Druga edycja projektu „Ogrody Nowej Huty” – OGRODOWA WIOSNA
Dodane przez Administrator dnia 05/04/2012 18:39:45
Na jednego mieszkańca Krakowa przypada 60 m. kwadratowych zieleni. W mieście istnieją 42 parki. Największym - są krakowskie Błonia. Miasto nie ma jednak strategii gospodarowania zielenią, taki program dopiero powstaje.Problem ten jest mniej widoczny w starszych osiedlach Nowej Huty, gdzie kształt terenów zielonych projektowany był wspólnie z budynkami mieszkalnymi. Gorzej jest w osiedlach młodszych i podmiejskich, gdzie o „wspólne” zapuszczone skwery czy trawniki nie dba nikt.
Treść rozszerzona
Dzisiaj kształt terenów zielonych w nowych enklawach mieszkalnych – zależy przede wszystkim od woli developera. Wydział Kształtowania Środowiska UMK, dziś może interweniować jedynie w przypadkach wycinania drzew. W mieście ważny jest każdy, nawet najmniejszy obszar zieleni. W ramach drugiej już edycji projektu Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C.K.Norwida – „Ogrody Nowej Huty”, jest szansa by odmienić smutny obraz, zaniedbanych ogródków, skwerów, czy zupełnie niezagospodarowanych kawałków trawników przed budynkami. Dzięki inspiracji i wsparciu ze organizatorów projektu „Ogrody” i ArcelorMittal Poland, która włącza się w te działania, nowohuckie osiedla wkraczają w kolejny etap rewitalizacji w obszarze zieleni miejskiej.
- Chcemy by te wspólne działania, były spoiwem lokalnej społeczności. By uczestnicy projektu poczuli, że to jest „ich” miejsce, a taki cel przyświeca naszej placówce od momentu powstania: Ośrodek towarzyszy mieszkańcom Nowej Huty już 58 lat – podkreśla Barbara Waśko zast. dyrektora Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida. Ubiegłoroczna edycja „Ogrodów” Nowa Huta zaowocowała dwoma nowymi enklawami zieleni.
- Mieliśmy mieszkania, ale nasz developer pozostawił nas z…trawą. Gdy dowiedzieliśmy się, że jest szansa na zagospodarowanie terenu, dzięki zsynchronizowanej współpracy mieszkańców, przystąpiliśmy do pracy. Udało się w udało się. Wspólna praca zintegrowała nas. Udzielali się i dorośli i dzieci. Dzięki temu staliśmy się prawdziwie sąsiedzką wspólnotą – mówi Jakub Dyrka, jeden mieszkańców bloku w os. Piastów, zaangażowany w tworzenie ogrodu.
Efektem ubiegłorocznej edycji „Ogrodów” jest również zagospodarowanie dzikiego, „niczyjego” terenu w os. Komunalnym w Ruszczy. - Ważne, by w takim projekcie uczestniczył architekt krajobrazu, gdyż zieleń przyblokowa, czy osiedlowa, rządzi się własnymi prawami: trzeba dobrać odpowiednie rośliny, a drzewka sadzić w odpowiedniej odległości od budynków, by w przyszłości nie były zagrożone wycięciem – podkreślała podczas konferencji prasowej inaugurującej drugą edycję projektu Jadwiga Kurdziel z Wydziału Kształtowania Środowiska UMK. Sadzono nie tylko katalpy, ale także krzewy ozdobne, różanecznik, siano trawę. Materiał do nasadzeń dostarczyli organizatorzy, a architekci krajobrazu zaprojektowali kształt zieleni. Teraz za sprawą kontynuacji projektu „Ogrody Nowej Huty” na terenie dzielnicy powstaną dwa kolejne ogrody, stworzone wspólnie przez samych mieszkańców. - Dostępny i bezpieczny ogród – o to walczymy.- podkreśla Elżbieta Urbańska – Kłapa koordynator projektu z Ośrodka Kultury im. C.K.Norwida.
Tegoroczna, druga edycja projektu „Ogrody Nowej Huty”, adresowana jest, jak poprzednio, do wszystkich mieszkańców pięciu dzielnic nowohuckich, członków spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych, lokatorów bloków i kamienic wielorodzinnych oraz innych grup ze wskazanego terenu, (może to być również zaniedbany ogród przedszkolny, czy skwer w podmiejskim osiedlu), które zechcą zagospodarować teren zielony wokół swojego miejsca zamieszkania. Wystarczy 7 osób i zgoda właściciela terenu – by zgłosić go do projektu. Wybór grupy społecznej oraz zgłoszonego terenu do zagospodarowania odbędzie się, tak jak w zeszłorocznej edycji, na zasadach konkursu.
Wybrane zostaną dwa miejsca w Nowej Hucie, w których powstaną ogrody, a ich realizacja przebiegać będzie pod okiem architekta krajobrazu i doświadczonego ogrodnika. Projekt jest dobrym przykładem partnerskiego podejścia do problematyki zagospodarowania terenów zielonych w mieście. Oprócz organizatorów i mieszkańców do przedsięwzięcia zaangażowane są również wszystkie Rady Dzielnic nowohuckich, których przedstawiciele wchodzą w skład jury konkursowego. - To świetny wzorzec współpracy ze społecznością lokalną. Działania na rzecz zieleni mogą stanowić fundament do integracji społeczności lokalnych, które otrzymując narzędzia w postaci wiedzy i wsparcia finansowego włączają się w działania poprawiające komfort zamieszkania i życia w mieście – podkreśla Elżbieta Urbańska Kłapa.
Honorowy Patronat nad projektem objęli: prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.
***
W celu uzyskania dodatkowych informacji można kontaktować się z Pracownią Edukacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, tel. 12 644 27 65 wewn. 18, ogrodynh@gmail.com , www.ogrodynh.pl
(krys)