[2025.05.09] Czas mamy szczególny
Dodane przez Administrator dnia 12/05/2025 17:33:12
Czas mamy szczególny. W Watykanie rozpoczęło się konklawe, które ma wyłonić nowego papieża. Natomiast za półtora tygodnia my wszyscy, Polacy, będziemy wybierać prezydenta naszego państwa. Czy nowy prezydent zostanie wybrany 18 maja, czy też będzie potrzebna druga tura wyborów, zobaczymy. Z kolei w najbliższą niedzielę, 11 maja, wielu Polaków wybierze się do Krakowa, by wziąć udział w tradycyjnej procesji z Wawelu na Skałkę.
A Skałka to miejsce wyjątkowe, które posiada bogatą historię, a przede wszystkim istotne znaczenie religijne i narodowe. Skałka jest miejscem szczególnym dla kultury polskiej oraz dziejów Kościoła na naszych terenach. Stanowi też świadectwo wieków współistnienia na naszej ziemi chrześcijaństwa i polskości, władzy świeckiej i kościelnej, współistnienia sacrum i profanum.
Skałka to także miejsce związane z kultem św. Stanisława, głównego patrona Polski. To właśnie tam biskup Stanisław został zabity 11 kwietnia 1079 roku, gdy wraz z innymi duchownymi odprawiał przebłagalną Mszę Świętą za grzechy swoje i całego narodu, prosząc też o nawrócenie króla Bolesława Śmiałego (Szczodrego). Jak podają kroniki, w trakcie sprawowania Eucharystii, do świątyni wkroczył król ze swoimi rycerzami. Idąc w kierunku prezbiterium wyciągnął miecz i zanurzył go w głowie biskupa, a swoim rycerzom nakazał wynieść ciało przed kościół, poćwiartować je i rozrzucić. Za mord na biskupie Bolesław utracił koronę. I tak, diecezja straciła biskupa, a Polska – króla. Szczątki ciała zamordowanego biskupa Stanisława pochowano w kościele na Skałce, a po 10 latach w uroczystej procesji przeniesiono je do katedry na Wawelu.
Jan L. Franczyk