kontynuuje prace w NCK będąc Gospodarzem „Chaty u Szpinaka” w której znajdują się skarby etnograficzne z całej Polski. Tutaj prowadzi zajęcia edukacyjne „Na Folklorystycznej Ścieżce” i gości wszystkich spragnionych prawdziwego kontaktu z przedmiotami pochodzącymi ze starych gospodarstw i domów.
Na wystawie eksponowana jest Poczta Harcerska Nowa Huta (pracująca od 1974 r.). Poczta pokazuje historię pracy harcerskiej i Nowohuckiego Centrum Kultury.
O makatkach Jurek tak mówi: „Do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku wisiały prawie w każdej polskiej kuchni - tak w mieście jak i na wsi - i były wizytówką gospodyni. Makatki drukowano i haftowano; a ich wzory były przekazywane przez gospodynie. Haftowano je najczęściej w kolorze niebieskim lub czerwonym różnymi ściegami: płaskim, sznureczkiem lub krzyżykami, a na makatkach umieszczone były rozmaite wzory i napisy: religijne: „Kiedy ranne wstają zorze”, „Kto z Bogiem - Bóg z nim”, kuchenne: „Soli i chleba w kuchni potrzeba”, „Jak ja ugotuję - każdemu smakuje”, miłosne: „Ja cię kocham a ty śpisz”, „Gdzie szczęście i zgoda panuje, tam miłość swe gniazdko buduje”, dziecięce: „ Świat malutki nie wie co to smutki”, „Leśna kapela wszystkich rozwesela”, higieniczne: „Zimna woda zdrowia doda”, „Myj się zimną wodą - będziesz piękną i młodą”, obyczajowe: „Nie mów nikomu, co się dzieje w domu”, „Bez pracy nie ma kołaczy”.
Jurek Kujawski mówi: „Moja kolekcja gromadzona latami liczy 598 makatek, w tym także makatki – ręczniki zdobiące niegdyś umywalnie. Oprócz polskich posiadam także makatki słowackie, niemieckie, holenderskie, szwedzkie, i łemkowskie. Polskie zachwycają swoją prostotą, tematyką, humorem i kolorystyką, prezentowane na wielu imprezach często wzbudzają zachwyt zarówno młodszych pokoleń, jak i tych starszych, którym przywołują własne wspomnienia oraz czasy młodości. Makatki do Nowej Huty przywoziły rodziny z każdego nieomal zakątka Polski i Kresów, a wiele z nich zdobiło kuchnie podkrakowskich wiosek. Najstarsze mają ponad 80 lat i są cennymi pamiątkami rodzinnymi często przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Wciąż powiększana kolekcja powstała dzięki ofiarności licznych i serdecznych darczyńców. Makatki prezentuję na folklorystycznych zajęciach z dziećmi w „Chałupie u Szpinaka”, mówiąc, że są to są takie stare, nostalgiczne telewizory”.
(SP)


Foto: Adam Gryczyński
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,493,483 unikalnych wizyt