W INTENCJI OFIAR KATASROFY SMOLEŃSKIEJ
Dodane przez Administrator dnia 15/10/2010 17:12:44
W sobotę 9 października Jarosław Kaczyński wraz ze 120 parlamentarzystami PiS wziął udział w uroczystej mszy św. w Arce Pana w intencji ofiar tragedii smoleńskiej. Przyjechał do nowohuckiego kościoła, który 27 kwietnia bieżącego roku miał gościć prezydenta Lecha Kaczyńskiego na uroczystościach 50–lecia obrony Krzyża Nowohuckiego.
- Jest to bardzo ważny kościół dla „Solidarności”, a Lech Kaczyński też był człowiekiem „Solidarności” – wyjaśniał Mariusz Błaszczak. - Chcemy dziś oddać hołd tym, którzy zginęli 10 kwietnia, po mszy świętej pojedziemy na Wawel, by wspólnie pomodlić się przy grobie pary prezydenckiej - mówił rzecznik PiS.
Eucharystia zaczęła się dokładnie w chwili, gdy na dziedzińcu kościoła ogłoszono zwycięzców memoriału im. Bogdana Włosika, zastrzelonego naprzeciw Arki 13 października 1982 roku. Rozpoczynając mszę świętą, proboszcz Edward Baniak podkreślił: - Cieszę się, że para prezydencka została pochowana na Wawelu, było to najważniejsze uhonorowanie prezydenta, który starał się z całych sił ratować ducha Polski.
Homilę o zrozumieniu życia człowieka w tajemnicy krzyża wygłosił ks. Władysław Palmowski. Odwoływał się w niej do historii Nowej Huty, gdzie od wieków krzyż jest obecny w sanktuarium mogilskim i gdzie robotnicy przed 50 laty walczyli w jego obronie, a Jan Paweł II mówił o wartości ludzkiej pracy i życiu zrozumiałym tylko w krzyżu, znaku miłości i ofiary. Przywoływał męczenników z Katynia, Miednoje i innych miejsc zagłady oraz komunistycznych więzień, a także ks. Jerzego Popiełuszkę i Bogdana Włosika. Wspominając ofiary katastrofy smoleńskiej, powiedział: „Ich odejście tak nagłe od nas oraz to szczególne miejsce w dziejach mieszkańców tego miasta i ludzi „Solidarności” zobowiązuje dziś nas żyjących nie tylko do szanowania ich ofiary, ale nade wszystko do głębszej refleksji nad sobą i naszymi postawami. Przywołując w pamięci tragicznie poległych w katastrofie smoleńskiej, przywołujemy także te dzieła, które oni realizowali za życia, a które zobowiązani jesteśmy kontynuować. Dlatego niech wspomnienie ofiary ich życia staje się dla nas źródłem mocy w szukaniu dobra i odpowiedzialności za wartości, dla których oni oddali życie. A modlitwa do Boga za ich dusze i wspomnienie ich niech będzie naszym darem, tak jak darem dla społeczności Nowej Huty jest krzyż na osiedlu Teatralnym”. Na zakończenie eucharystii przewodniczący Rady Miasta Krakowa Józef Pilch przekazał prezesowi PiS reprint "Roczników" Jana Długosza, który miał być wręczony jego bratu z okazji obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem.
Następnie prezes PiS złożył kwiaty i modlił się przy odnowionym pomniku Bogdana Włosika. - To już tyle lat – mówił Kaczyński podczas powitania z jego rodzicami. Po czym udał się na Wawel do krypty św. Leonarda na grób swojego brata i bratowej.
(mm)
Po Mszy św. Jarosław Kaczyński złożył kwiaty pod pomnikiem Bogdana Włosika
Fot. Tadeusz Pałka