Letnia akcja Urzêdu Kontroli Skarbowej w Krakowie oraz Urzêdów Skarbowych z terenu Ma³opolski – NIE B¡D¬ JELEÑ WE¬ PARAGON
Dodane przez Administrator dnia 09/08/2012 18:41:20
W okresie od 1 lipca 2012 r. do 31 sierpnia 2012 r. prowadzona jest kolejna edycja akcji „Nie b±d¼ jeleñ we¼ paragon”. W ramach letniej akcji Urz±d Kontroli Skarbowej w Krakowie oraz Urzêdy Skarbowe z terenu Ma³opolski prowadz± dzia³ania kontrolne w zakresie wywi±zywania siê przez podatników z obowi±zku ewidencjonowania obrotu za po¶rednictwem kas fiskalnych. Partnerem akcji jest Urz±d Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Letnia akcja „Nie b±d¼ jeleñ we¼ paragon” skierowana jest nie tylko do przedsiêbiorców ale równie¿ do konsumentów, którym poprzez akcje plakatowe, wrêczanie pocztówek z grafik± Andrzeja Mleczki z wymienionymi korzy¶ciami p³yn±cymi z wziêcia paragonu pracownicy aparatu skarbowego chc± u¶wiadomiæ, co zyskujemy bior±c paragon fiskalny.

Dzia³ania kontrolne w zakresie wywi±zywania siê z obowi±zku ewidencjonowania obrotów z tytu³u sprzeda¿y na rzecz osób nie prowadz±cych dzia³alno¶ci gospodarczej wspieraj± uczciwych, sumiennych przedsiêbiorców przyczyniaj±c siê do eliminowania zjawiska nieuczciwej konkurencji. Paragon fiskalny to „stra¿nik” uczciwej konkurencji. Sprzedawca nie ewidencjonuj±c sprzeda¿y na kasie fiskalnej nie odprowadza do bud¿etu pañstwa podatku VAT uwzglêdnionego w cenie towaru lub us³ugi, zap³aconej przez konsumentów. Wa¿ne, aby o cenie towaru czy us³ugi decydowa³a jedynie operatywno¶æ sprzedawcy i stosowanie zasad uczciwej konkurencji. Dzia³ania kontrolne wp³ywaj± na zwiêkszenie kwot ewidencjonowanych przez podatników za po¶rednictwem kas fiskalnych, a tym samym na zwiêkszenie wp³ywów do bud¿etu pañstwa. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e zaewidencjonowany w cenie towaru podatek zap³acony przez klienta w sposób po¶redni powróci do Niego poprzez zadania finansowane z bud¿etu pañstwa. Wa¿n± rol± jest by konsumenci u¶wiadamiali sobie, jakie korzy¶ci zwi±zane s± z posiadaniem paragonu i kszta³towali w sobie nawyk brania paragonów. Przez konsumentów paragon postrzegany winien byæ g³ównie jako dokument, dziêki któremu mo¿liwe jest dochodzenie praw, je¿eli np. zakupiony towar lub us³uga nie odpowiada jako¶ci jak± deklarowa³ producent lub posiada wady. Dodatkowo ka¿dy klient bior±cy paragon ma mo¿liwo¶æ rachunkowej i rzeczowej kontroli dokonywanej transakcji czy porównañ cen towarów na rynku.
Bior±c paragon: * £atwiej mo¿esz dochodziæ swoich praw, je¿eli towar nie odpowiada deklarowanej jako¶ci lub us³uga zosta³a wykonana nienale¿ycie * Masz pewno¶æ, ¿e zap³acony przez Ciebie, naliczony w cenie i uwidoczniony na paragonie podatek, zostanie odprowadzony do bud¿etu pañstwa * Przyczyniasz siê do likwidacji szarej strefy, tym samym zwiêkszasz nak³ady np. na szkolnictwo, s³u¿bê zdrowia czy bezpieczeñstwo * Masz pewno¶æ, ¿e sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji * Masz mo¿liwo¶æ rachunkowej i rzeczowej kontroli przeprowadzonej transakcji * Mo¿esz dokonaæ porównañ cenowych na rynku.
