Zakończyła się VI edycja konkursu – Na skrzydłach historii
Dodane przez Administrator dnia 23/06/2011 09:59:16
Konkurs Na skrzydłach historii trwał prawie cały rok szkolny 2010/2011. Konkurs rozpoczął się 6 listopada 2010 r., natomiast finał – loty zwycięskich drużyn w ramach konkursu - odbyły się 9 czerwca br. W tym roku do konkursu zgłosiło się 14 drużyn, natomiast do końca wytrwało 11 grup. Byli to uczniowie gimnazjów nr: 2, 9, 36, 40, 46 i 48. Po raz pierwszy w konkursie brało udział gimnazjum ze śródmieścia (nr 2).
Podczas roku szkolnego, młodzież gimnazjalna brała udział w wykładach i lekcjach muzealnych prowadzonych przez pracowników Muzeum Lotnictwa Polskiego Jarosława Dobrzyńskiego i Marka Radomskiego. Młodzież miała też możliwość skorzystania z konsultacji modelarskich w Klubie 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, które poprowadził Wojciech Kałoń. W ramach konkursu uczestnicy zwiedzili także 8 Bazę Lotniczą w Balicach. Na ocenę końcową, która pozwoliła wyłonić zwycięzców, składały się następujące elementy: konkurs lotów modeli samolotów wykonanych z zestawów dostarczonych przez organizatora w ZSO nr 14 (27 listopada 2010); konkurs wiedzy teoretycznej (12 marca 2011) oraz konkurs lotów modeli wykonanych samodzielnie (30 kwietnia 2011)
30 kwietnia br. ogłoszono wyniki konkursu. Dwa pierwsze miejsca zajęli uczniowie Gimnazjum nr 46 pod opieką Krystyny Kasperkiewicz: I miejsce drużyna w składzie: Hubert Grzebinoga, Tomasz Kamiński, Krzysztof Fudacz i Jakub Oczom. II miejsce drużyna w składzie: Jakub Popardowski, Damian Cudek, Wiktor Durda i Sebastian Hanek. III miejsce drużyna z Gimnazjum nr 2 pod opieką Pawła Cząstki w składzie: Magdalena Czarnota, Piotr Kolarski, Zofia Lorek i Filip Sierak. Specjalne wyróżnienie i nagrodę za najlepiej przygotowanego uczestnika z wiedzy o historii lotnictwa otrzymał Jakub Oczoś.
Zdobywcy I miejsca odbyli półgodzinne loty samolotem PZL 104 Wilga z Pobiednika Wielkiego, natomiast członkowie drużyny drugiej i trzeciej odbyli 15 minutowy lot samolotem An-2. Ponadto, wszyscy laureaci otrzymali w nagrodę zdalnie sterowane modele samolotów. Organizatorzy nagrodzili także zwycięskie szkoły, którym przekazano sprzęt multimedialny.
W tym miejscu warto zaznaczyć, iż ten niezwykle ciekawy i różnorodny konkurs jest efektem współpracy pomiędzy: Klubem 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Aeroklubem Krakowskim i 8 Bazą Lotniczą w Balicach. Realizacja konkursu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe Rady Dzielnicy XIV Czyżyny, a także Rad Dzielnic XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie i XVIII Nowa Huta. Fotorelację z finału VI edycji konkursu można znaleźć na stronie www.krakownh.pl
(f)