[2008.03.07] Polowanie na jazia
Dodane przez Administrator dnia 07/03/2008 15:51:50
Tydzień temu wspomniałem o marcowych jaziach, a już w poniedziałek od jednego z młodych wędkarzy otrzymałem list, by przybliżyć nieco tę rybę. Pomyślałem: OK. W końcu jazia nie łowi się zbyt często. Albo, co również się zdarza, jaź - zwany także jazikiem, orfą albo kostaczem - bywa mylony z płocią, jelcem, a niekiedy z kleniem. I jeśli nie znamy dobrze tej ryby, to najpewniejszym sposobem odróżnienia jej od wymienionych wcześniej gatunków jest policzenie łusek w linii bocznej. Jaź ma ich 55 do 61, a pozostałe gatunki mniej.
Jaź potrafi dorosnąć do 1 metra długości i osiągnąć wagę 8 kilogramów, chociaż zazwyczaj poławia się osobniki nie przekraczające 50 cm długości, o wadze od 1 do 2 kilogramów. To już też kawałek ryby. Ale dla osób, które lubią coś z ryby upichcić, mam niewesołą informację – otóż mięso jazia jest niezbyt smaczne, a na dodatek wyjątkowo ościste, przy czym ości rozrzucone są po całym ciele. No, chyba, że ktoś zamarynuje kawałki jazia, wtedy problem z ościami odpadnie.
Jaź nie jest zbyt często poławiany także z innego powodu. Otóż należy on do ryb szczególnie wrażliwych na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia wód i regulację brzegów. Trzyma się wód czystych i zimnych, lubi cieki o bogato ukształtowanych liniach brzegowych, z wieloma drzewami i krzewami. Odżywia się głównie mięczakami, dennymi larwami owadów, skorupiakami, chrząszczami, a na rozlewiskach, które powstają po powodzi, nie gardzi dżdżownicami. Co ciekawe, jaź szczególnie lubi groch – dlatego często poławiany jest na gruntówkę ze spławikiem, z grochem w charakterze przynęty. A na wiosnę, tak jak pisałem w ubiegłym tygodniu, łowi się jazie na niewielki obrotowe blaszki (nr 1 lub 2).
Dla młodych wędkarzy, łowiących na spławik, mam istotną informację. Otóż częstym błędem jest zacinanie jazia w momencie zanurzania spławika. Jazia należy zacinać w momencie ułożenia spławika na wodzie. I należy go holować dość ostrożnie, gdyż ryba ta ma bardzo delikatne wargi, które łatwo rozerwać. A zerwany jaź potrafi odstraszyć całe stado. Z uwagi na kruche wargi wyjmujemy go z wody używając podbieraka. I chociaż można go łowić w marcu, to najlepsze wyniki w połowie jazia osiąga się w maju i we wrześniu. W tym okresie żerują prawie cały dzień. Na koniec wypada jeszcze przypomnieć, że wymiar ochronny dla tej ryby wynosi 25 centymetrów.
Jakub Kleń