[2025.04.18] Przynęty naturalne. Jakie i gdzie ich szukać?
Dodane przez Administrator dnia 19/04/2025 12:38:25
Większość wędkarzy przynęty naturalne, takie jak białe robaki, robaki czerwone czy rosówki kupuje po prostu w sklepach wędkarskich. Ale niektórzy przekopują ogródek w poszukiwaniu dżdżownic albo wybierają się po zmroku na trawnik i tam poszukują rosówek. Tak robi zdecydowana większość wędkarskiej braci. A przecież przynęty naturalne, to kwestia wielu innych organizmów, które możemy znaleźć w naturze. Spróbujmy zatem dokonać ich krótkiego przeglądu oraz określić, gdzie możemy je znaleźć.
Znaną i polecaną przez wielu wędkarzy przynętą są pijawki, które znajdziemy w strefie przybrzeżnej, pod kamieniami, zatopionymi pniami i gałęziami. Dobrą przynętą są też różnego rodzaju larwy. Larwy jętki zasiedlają wszystkie typy wód. Spotkamy je przy brzegach piaszczystych o dnie pokrytym warstwą glonów, na powierzchni kamieni, na gałęziach itp. Larwy chruścika także znajdziemy we wszystkich typach wód stojących i bieżących, najczęściej w czystych, dobrze natlenionych wodach o bogatej roślinności. Z kolei larwy komara znajdziemy w wodach stojących oraz w niewysychających leśnych kałużach. Larwy ważek natomiast spotkamy we wszystkich typach wód, najczęściej wśród roślinności i na dnie. Niektóre gatunki larw ważki znajdziemy zagrzebane w mule. Larwy muchówki spotkamy w wodach stojących wśród roślinności, a niekiedy w mule. I wreszcie larwy motyla. Larwy te spotkamy w różnych typach wód, najczęściej na liściach wodnych roślin.
Wartą uwagi potencjalną przynętą jest ośliczka. Ośliczka, to skorupiak należący do rzędu równonogów, dorastający do kilkunastu milimetrów długości, o spłaszczonym ciele podzielonym na szereg segmentów z siedmioma parami odnóży. Występuje pospolicie w naszych krajowych zbiornikach wodnych, wolno płynących rzekach, których dno usłane jest warstwą obumierających szczątków, którymi się żywi, oraz w wodach z obfitą roślinnością wodną. Ośliczki szukamy na dnie lub w dolnych partiach roślin.
Kolejnymi przynętami naturalnym są występujące w naszych wodach małże. Należą do nich skójki, czyli małże pospolite oraz szczeżuje, czyli małże słodkowodne. Zarówno skójka jak i szczeżuja występuje przeważnie w wodach stojących i wolno płynących.
Rozpoczynając dzisiejszy tekst, napisałem że niektórzy przekopują ogródek w poszukiwaniu dżdżownic. Dżdżownice należą do gromady pierścienic, która liczy dziś około 3 000 gatunków, a w Polsce około 210. Do rzędu skąposzczetów zaliczamy takie rodziny jak rurecznikowate, wazonkowce oraz wspomniane dżdżownice. Wiele skąposzczetów znajdziemy zagrzebanych w mule lub butwiejących liściach. Skąposzczety mają różną barwę – od białej, przez czerwoną, brunatną po fioletową.
Niektórzy wędkarze w charakterze przynęty używają również znajdowane w wodach stojących lub wolno płynących ślimaki – błotniarkę stawową lub zatoczka rogowego.
Jakub Kleń