Nowohucka gra miejska Kierunek – Nowa Huta
Dodane przez Administrator dnia 29/10/2010 19:39:23
Kiedyś muzeum kojarzyło się z filcowymi kapciami i nakazem ciszy. Dziś często wykorzystuje najnowsze osiągnięcia techniki i zaskakuje pomysłami. Takim, zupełnie innowacyjnym, jest Nowohucka Ścieżka Edukacyjna, którą od 21 października udostępnia, wszystkim chętnym, Nowohuckie Muzeum PRL-u.
Projekt p.n. „Włóż buty, przyjdź do Huty” to pierwsza w Polsce multimedialna ścieżka edukacyjna z elementami gry ulicznej. Dzięki takiemu innowacyjnemu połączeniu wycieczka po Nowej Hucie staje się niezwykle atrakcyjnym i niezapomnianym przeżyciem.
- Przygotowaliśmy ją z myślą zarówno o młodszych jak i starszych "spacerowiczach". Specjalnie nie używam tu słowa turysta, bowiem mam nadzieję, że na ścieżkę, np. w ramach niedzielnego spaceru, będą mieli ochotę wybrać się także mieszkańcy Nowej Huty – mówi Jadwiga Emilewicz, kierownik Muzeum PRL-u, krakowskiego oddziału Muzeum Historii Polski. Elementami ścieżki są: przewodnik, a w nim: przygotowana i opracowana mapa dzielnicy, zadania edukacyjno-informacyjne przypominające historię Nowej Huty, fakty z historii Polski, ciekawostki z dziejów najmłodszej dzielnicy Krakowa, atrakcyjne zdjęcia z epoki, oraz odtwarzacz mp4 z nagraniami audio-wideo; a w nim relacje historyków profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszkańców Nowej Huty, artystów i architektów m.in. Jerzego Fedorowicza, Stanisława Juchnowicza. Czymś zupełnie innowacyjnym jest interaktywność ścieżki, aby bowiem kontynuować zwiedzanie trzeba rozwiązywać kolejne zadania. Dopiero po udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na zawarte w karcie zadań pytania można ruszyć dalej. Spacer trwa ok. 1,5 godziny. Do końca tego roku skorzystanie z Edukacyjnej Ścieżki Multimedialnej jest zupełnie bezpłatne. Trzeba jednak pamiętać, że wypożyczenie sprzętu (mp4) możliwe jest jedynie po pozostawieniu w depozycie dokumentu ze zdjęciem. Aby skorzystać ze ścieżki należy udać się po przewodnik i odtwarzacz, które są do pobrania w siedzibie Muzeum PRL-u lub nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego miasta Krakowa. Od poniedziałku do piątku: w godz. 9.00 – 15.00 w siedzibie Muzeum PRL-u (os. Centrum E1, d. kino Światowid) i MHK Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16). W sobotę: od 10.30 do 14.00 w MHK Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16). W niedzielę: od 10.30 do 14.00 w Muzeum PRL-u (os. Centrum E1, d. kino Światowid). - Sądzę, iż tego typu projekt na pewno odniesie sukces. Dlaczego? Jest to nietypowa forma poznawania historii, zupełnie  nowoczesna! Muzeum poszło z duchem czasu i nie koncentruje się jedynie na stałych wystawach i eksponatach, ale zrobiło coś więcej. Pomyślało o nas, o młodzieży i studentach, którzy spacerując z odtwarzaczem mp4 w uszach i z małą książeczką w ręku, poznają w niezwykle ciekawy sposób historię Nowej Huty. Nie jest to nudna lekcja historii, polegająca na suchym wykładzie nauczyciela, który coś ględzi przez 45 minut, a każdy z uczniów robi w tym czasie coś innego – mówi Joanna Sarnecka, przewodnicząca Sekcji Historii Najnowszej w Kole Naukowym Historyków Studentów UJ, jedna z osób, które jako pierwsze „testowały” projekt.




Fot. Paweł Suder