Podsumowano konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji rewitalizacji Alei Róż i Placu Centralnego. Czy wizje architektów doprowadzą do zmiany wizerunku Centrum Nowej Huty?
Dodane przez Administrator dnia 22/12/2011 15:32:21
15 grudnia 2011 r. o godzinie 18.00 w sali Klubu Technika w Krakowie Nowej Hucie os. Centrum C blok 10 odbyła się, jako podsumowanie konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji rewitalizacji przestrzeni publicznej w osi Alei Róż i Placu Centralnego w Nowej Hucie, otwarta debata z mieszkańcami.
W spotkaniu, poza przybyłymi mieszkańcami, wzięli udział członkowie sądu konkursowego, między innymi: Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Koterba, Główny Architekt Miasta Andrzej Wyżykowski, Miejski Konserwator Zabytków Jerzy Zbiegień, Główny Plastyk Miasta Jacek Stokłosa, dr hab. inż. arch. Krzysztof Skalski, Prezes Oddziału SARP Kraków dr hab. inż. arch. Piotr Gajewski oraz przedstawiciele Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta, jak również uczestnicy konkursu.


Od 28 listopada do 16 grudnia 2011 r. w sali Klubu Technika w Krakowie – Nowej Hucie zorganizowana była wystawa pokonkursowa.
Treść rozszerzona
Przybyłych na debatę powitała Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Koterba, a obszernej prezentacji wyników konkursu dokonał Główny Architekt Miasta Andrzej Wyżykowski. Następnie głos zabrał Krzysztof Skalski, który odniósł się do prac konkursowych w kontekście reguł i praktyki rewitalizacji. Dr inż. arch. Romuald Loegler, przedstawiciel Atelier Loegler Sp. z o.o. - zespołu, którego praca uzyskała najwyższe uznanie w oczach sądu konkursowego, zdobywcy II nagrody, przedstawił multimedialną prezentację pracy konkursowej, co zapoczątkowało ożywioną dyskusję z przybyłymi mieszkańcami na temat wizji, możliwości i potrzeb rewitalizacji „starej” Nowej Huty. Szczególnie liczne głosy skupiły się nad aspektami ekologicznymi możliwych działań rewitalizacyjnych, w szczególności w obszarze unikalnego użytku ekologicznego jakim są łąki nowohuckie, ograniczeniem „betonowania” przestrzeni na rzecz dodatkowych terenów zielonych, stworzeniem tzw. „Eko-Nowej Huty”.
Zwrócono uwagę na konieczność zintensyfikowania współpracy władz Miasta z mieszkańcami na płaszczyźnie szeroko rozumianych konsultacji społecznych, zintensyfikowanie bezpośrednich działań rewitalizacyjnych i stworzenie odpowiednich instrumentów finansowania poszczególnych przedsięwzięć. Reprezentanci Urzędu Miasta Krakowa przedstawili planowany na rok przyszły zakres działań dotyczących zakończenia prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru Centrum Nowej Huty, aktualizację przeprowadzonych w 2009 roku konsultacji społecznych w kontekście zakończonego właśnie konkursu, jak również rozpoczęcie prac nad opracowywaniem Planu Rewitalizacji dla projektu pilotażowego Aleja Róż – Plac Centralny – łąki nowohuckie.
W opinii przedstawicieli Urzędu Miasta Krakowa konkurs przyniósł spodziewane rezultaty. Dwanaście zespołów, które zmierzyły się z niezwykle trudną problematyką rewitalizacji, zabytkowego przecież zespołu urbanistycznego centrum Nowej Huty, można śmiało uznać za wygranych. Jakkolwiek w ocenie jury nie do końca wydobyły one na światło dzienne pełny zakres problemów i zjawisk kryzysowych, jednak zaprezentowały niezwykle szerokie spektrum możliwych wizji i rozwiązań, z których każde może stać się przyczynkiem do dyskusji w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań możliwych do zastosowania w bliższej i dalszej przyszłości. Podkreślano wielokrotnie w trakcie debaty, że trudno nawiązywać do jednej, nawet doskonałej koncepcji, w sytuacji tak złożonej i skomplikowanej sytuacji zarówno przestrzenno-funkcjonalnej, społecznej i gospodarczej, jaka ma miejsce na obszarze „starej” Nowej Huty. Najwłaściwszym rozwiązaniem będzie poddanie drobiazgowej analizie wszystkie prace i wydobycie z nich najlepszych fragmentów, które w szerokich konsultacjach ze społeczeństwem mogą stworzyć kanwę dla przyszłego Planu Rewitalizacji tego obszaru.
(p)