Nowa wystawa w Alei Róż – MODERNIZM I MEBLOŚCIANKA KOWALSKICH
Dodane przez Administrator dnia 26/04/2012 19:19:05
- Można się zastanawiać od którego momentu zaczyna się „dziedzictwo”. My, muzealnicy musimy zrewidować to pojęcie i praktykę pozyskiwania zbiorów od prywatnych osób. Przecież to, co oglądamy na tej wystawie: meble, wyposażenie mieszkań jeszcze pamiętamy. Ba, te wzorce estetyczne nas kształtowały – mówił 19 bm. podczas wernisażu nowej wystawy w oddziale nowohuckim Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Alei Róż, dyrektor Michał Niezabitowski.
W tym przypadku to „dziedzictwo” jest nieodległe, gdyż sięga zaledwie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Dotyczy i przestrzeni publicznej i osobistej. Na wystawie jest też sporo zdjęć z początków powstawania osiedli mieszkaniowych, także najbardziej nowoczesnego w owych latach budynku – bloku „szwedzkiego” w os. Szklane Domy.
– Miałem okazję być tam zaraz po wybudowaniu - mówi Władysław Rospondek, były hutnik i fotograf Nowej Huty. – Tam pokój wynajmowała moja ówczesna narzeczona, a potem żona. Jako małżeństwo zamieszkaliśmy już wspólnie w osiedlu Kolorowym, w pięknym przestronnym mieszkaniu…
W stosunku do lat tuż powojennych, z okresu socrealistycznego, powierzchnia mieszkań z lat sześćdziesiątych, zmniejszała się. Do tego metrażu należało dopasować mniejsze, ale funkcjonalne meble. By ułatwić mieszkańcom orientację w nowoczesnych trendach meblowego designe, nawet w „Głosie Nowej Huty” przez pięć lat (od 1960 do 1965 roku) publikowane były artykuły „Urządzamy mieszkanie” oraz „Architekt wnętrz radzi”, gdzie wykształceni projektanci pokazywali, jak zaaranżować wnętrze mieszkalne. Sugerowano jakie dodatki są modne, co kupować a jakich mebli unikać. Ba, w Zakładowym Domu Kultury Huty im. Lenina architekt Janusz Trzebiatowski, w każde wtorkowe popołudnie, prowadził Poradnię Wnętrz Mieszkalnych.
Na wystawie „Modernizm w Nowej Hucie” przygotowanej przez Magdalenę Smagę obejrzymy m.in. meble stanowiące jeszcze nie tak dawno umeblowanie naszych mieszkań - z funkcjonalną i pojemną „meblościanką Kowalskich”.
(kl)
„Nowa przestrzeń. Modernizm w Nowej Hucie", Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Dzieje Nowej Huty, Aleja Róż os. Słoneczne 16. Wystawa o architekturze, urbanistyce i wzornictwie lat 60. XX w. w Nowej Hucie i... nie tylko. Otwarta będzie do 1 lipca 2012.