Dzia³ania kontrolne prowadzone na s± terenie miejscowo¶ci wypoczynkowych województwa ma³opolskiego zarówno wobec podmiotów prowadz±cych nieprzerwanie ca³y rok dzia³alno¶æ gospodarcz±, jak równie¿ wobec podmiotów prowadz±cych dzia³alno¶æ sezonow±. Kontrol± objête s± podmioty, które realizuj± sprzeda¿ us³ug lub towarów na rzecz osób fizycznych nie prowadz±cych dzia³alno¶ci gospodarczej. St±d pod lup± pracowników kontroli skarbowej znajduj± siê m. in. podmioty ¶wiadcz±ce us³ugi w zakresie handlu, gastronomii, przewozu osób, parkingowe, wypo¿yczania sprzêtu sportowego i turystycznego, puby, dyskoteki. Prowadzone czynno¶ci kontrolne polegaj± na sprawdzeniu, czy podatnicy wywi±zuj± siê z obowi±zku ewidencjonowania obrotów z tytu³u sprzeda¿y na rzecz osób fizycznych nieprowadz±cych dzia³alno¶ci gospodarczej przy u¿yciu kas fiskalnych. Kontrol± objête s± podmioty, które z uwagi na charakter ¶wiadczonych us³ug albo z uwagi na rodzaj sprzedawanych towarów obligatoryjnie musz± posiadaæ kasy fiskalne bez wzglêdu na osi±gniête obroty. W odniesieniu do osób, które nie posiadaj± kas fiskalnych i deklaruj±, ¿e nie osi±gnê³y obrotów obliguj±cych ich do stosowania urz±dzeñ rejestruj±cych sprzeda¿ prowadzone bêd± czynno¶ci maj±ce wyja¶niæ, czy faktycznie zwolnione s± z obowi±zku ewidencjonowania sprzeda¿y na kasach fiskalnych. Je¿eli w trakcie prowadzonych czynno¶ci osoba wykonuj±ca je powe¼mie podejrzenie, które po weryfikacji potwierdzi siê, ¿e dana osoba prowadzi nie zg³oszon± do opodatkowania dzia³alno¶æ gospodarcz± to wobec takiego podatnika wszczête zostan± postêpowania kontrolne z konsekwencjami w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od towarów us³ug oraz kodeksu karnego skarbowego. Do najczê¶ciej pope³nianych nieprawid³owo¶ci zwi±zanych z ewidencj± obrotu za po¶rednictwem kas fiskalnych zaliczyæ nale¿y: * nie rejestrowanie obrotów na kasie fiskalnej, * brak kas fiskalnych pomimo obowi±zku ich posiadania, * wybiórcze ewidencjonowanie, co której¶ z kolei transakcji, * nie zatwierdzanie nabitej na kasê warto¶ci sprzeda¿y, co powoduje mo¿liwo¶æ usuniêcia zapisu dokumentuj±cego zawart± transakcjê.
***
W trakcie czynno¶ci kontrolnych ju¿ ujawniono przypadki prowadzenia tzw. ma³ej gastronomii oferuj±cej do sprzeda¿y poza gor±cymi posi³kami tak¿e napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe bez prowadzenia ewidencji za pomoc± kasy fiskalnej, podczas gdy podatnicy prowadz±cy sprzeda¿ wyrobów tytoniowych lub napojów alkoholowych zobowi±zani s± ewidencjonowaæ tê sprzeda¿ na kasie rejestruj±cej bez wzglêdu na osi±gane obroty. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów w wyniku ubieg³orocznej letniej akcji „We¼ paragon” okaza³o siê, ¿e skontrolowani przedsiêbiorcy w III kwartale 2011r. wp³acili o ponad 20% wiêcej podatków ni¿ w analogicznym okresie 2010 r. W przypadku przedsiêbiorców, u których nie zago¶ci³y kontrole wzrost wp³at z tytu³u podatków wyniós³ oko³o 5%. Z danych zebranych tylko w jednym z województw za pojedynczy kwarta³ roku wynika, ¿e dodatkowe 20% wp³ywów podatkowych u skontrolowanych przedsiêbiorców to ponad 15 milionów z³otych, a kontrolowany by³ tylko co piêædziesi±ty punkt handlowy. W ¶wietle powy¿szego Ministerstwo Finansów pokusi³o siê o sporz±dzenie symulacji: o ile wiêcej pieniêdzy wp³ynê³oby do bud¿etu pañstwa, gdyby wszyscy przedsiêbiorcy byliby tak zdyscyplinowanymi podatnikami, jak przedsiêbiorcy skontrolowani. Efektem tych wyliczeñ jest kwota oko³o 50 mld z³ dodatkowych dochodów pañstwa (15 mln z³ x 50 x 4 kwarta³y x 16 województw). Taka kwota rozwi±za³aby nasze problemy z deficytem bud¿etowym.
(P)