[2008.09.04] Miecz i tarcza komunizmu
Dodane przez Administrator dnia 04/09/2008 14:59:16
W sobotę, 30 sierpnia br,, jury pod przewodnictwem prof. Piotra Franaszka, do niedawna dyrektora Instytutu Historii UJ, wybrało ksiązki historyczne roku. Wręczenie tytułów odbyło się w Belwederze, z udziałem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego..
Z najlepszą historyczną książkę naukową uznano „Atlas polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956” pod redakcją Rafała Wnuka. Natomiast za najlepszą książkę popularnonaukową poświęconą historii Polski XX wieku uznana została praca nosząca tytuł „Miecz i tarcza komunizmu. Historia aparatu bezpieczeństwa w Polsce1944-1990” autorstwa naszego stałego felietonisty, prof. Ryszarda Terleckiego.
Ryszard Terlecki, jako pierwszy, w swojej książce opisał historię polskiej bezpieki, od czasu jej powstania w 1944 roku u boku sowieckiego NKWD, aż po jej likwidację w suwerennej Rzeczypospolitej. Korzystając z ujawnionych i bogatych akt UB i SB, przybliżył czytelnikom jeden z najmniej znanych epizodów naszej narodowej historii. To ważna książka nie tylko dla miłośników historii najnowszej, ale dla wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć współczesną Polskę, zamieszanie wokół teczek, lustracji i prób odkrycia mrocznych tajemnic polskiego komunizmu. Książkę czyta się jak mroczny thriller – tyle tylko, że praca Ryszarda Terleckiego nie opowiada o fikcji, lecz o wydarzeniach, które rzeczywiście miały miejsce. We wstępie do swojej książki autor napisał: „W pamięci Polaków działalność bezpieki należy do najbardziej ponurych epizodów narodowej historii, ale nam nie wolno o nich zapominać, tym bardziej gdyby miało się okazać, że pamięć pozostanie jedynym sposobem wymierzania sprawiedliwości”.
Jan L. FRANCZYK